Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Hassas tutucu protezler
Hassas tutucu protezler
16 Temmuz 2013 Salı 09:59
Özel Ünye Karayalman Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Diş Hekimi Onur Yılmaz

Hassas tutucu dediğimiz özel fabrikasyon tutucular; destek dişlerin üzerlerine yapılan kronlara ve takılıp çıkarılan protezin iç kısmına yerleştirilen iki ayrı parçadan oluşur. Bu şekilde protez ağza yerleştirildiği zaman dişlerin dış kısımlarında herhangi bir metal parça görünmez. Yani estetiktirler. Birçok değişik tipi vardır. Yapılacak proteze göre hangi tip Hassas Tutucuyu kullanacağına Diş hekiminiz karar verir. Ancak Hassas Tutuculu Protezler, bilinen Kroşe Tutuculu Protezlere göre daha pahallıdırlar.

 

 Hareketli Protez Çalışmaları

Metal İskelet

Metal İskelet Dental D Kroşe

Dental D (Asetal) İskelet

Diş Eti Rengi Asetal İskelet

Denta D Roch İskelet

RochMetalİskelet                                                                

 Geliştirilmiş olan geşhibe, teleskop, bono, ataşman gibi sabit protez destekli hareketli protezlerin tutucu ayaklarıdır. Bu sistemler kilit sistemlerdir ve bu protezlerde tutucu kol olan kroşe görünmez.

En önemli özelliği, estetik olmayan metal kroşelerin yerine özel teknik ve ekipmanla estetik tutucuların kullanılmasıdır. Bu protezde tutucu parçalar çıt-çıt sistemine benzetilir. Doğal dişler kronlanarak tutucunun bir parçası kronda, diğer parçada hareketli ünitede yer alır. Protez ağza oturduğunda, hareketli parça sabit üniteye kilitlenir ve protez tutuculuğu elde edilmiş olur. Bununla beraber estetik bütünlükte sağlanmış olur.

BÖLÜMLÜ HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

Bölümlü Protezler

Ağızda sabit protez yapmaya yetecek sayıda diş yoksa, kalan dişlerden ve dokudan destek alınarak yapılan takıp çıkarılabilen hareketli protezlere bölümlü protezler denir.Hareketli protezlerin üstündeki dişler kaliteli plastik dişlerden yapılmaktadır. Porselen dişler ister tam damak olsun ister bölümlü protez olsun hareketli portezlerde kullanılmamaktadır.

Kroşeli (kancalı) Bölümlü Protezler

Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı, geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda hareketli protezler uygulanır. Ağızda dayanak olarak alınacak diş varsa bölümlü protez yapılır. Bölümlü protez, diş ve doku destekli protetik uygulamalardır. Diş desteği için, dişin dişetine yakın bombeli alan altında kalan kısmına, kroşe diye adlandırılan uclar gelerek tutuculuk sağlanır. Doku desteğini protezin oturduğu doku yüzeyi sağlar. Böylece kuvvet diş ve dokuya dağıtılmış olur.

Hassas Tutuculu Bölümlü Protezler

Hareketli bölümlü protezlerdeki kroşeler özellikle ön dişlerde estetik rahatsızlık yaratabilir. Ayrıca dişeti sağlığı yetersiz olan dişlere kroşe ile uygulanacak kuvvet dişin kaybedilmesine neden olabilir. Bu durumlarda bir tek dişe gelecek kuvvet, kronlarla dişlerin birbirlerine bağlanması ile dağıtılabilir. Hassas tutuculu protezler dişsiz boşlukların hareketli protezle desteklendiği, ağızda mevcut dişlerin, şekil, renk ve pozisyon bozukluklarının da sabit protezlerde düzeltildiği kombine bir protez türüdür. Sabit kronlar yapılırken dişsiz alana yakın olan kısımlarına da hassas tutucu adı verilen hazır malzemeler konulur. Böylece kron üzerine gelen estetik olmayan kroşe yerine ağızda görülmeyen estetiği bozmayan tutuculuk sistemi sağlanmış olur. Protezler Nasıl Yapılır?

İlk muayenede protezin oturacağı dokular incelenir ve ön ölçü alınır. Bu ölçüye göre yapılan özel kaşıkla protezin sınırı belirlenip esas ölçü alınır. Ölçü safhasını kapanışın belirlenmesi ve dişlerin rengi ve şekli belirlenerek protezin prova aşaması takip eder. Prova aşamasından sonra ise bitim yapılır. Protez Yapıştırıcıları

Genel olarak uygun bir dokuya iyi oturan protezlerin, protez adhesivlerine ihtiyacı olmaz. Ancak hastanın dokusu tutuculuk açısından yeterli değilse yada protezin doku ile uymu bozuldu ise kullanılabilir. Eskimiş ve tutuculuğu zayıflamış bir protez yumuşak dokulara zarar vereceğinden bir an önce değiştirilmeli yada ''astarlama'' denilen işlemle dokularla uyumu yenilenmelidir.

Hassas tutuculu protezler

Hareketli bölümlü protezlerdeki kroşeler özellikle ön dişlerde estetik sıkıntı yaratabilir. Ayrıca dişeti sağlığı yetersiz olan dişlere kroşe ile uygulanacak kuvvet dişin kaybedilmesine neden olabilir. Bu durumlarda bir tek dişe gelecek kuvvet, kuronlarla dişlerin birbirlerine bağlanması ile dağıtılabilir. Metal kroşeler çevreledikleri sağlıklı dişlerde hasara ve aşınmaya neden olabilir. Hassas tutuculu protezler dişsiz boşlukların hareketli protezle desteklendiği, ağızda mevcut dişlerin, şekil, renk ve pozisyon bozukluklarının da sabit protezlerde düzeltildiği kombine bir protez türüdür. Dayanak olarak kullanılacak dişler prepare edilir. Sabit kuronlar yapılırken dişsiz alana yakın olan kısımlarına da hassas tutucu adı verilen hazır malzemeler konulur. Böylece kuron üzerine gelen estetik olmayan kroşe yerine ağızda görülmeyen estetiği bozmayan tutuculuk sistemi sağlanmış olur. Bu protezler estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik bölümlü protezlerden çok daha üstündür.                               

 

Rigielle Block,·                                

Schwenkrigel,·                                

Ancorvis FM1-FM3 sürgü,·                                 

Ultra-tec sürgü,·                                

Duolock geshiebe,·                                

        VKS snap geshiebe,·                                

         Vario soft steg,·                                

         Teleskop olarak tüm protez çeşitlerini üretmekteyiz.

   Total parsiyel protez

 Hassas tutuculu protezler

Hastaların kısmi diş eksikliklerinde kancalı (bölümlü, parsiyel, kısmi) protez istemeyen hastalar için hassas tutuculu protezler daha estetik bir çözümdür. Hassas tutuculu protezlere halk arasında gizli kancalı protez de denir. Hassas tutuculu protezler sıklıkla arka azılarını kaybeden hastalarda uygulanır.

 

Avantajları :

Kancalı protezlere göre daha stabildirler yani ağızda daha az oynar.

Kanca (kroşe) olmadığı için daha estetik görünürler.

 

Deavantajları :

Hassas tutuculu protezlerin yapılabilmesi için ortalama 2-4 dişe veya nadiren daha fazla dişe kuron (kaplama) yapılması gerekir. Bu ise sağlam dişlerin kesilip küçültülmesi anlamına gelir.

Kancalı protezlere göre daha masraflı bir tedavi seçeneğidir. Destek dişler yani kuron yapılan dişlerde ileriki yıllarda çürüme yada periodontal problem görülme ihtimali daha fazladır.

 

Yapım aşaması:

1.seans: Destek dişlerin preparasyonu (kesilerek küçültülmesi) ve ölçü alınması ve renk tespiti (Bazen dişhekiminiz aynı seansta ölçü almak istemeyebilir)

2.seans: Dökümü hazırlanan kuronlar metal prova veya dentin prova (porselen prova). Prova sonrası protezin iskeleti için destek kuronlar ağızda iken tekrar ölçü alınır.

3.seans: Destek kuronlar ile  dökümü yapılan iskelet kaide ile prova yapılır. Prova sonrası dikey boyut ve sentrik ilişki için mum ölçü alınır.

4. seans: Laboratuarda yapılan diş dizimi ağızda prova edilir.

5. seans: Protez bitime, destek kuronlar (porselen kaplamalar) cilalı bir şekilde sıklıkla geçici olarak ağıza takılır. Hasta protezine alışana kadar bir süre kullanır.

6.seans: Vuruk ve dokunan yerler alınır. (Bu seans birden fazla olabilir.)

Hassas tutuculu protezlerin yapılması için;

Çenenin en arkasındaki dişin çekilmiş olması gerekir

Boşluğun önündeki dişlere (en az ikişer adet) porselen kron yapılması , dolayısıyla da bu dişlerin kesilmesi gerekir.

Hassas tutuculu protezlerin yapılış amacı;

Daha estetik görünüm (parsiyel protezlerdeki kanca görüntüsünden kurtulmak )

Daha iyi bir protez stabilizasyonu sağlamak ( oynamanın önlenmesi )

Çiğneme kuvvetini çok sayıda dişe yayarak dişlerin ömrünü uzatmaktır

Hassas tutuculu protezin yapılışı; Aşama: boşluğun önündeki dişlerin kesilmesidir. ( porselenle kaplanması için )

Aşama : porselenin altındaki metalin provasıdır.

Aşama: ham porselenin provası, yükseklik alınması, estetik uyumun sağlanmasıdır.

Aşama: porselenin cilasının bitirilmesidir.

Aşama: porselen kronlar ağızdayken ölçü alınır.( kronlar ölçünün içinde kalacak şekilde ). Porselen kronlar bu seansda yapıştırılmaz.

Aşama: porselen kronlarında bulunduğu alçı model üzerine, arka protezi metal iskelet zemini hazırlanır. Hazırlanan metal iskeletin porselen kronlarla birlikte ağıza uyumu kontrol edilir. Hazırlanmış olan metal iskeletle birlikte kapanışın tesbiti yapılır ( mumlu kapanış alınır )

Aşama: plastik dişler iskelet protez üzerine dizilerek kapanışa uygunluğu kontrol edilir.

Aşama: arka protez tam olarak bitirilir , kapanış kontrolü yapılır ve yükseklikler alınır. Son olarak porselen kronların içine yapıştırıcı konularak , arka parçayla aynı anda yapıştırılır.

 Hassas tutuculu protezler ( arka parça ) takıp-çıkarılabilmektedir

Her yemekten sonra çıkarılıp temizlenmeleri gerekmektedir.

Belli periyotlarda diş hekimi tarafından hassas tutucunun ayarı yapılarak , takıp-çıkartmanın zorluk derecesi ayarlanmalıdır.

Hassas tutuculu protezler sadece temizlenmeli veya suda tutulmalıdır. Kimyasal veya paslandırıcı (çamaşır suyu gibi ) maddeler temizlik için kullanılmamalıdır.
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.