Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Doğal Diş Temizliği
Doğal Diş Temizliği
23 Temmuz 2013 Salı 10:46
Özel Ünye Karayalman Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Diş Hekimi Onur Yılmaz

Modern toplumlarda en çok önem verilen noktalardan biri de, dişlerdir. Karşımızdaki kişi ile direkt olarak irtibat kurabilmek için onun yüzüne bakarız. Ancak konuşurken görüntüsü ya da rengi ile dikkat çeken dişler, dikkatimizin dağılmasına neden olacaktır. Oysa bembeyaz dişler, kişinin kendisine olan güvenini simgeler. Bu nedenle, özellikle günümüzde, dişlerin hem sağlığının hem de estetiğinin büyük önemi vardır. Diş temizliği, genellikle evde diş fırçası ve diş macunu ile yapılır. Bunun yanında gargara ve diş ipi gibi malzemelerden de yararlanabilir ve diş temizliğinizi daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

 Diş temizliği doğal yollarla yapıldığında, kuşkusuz beyaz dişlere kavuşmanızı sağlayacaktır. Günlük diş fırçalama seanslarınızın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, limon kabuğu ya da misvak gibi doğal diş temizliği yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Yüzyıllardır diş temizliğinde kullanılan misvak, birçok diş macununun ilham kaynağı olmuştur. Diş temizliğinde doğal bir malzeme olan misvak, pahalı diş temizletme uygulamalarının birçoğundan da daha sağlıklıdır.

 Limon kabuğu ve karbonat da en az misvak kadar etkili doğal diş beyazlatma yöntemleri arasındadır. Dişlerinizin temizlenmesini, lekelerin giderilmesini ve daha beyaz dişlere kavuşmanızı sağlayan limon kabuğu ve karbonat, hem ekonomik hem de uygulaması oldukça pratik olan yöntemlerdir. Karbonat ile doğal diş beyazlatma yapabileceğiniz gibi, limon kabukları ile ovalayacağınız dişleriniz sayesinde, doğal yollardan daha sağlıklı ve estetik görünümlü dişlere kavuşacaksınız.

 

Günlük Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

  En az günlük cilt temizliği kadar önemli olan diş temizliği, mutlaka günde 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır. Sabah uyanır uyanmaz ve akşam yatmadan hemen önce yapılması gereken bir rutin olan günlük diş temizliği, diş fırçalama, gargara ve diş ipi kullanımından oluşmaktadır.

 Günlük diş temizliğinin ilk aşaması olan diş fırçalama, mutlaka yumuşak fırçalı bir diş fırçası ve diş yapısına uygun kaliteli bir diş macunu ile yapılmalıdır. Dişler fırçalanırken, dişler dairesel ve yumuşak hareketlerle, her diş fırçalanacak şekilde fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken, her dişi minimum 10 saniye fırçalamanız, dişlerde plak oluşumunun önlenmesi açısından önemlidir.

 Diş fırçalama işlemi bittikten sonra, gargara işlemi yapılmalıdır. Gargara satın alırken, ürünün içeriği ve markası oldukça önemlidir. Bu tür ürünleri, eczaneden satın almanız daha doğru olacaktır. Gargara yaparken, ürünün kapağı yeterli miktar olacaktır. Yaklaşık 1 dakika boyunca dişlerinizi gargalamanız gerekmektedir. Gargara, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşarak, dişlerde plak oluşumunu ve tartar oluşumunu engellerken, diş taşlarının da önlenmesini sağlamaktadır.

 Dişlerinizi gargara ile temizledikten sonra, günlük diş temizliğinin son aşaması olan diş ipi kullanımına geçmeniz gerekir. Diş ipi kullanımı kimileri için gereksiz ve diş sağlığına zarar verdiği düşünülse de, diş ipleri dişler arasında kalan birikinti ve kalıntıların giderilmesini sağlar. Diş fırçası ve gargaranın ulaşamadığı noktalara ulaşabilen diş ipi işleminde, her dişin arasını özenle temizlemeniz gerekmektedir.

 

Diş Temizliği Sonrası Ağrı

  Diş temizliği, yaşayan her bireyin mutlaka düzenli olarak yapması gereken bir eylemdir. Düzenli olarak, akşam yatmadan önce ve sabah kalkar kalkmaz dişlerinizi fırçalamak, gargara ile çalkalamak ve diş ipi ile plakları temizlemek mutlaka günde 2 kez yapmanız gereken bir eylemdir. Bu uygulama, dişlerinizin sağlığını koruduğu gibi, ağız kokusu ve plak oluşumunu da önleyecektir. Ancak kimi zaman, dişlerinizin bakımını aksattığınız da, ya da düzenli bakıma rağmen çeşitli nedenlere bağlı olarak diş temizliğinden sonra ağrı hissedebilirsiniz.

 Dişlerinizi düzenli fırçalıyor ve onlara bakıyorsanız, diş temizliğinden sonra ağrının birkaç nedeni olabilir; diş etleriniz çeşitli nedenlere bağlı olarak hassaslaşmış olabilir, kullandığınız yeni diş macunun içeriği dişlerinize zarar vermiş olabilir, diş fırçanızın kılları eskimiş ya da dişlerinize fazla baskı yapmış olabilirsiniz. Tüm bunlar, diş temizliğinden sonra diş ya da diş eti ağrısı çekmenize neden olabilir. Bu, genellikle kendiliğinden ortadan kalkan bir durumdur. Ancak diş eti hassasiyetiniz varsa, uzman bir dişçiye görünmeniz yararlı olacaktır. Böylece problemin kaynağını çok daha kısa sürede ve doğru yoldan öğrenebilirsiniz.

 Diş temizliğinden sonra oluşan ağrının bir diğer nedeni de, bu uygulamayı düzenli olarak, aksatmadan yapmıyor olmanızdır. Türkiye ve dünyada, dişlerini haftada, ayda hatta 6 ayda bir fırçalayan insanlar var. Bu, kısa vadede dişlerinizde bir problem yokmuş izlenimi yaratsa da, uzun vadede diş temizliğinden sonra ağrılar, diş çürümesi ve diş dökülmesi gibi durumlara neden olacaktır.

 

 

Diş temizliğinde karbonat kullanımı

 

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve ağız sağlığına önem vermek, ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak kimi zaman, dişlerinizi doğru şekilde fırçalamamak, diş ipi ya da gargara kullanmamak gibi sebeplere bağlı olarak, dişleriniz sararabilir. Sarıya yakın dişler, sağlıksız dişlerin habercisi olmasa da, estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme neden olabilirler. Sararmış dişlerinizi beyazlatmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Bunlar genellikle bleaching gibi çeşitli pahalı yöntemler olabilir. Evinizde, doğal yollarla dişlerinizi beyazlatmak ister miydiniz? Hem de oldukça ekonomik bir fiyata… Dişlerin beyaz olması, sosyal hayatta daha çok sevilen, daha başarılı ve kendine güveni yüksek olan bir birey olmanızı sağlar. İşte hayatımızın bu denli merkezinde olan diş sağlığı ve diş estetiğini korumanız için size oldukça pratik bir çözüm; karbonat. Diş beyazlatmanın en hızlı ve en kolay yollarından birisi olarak kabul edilen karbonat ile diş beyazlatma yöntemi, yalnızca dakikalar içinde birkaç ton daha beyaz dişlere kavuşmanızı sağlar.Karbonat ile diş beyazlatma işlemini, siz de evinizde uygulayabilirsiniz. İlk olarak, dişlerinizi diş macunu ile fırçaladıktan sonra, bu kez fırçanın üzerine yarım çay kaşığı karbonat dökerek, dişlerinizi yeniden fırçalayın. Dişlerinizi minimum 2 dakika fırçalamaya özen gösterin. Ağzınızı çalkaladıktan sonra daha beyaz dişlere kavuştuğunuzu göreceksiniz. Bu yöntem, tek bir uygulamada bile dişlerinizin 1-2 ton açılmasına yardımcı olur. Ancak, her şeyde olduğu gibi bu yöntemde de aşırıya kaçmamakta yarar var. Bu uygulamayı 2 haftada bir yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

Dişlerdeki Sarı Lekeler Nasıl Geçer ?

 

Hepimiz dünyaya geldikten sonra bembeyaz dişlere merhaba deriz. Ancak zamanla, o güzel, beyaz dişlerimiz zarar görebilir ve sararabilir. Bu sararmalar, dişlerin genelinde görülebileceği gibi, diş yüzeyinde çeşitli sarı lekeler de meydana gelebilir. Sarı lekeler, genellikle fazla kola tüketimi, şekerli yiyecekler, düzenli diş fırçalamama, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Diş problemleri ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de, dişteki sarı lekelerin nasıl geçeceği yönündedir. Bu lekeler, özellikle sigara bağımlılarında, bir zamandan sonra sıkça görülen bir problemdir. Hem sağlık açısından hem de estetik açıdan hoş olmayan bir duruma neden olan dişteki sarı lekeler, genellikle lazerle diş beyazlatma ya da klinikte diş beyazlatma gibi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Diş minelerinin belirli bir noktasında belirgin hale gelen sarı lekeler, sağlık açısından oldukça zararlı olmakla beraber, görsel ve estetik açıdan da hoş olmayan bir görüntüye neden olmaktadır. Dişteki sarı lekeler nasıl geçer diyorsanız, ev tipi diş beyazlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Yaklaşık 2-3 hafta süreyle düzenli olarak kullanılması tavsiye edilen ev tipi beyazlatma ürünleri, düzenli kullanımın sonunda, dişteki beyaz lekelerin görünümünü ortadan kaldırmaktadır. Bu lekelerden kurtulmanın diğer bir yolu da, düzenli olarak dişlerinizi limon kabuğu ile ovman olacaktır. Parlatıcı ve renk açıcı özelliği bulunan limon, dişteki sarı lekelerin giderilmesinde de etkili bir yöntemdir.

 

Diş Temizliğinde Diş Fırçasının Önemi

İnsanlar arasında ilk izlenim oldukça önemlidir. İletişimin oldukça yoğun olduğu çağımızda, ilk izlenimde, ilk olarak dişler dikkat çeker. Sağlıklı ve bakımlı dişler, kişinin özgüveninin yüksek olduğunu temsil eder. Bu nedenle, günlük hayatın yoğunluğunun arasında, diş sağlığına ve temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Sağlıklı dişlerin en önemli adımı, günlük diş temizliğidir. Günlük diş temizliğinin en önemli aşaması ise diş fırçalamadır. Dişlerin temizliği ve sağlığı açısından, diş fırçalama çok önemlidir. Diş fırçası ve diş macunu ile yapılan diş fırçalama işleminde, fırçanın kalitesi ve kıllarının yumuşaklığı oldukça önemlidir. Dişleri temizlemede kullanılan bir fırça olan diş fırçasında, ortalama 40-50 demet kıl bulunmaktadır. En geç üç aylık kullanımın sonunda değiştirilmesi tavsiye edilen diş fırçasının iyi olup olmadığını anlamak için şu detaylara dikkat edebilirsiniz;

§             İyi bir diş fırçası, fırçalama işlemini kolaylaştırmalı. Diş ve diş etlerine zarar veren ve acıtan diş fırçaları kesinlikle kullanılmamalıdır.

§             İyi bir diş fırçası, diş fırçalama işlemi esnasında etkili bir şekilde plak kaldırabilmeli. Yemek sonrası oluşan birikinti ve kalıntıların oluşmasını engelleyecek yapıda olmalıdır. Sert ve uzun kıllı fırçalar yerine, yumuşak fırçalı diş fırçalarını tercih etmeniz önerilmektedir.

§             Diş ve diş eti dokularına zarar vermemelidir. Diş fırçasının kullanımı en kaliteli marka ve ürünlerde bile, maksimum 3 ay olmalıdır. 3 aydan uzun süre kullanılan diş fırçaları, diş temizliğini yeterli miktarda yapamaz ve plak oluşumuna neden olur.

 

 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.