Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal Tedavisi Nedir?
4 Haziran 2013 Salı 08:20
ÖZEL ÜNYE KARAYALMAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
Dt. Onur Yılmaz

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik benzeri dokunun, yani dişözünün (pulpa) çıkarılmasıdır. Hasar gören, hastalanan veya ölen pulpa çıkarıldığında, kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur. Bu işelmle kök kanalı kapatılır. Yıllar önce, hastalanan veya zarar gören dişler çekilirdi. Bugün, kanal tedavisinde, kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir.

 

Pulpa hasarının en genel sebepleri şunlardır:

· Çatlak diş

· Derin çürük

· Geçmişte veya yakın zamanda dişe ciddi darbe gibi nedenlerle dişte hasar.

Pulpa enfeksiyon kaptığında veya öldüğünde, tedavi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde abse oluşturan irin birikebilir. Abse, dişi çevreleyen kemiği yok ederek ağrıya neden olabilir.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Kanal tedavisi, duruma göre birden fazla seans gerektirecek çeşitli adımlardan oluşur. Bu adımlar şunlardır:

· Önce, ön dişin arka tarafında veya azı ya da küçük azı dişlerinin kuronunda bir delik açılır.

· Hastalıklı pulpa çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.

· Birden fazla seansa ihtiyaç varsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılır.

· Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.

· Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.

Onarılan Diş Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Tedavi edilen ve onarılan diş/dişler, doğru ağız ve diş bakımı ile bir ömür boyu kullanılabilir. Tedavi edilen dişte tekrar çürük oluşabileceğinden dolayı, ileride ortaya çıkabilecek başka problemleri önlemek için ağız bakımı ve düzenli diş hekimi muayenesi gereklidir.

Dişi canlı tutan pulpa artık var olmadığından dolayı, tedavi edilen diş, kırılganlaşarak, kırılmaya karşı daha hassas hale gelir. Kanal tedavisinden sonra dişe kuron veya dolgu uygulanması kararını verirken bu husus önemlidir.

Kanal tedavisinin başarısı veya başarısızlığını kontrol etmek için en çok kullanılan yöntem, tedaviden önce çekilen röntgenlerle yeni çekilen röntgenleri karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırma, kemik kaybının devam edip etmediğini ya da kemiğin yeniden şekillenip şekillenmediğini gösterecektir.

KANAL TEDAVİLİ DİŞ TEKRARDAN AĞRIR MI?

Kanal tedavisi yapılan bir diş tekrardan kök ucu enfeksiyonundan dolayı ilerleyen yıllarda ağrı yapabilir.Ancak günümüzde yapılan başarılı tedavilerle bu oran çok düşük seviyelere çekilmiştir.

KANAL TEDAVİLİ DİŞ NORMAL DİŞ GİBİ KULLANILABİLİR Mİ?

Kanal tedavisi yapışmış bir diş hastanın ana dişiymiş gibi kullanılabilir. Ancak bu dişle fındık ceviz gibi sert kabuklu yemişler kırılmamalıdır.Kanal tedavisinden sonra ilgili diş soğuk sıcak hassasiyeti yapmaz halkımızın deyimiyle hava almaz.Böyle bir sıkıntı varsa muhtemelen başka bir dişte sorun vardır.

AĞRI YAPAN DİŞE KANAL TEDAVİSİ YAPILIR MI, İLTİHAPLI DİŞE KANAL TEDAVİSİ YAPILIR MI?

Kanal tedavisinin asıl amacı zaten iltihap yapan ağrı yapan dişin tedavisidir, yani bu diş iltihaplıyken ilk tedavi zaten kanal tedavisiyle iltihabın drene edilmesi olmalıdır. Aksi taktirde hasta yanlış bilgilendirmeden dolayı birkaç kutu ilaç kullanmak zorunda kalacaktır ki bu sorunu çözmez.

Lütfen benzer sorunlarda kulaktan duyma bilgilere değil doktorunuza itibar ediniz.

 

 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.