Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Flor Neden Önemli?
Flor Neden Önemli?
27 Haziran 2013 Perşembe 10:17
ÖZEL ÜNYE KARAYALMAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

Çocuklarda süt dişleri değişik yaşlarda yerini kalıcı dişlere bırakır. Ön dişler genelde 6-8 yaşlarına doğru değişirken azı dişleri 12 yaşlarına kadar kalır. Bu yaş aralığında süt dişlerde çürüklük çok görülür. Erken dönemde içme sularındaki flor miktarının yetersiz olduğu bölgelerde ve diş macunlarındaki flor miktarının yeterli düzeyde olmaması ile birlikte çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının yetersizliği de göz önüne alındığında koruyucu FLOR uygulaması önem kazanmaktadır. Dişlere uygulanan FLOR, dişleri sağlamlaştırır ve çürümelerini önler veya azaltır.

 Flor, kalıcı dişlere de uygulanabilir. Florlu garkara, flor içeriği yüksek macunların kullanılması, içme sularına flor takviyesi gibi uygulamalarla yetişkinlerde de flor uygulaması yapılabilir.

 

Florür Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapılan çeşitli araştırmalarda, Türkiye'de 5 yaş ve üzerindekilerde diş çürüğü sıklığının yüzde 80 ile yüzde 100 arasında değiştiği saptandı.

Uzmanlara göre diş çürükleri, ağrı yapıp rahatsızlık vermelerinin yanı sıra, tüm vücudu etkileyen ciddi enfeksiyonlar için mikrop kaynağı da olabiliyor. Bu nedenle, çürüklerin oluşumunu engellemek çok önemli. Amerikan Pediatri Akademisi'nin verileri, bebeklerde diş çürüklerinin engellenmesi için florür kullanımının yarar ve zararlarını ortaya koyuyor.

Anne ve babanın ağız hijyeninin kötü olması, uykuya dalmadan önce biberonlameyve suyu veya süt içmek, 1 yaşını geçtikten sonra hala biberon veya anneyi emmek, 3 haftadan uzun süre ile şurup kullanmak, doğuştan olan veya sonradan gelişen diş yapısı bozuklukları, sık sık atıştırmak ve abur cubur yemek, çok sık veya üst üste binmiş dişler ve 6 aylıktan erken diş çıkarmak, diş çürüklerinin oluşumu için risk faktörleri.

Peki diş çürüklerini engellemek için ne yapmak gerekiyor? Diş çürükleri, ağızda şeker artıkları kaldığında, çürük yapan mikropların diş yüzeyine yerleşip, orada asit yapması ile başlıyor. Bu asit dişin yapısına zarar veriyor ve çürükler oluşuyor. Bu nedenle, öncelikle mikropların ağza girmesini engellemek önem arz ediyor. Doğduğunda vücudunda hiç mikrop olmayan bebeğin mikroplarla tanışması, anne-babayla ortak kaşık kullanımı ve emziğin önce anne ağzına sonra kendisine verilmesiyle oluyor.

Bebeğin henüz dişi olmasa bile bu mikrop ağzına yerleşiyor ve diş çıktıktan sonra onu çürütüyor. Bu nedenle, bebeklerin dişlerini fırçalamaya ilk diş çıktıktan hemen sonra başlamak gerekiyor. Bebeği besledikten sonra bir çocuk fırçası ile ve macunsuz olarak günde 2-3 kere dişleri fırçalamak yeterli oluyor. Bebeklerde diş çürüğünün en önemli sebebi, biberon ile uykuya dalmak. Ağızda kalan şeker artıkları, dişlerin çürümesi için tüm gece boyunca uygun ortam oluşturuyor. Bu nedenle, bebeğinizin bu alışkanlığı edinmesini mutlaka engellemelisiniz. Bebeğiniz çok fazla ve özellikle şekerli şeyler atıştırmamalı.

Şunu da belirtmek gerekir ki, fazla florürün vücuda zararları olabilir, dişlerde de kozmetik bir problem olan florozise sebep oluyor. Hafif floroziste dişlerde tebeşir gibi bir görüntü, ağır floroziste ise kahverengi lekelenmeler ortaya çıkıyor.

Diş macunlarının hemen hepsi florür içeriyor. İki yaşından küçük çocuklarda yutma kontrolü henüz gelişmediği için, yutulan diş macunları florozise neden olabiliyor. Bu nedenle 2 yaşın altında diş macunu kullanmamak, 2 yaştan büyüklerde ise sadece bezelye kadar macun kullanmak gerekiyor.

Uzmanlar, diş çürüğü tespit edildiğinde vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmanın şart olduğunu ifade ediyor.     

 

2. Flor Uygulaması

Günümüzde diş yapısını güçlendirmede etkinliği en çok bilinen madde "fluorid" bileşikleridir. Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir.

 

Fluorid diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur.

 

Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ettiklerinden dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. Bu durumun önüne geçebilmek için kliniğimizde profesyonel yüzeyel fluorid uygulamaları yapılmaktadır. Profesyonel yüzeyel fluorid uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanılabilen bir yöntemidir. Yüzeyel fluorid uygulaması özellikle dişleri çürümeye meyilli çocuklarda uygulanır. Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur.

 

Yüzeyel fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir. Bunun için çocuklarınızı her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimlerine götürmek gerekir.

 

Dişlere Florür Uygulaması Nedir?

Bilim adamları flor miktarı eksik içme suyuna flor ekleyerek bu suyu içen çocuk veergenlerde çürük sayısının azaldığını tespit ettiler. Günümüzde bilim adamlarının kanıtı ise kesin: içme suyuna ve diş macununa flor katılması özellikle çocuklar arasında çürükleri önlüyor. Özellikle çocukluk dönemi başlangıcında flor almak dişlerin gelişimine için yararlıdır. Flor mine yapısının içerisine girer ve sürekli koruma sağlar. Dişhekiminiz ayrıca dişlerinizdeki sırçanın kuvvetlenmesine yardımcı olacak dişlerinizi florid ile boyayabilir.

 

Flor kullanımının sonuçları öyle etkileyicidir ki günümüzde sadece diş macunları değil bazı içme suyu kaynaklan da florid içerir. Flor ucuz güvenilir ve etkilidir. Yine deinsanların çok azı florlu su içmektedir. Eğer çocuğunuz varsa ve içme suyu şebekesi böyle bir işlem görmemişse okullarınızda içme suyu için florlama isteyin. Buna ek olarak florlu su içemeyen her yaştaki kişi diş hekimi ya da doktor reçetesiyle elde edebileceği flor damlaları ya da tabletleri kullanarak yarar sağlayabilir.

 

Büyük yaştaki çocuklar ergenler ve erişkinler diş çürümesine en duyarlı olanlardır. Bunlar için diş hekimi tarafından uygulanacak flor tedavisi kadar florlu ağız çalkalama sulan (diş suyu) da yararlı olabilir.

 

Hamilelerde ve 6. aya kadar çocuklarda; floridli tabletler kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

Florid dişlerinizdeki minenin sertleşmesine yardımcı olur. İçtiğiniz sudaki florid asid etkisine karşı dişlerinizin dayanıklılığını arttırır. Bu şekilde diş çürümesinin yavaşlamasına yardımcı olur.

 

Dişhekiminiz size içtiğiniz suda yeterli florid olup olmadığını söyleyerek florid damlaları ile florid tabletleri alarak florid miktarının nasıl arttırılacağını gösterir.

 

Dişlerinizi temizlerken floridli diş macunu kullanmalısınız.

 

6. aylık - 3 yaşındaki çocuklarda;

 

* İçme suyundaki florid miktarı: 0.3 ppm den fazlaysa; kullanılmamalıdır.

 

* İçme suyundaki florid miktarı: 0.3 ppm den az ise; sadece yüksek risk grubunda ( çürük oluşumu varsa ) günde 0.25 mg florid tableti kullanılmalıdır.

 

3. yaşından büyük çocuklarda;

 

* İçme suyundaki florid miktarı: 0.3 ppm den fazlaysa; kullanılmamalıdır.

 

* İçme suyundaki florid miktarı: 0.3 ppm den az ise; günde 0.25 mg florid tableti kullanılmalıdır. Bu miktar yüksek risk grubunda ( çürük oluşumu olanlarda ) 0.50 mg olmalıdır.

 

Yetişkinlerde; floridli tabletlerin kullanılmasına gerek yoktur. Kimine götürmek gerekir.                                            

Diş macunları, gargaralar, jel ya da solüsyonlar, cilalar ile florürlü çikletler topikal uygulamalara örnek olarak verilebilir. Bu uygulamaların inceliklerini öğrenin.

 

Florürlerin kullanımı

Florür uygulamaları dünyada diş çürüğünü önlemede en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Sistemik ve topikal olarak uygulanan florürlerin diş minesinin yapısını güçlendirici, diş plağı oluşumunu azaltıcı, başlangıç halindeki diş çürüklerini durdurucu ve diş hassasiyetini önleyici etkisi vardır. Sistemik florürler, gelişim ve kalsifikasyonları döneminde dişlerin dolaşım yoluyla yapılarına girerek etki ederler. Uygulama süresi, daimi 3. büyük azı dişlerin tamamlandığı 16 yaşına kadar olan dönemdir. Florür uygulamalarında etki, dişlere direkt temas yoluyla sağlandığından, bu uygulamalar ömür boyu yapılabilir. Her iki yöntemin birlikte ancak kontrollü olarak kullanılması ile etkileri artacaktır. Fakat uygulama yöntemi veya yöntemlerinin belirlenmesinde bireyin koşulları göz önünde tutulmalıdır.

 

* Sistemik florür uygulamaları:

Bu uygulamalar içme sularının florürlenmesi, tuzlara ya da sütlere florür ilavesi ve florür tabletlerinin kullanımı şeklinde yapılabilmektedir. İçme sularına florür ilavesi ya da florürlü tuzların kullanımı, daha geniş kitlelere ulaşması, daha kontrollü ve ekonomik uygulama yöntemleri olmaları nedeniyle öncelikli olarak önerilen yöntemlerdir.

Dünya Sağlık Orgütü'nün de bu yöntemlerin kullanılamadığı gelişmekte olan ülkeler için önerdiği gibi ülkemiz şartlarında da şu an uygulanabilecek florür uygulama yöntemi florür tabletlerinin kullanımıdır. Florür tabletleri mutlaka dişhekimi kontrolünde yapılmalıdır. Bunun için kişinin yaşadığı bölgede kullandığı içme suyundaki florür seviyesi bilinmesi gereklidir. İçme suyundaki florür konsantrasyonuna göre belirlenen florür tableti dozları aşağıda verilmiştir.

 

* Florür tabletlerinin kullanımı:

Tabletler gece yatmadan önce diş fırçalaması sonrasında yararlanmak için çiğnenerek alınmalıdır. Ülkemizde florürlü damla formu henüz olmadığı için bebeklerde su içinde ezilerek verilmelidir. Süt ya da süt ürünlerine katılması etkinliğini azaltacağından tavsiye edilmez. Tablet alınmandan 1 saat önce ya da 1 saat sonra süt ve süt ürünleri çocuğa verilmelidir.

 

* Topikal florür uygulamaları:

Diş macunları, gargaralar, jel ya da solüsyonlar, cilalar ile florürlü çikletler topikal uygulamalara örnek olarak verilebilir. Florürlü diş macunları en yaygın olarak kullanılan topikal florür uygulama yöntemi olmasına karşın, çürüğe yatkın çocuklarda ya da daha önce biberon çürüğü hikâyesi olan çocuklarda dişhekiminin ya da ebeveynlerin uygulayabileceği ilave topikal florür uygulamalarına gereksinim vardır. Bu uygulamalarda genel amaç çürük gelişimini engellemek, durdurmak mümkündür.

 

* Florürlü gargaralar:

Çürük gelişimini önleyici etkisi % 20-50 arasında değişen floürürlü gargaralar daha çok okul programlarında tercih edilmektedir. Günlük ya da haftalık florürlü gargara kullanımına çocuğun yutması ile oluşacak riskleri önlemek amacı ile 6 yaş sonrasında başlanmalıdır. Piyasada florürlü gargara olarak bulunan bileşikler; sodyum florür, kalay florür, sodyum florür, amin florür ya da amonyum florürdür. Yapılan araştırmalarda bunlar  arasında çürük önleyici etki bakımından çok büyük farklılıklar  saptanmamıştır. Günlük kullanım için hazır olarak satılan preparatların yanı sıra florürlü gargaralar, hekim tarafından  sodyum florür tozunun suyla tamamlanması ile kolaylıkla hazırlanabilmektedir.

Hazırlanan solüsyon plastik bir şişe içinde ve karanlık bir ortamda saklanırsa uzun süre etkisini korur.

Florürlü gargaraların kullanımı; Solüsyon ile ağız 1 dakika süre ile çalkalanır ve tükürülür. Çocuğa uygulama sonrası yarım saat bir şey yiyip içmemesi söylenir.

 

* Florürlü jeller:

Florürlerle dişin temas süresini arttırarak etkinliğinden daha fazla yararlanmak amacı ile florürlü jellerin kullanımı önerilmektedir. Jeller özel kaşıklar aracılığı ile direkt olan dişlerin üzerine uygulanabilir. Jellerin çürükleri yaygın olan bireylerde yılda 2, daha çok olanlarda yılda 4 kez uygulanmaktadır. Florürlü jellerin kullanımı; dişler üzerinde aşırı girinti varsa öncelikle düzleştirme işlemleri yapılmalıdır. Ancak sadece plak mevcutsa  dokunulmaz. Dişler temizlendikten sonra kaşıkların yarısını geçmeyecek şekilde jel kaşık içine konularak ya da kaşıksız uygulanabilir , direkt olarak pamuk yardımı  i|e dişler üzerine sürülür. 4 dakika kadar beklenir. Uygulama sonrası hastaya yarım saat bir şey yiyip içmemesi ve tükürüğünü yutmayarak verilecek bir bardak içine tükürmesi söylenir. Jeller piyasada hazır olarak bulunabildiği gibi daha, ekonomik olması açısından hekim tarafından da hazırlanabilir.

Jel uygulaması da gargara uygulamasında  olduğu gibi 6 yaşın üzerindeki çocuklara yapılmalıdır.

 

* Florürlü cilalar

Dişlerin üzerine yapıştığı ve hızla sertleştiği için mine ile jellerle olduğundan daha uzun süreli temas sağlar. Dolayısı ile florürlerden beklenen faydayı maksimuma çıkarır. Ayrıca üretici firmanın önerileri doğrultusunda kullanıldığı takdirde yutulma ile oluşacak toksik etki çok düşük olacağı için küçük çocuklarda da güvenle kul-lannabilir. Cilalar florür ahnımını etkiledikleri ve diş yüzeyinde uzun süre kalabildikleri ün etkilenen yüzeyde ısı yalıtımı sağlayarak diş hassasiyetlerinde evde uygulanabilecek pratik ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Florürlü cilaların kullanımı: Cilalar uygulanırken dişlerin kurutulmasına gerek yoktur. Bir pamuk palet yardımı ile dişe uygulanır ve çocuklara yarım saat bir şey yiyip içmemeleri tembih edilir.

 

* Florürlü çikletler: Ağızda bir florür rezervuarı oluşturdukları ve tükürük akışını arttırarak tükürüğün çürük önleyici etkisini arttırdıkları için bir koruyucu uygulama olarak önerilmektedir. Ancak çikletlerin içerdiği florür miktarının diş çürüğünü önleyici etkisi henüz tartışılmaktadır.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.