Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Diş Temizletme Acıtır Mı ?
Diş Temizletme Acıtır Mı ?
30 Temmuz 2013 Salı 10:27
Özel Ünye Karayalman Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Diş Hekimi Onur Yılmaz

Özellikle diş eti hastalıklarının oluşumunu önleyen diş temizletme, plakların temizlenmesi açısından oldukça önemli bir uygulamadır. Kişilerin daha sağlıklı, daha temiz ve daha sağlam dişlere kavuşmaları için yapılan bu uygulama ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri; diş temizliğinin acıtıp acıtmadığıdır. Hemen hemen hepimiz, en basit bir uygulama için bile olsa, o dişçi koltuğuna oturmaktan korkarız. Bunun nedeni, dişlerimizde bir çürük olması ve o çürük dişin çekilme ihtimalinin olması gibi korkulardır. Diş merkezlerine gidenlerin büyük bir kısmı, diş temizliği işlemi uygulatmaktadır. Plakların önlenmesi, dişlerdeki tartarların temizlenmesi, diş sağlığının korunması açısından oldukça yararlı olan diş temizletme işlemi, tabi ki her şeyde olduğu gibi, fazla yapıldığında dişlere zarar verebilir. Ancak doğru yerde, doğru kişi tarafından ve doğru aralıklarla yapıldığında, diş temizliği; hem diş eti hastalıklarına karşı koruması, hem de dişlere sağlık kazandırması açısından oldukça yararlıdır. Genel olarak tartarların temizlenmesi gibi basit işlemlerin yapıldığı diş temizliği uygulamasında, bireyler herhangi bir acı duymamaktadır. Sırf bu acıdan korkup dişçi koltuğuna oturmak istemiyor olabilirsiniz, ancak diş temizliği gerçekten de herkesin mutlaka yaptırması gereken bir uygulamadır. Kimi zaman diş fırçası ve diş macunu ile yapılan diş temizliği yeterli olmadığından, belirli aralıklarla, mutlaka diş temizletme uygulaması yaptırılmalıdır. “Diş temizliği acıtır mı?” konusuna gelince; bir aparat yardımı ile dişlerde kalan tartar ve kalıntıların temizlenmesini sağlayan bu işlem, erken yaşlarda gerçekleştirilirse herhangi bir acıya neden olmamaktadır. Ancak uzun yıllar yaptırmadıysanız, bir miktar acı duymanız mümkün.

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır ?

 

Sağlıklı dişler ve beyaz gülüşler, kişinin özgüvenini yakından etkileyen durumlardır. Özellikle estetik güzelliğin ön plana çıktığı günümüzde, sağlıklı dişler, güzelliğin de olmazsa olmaz bir parçasıdır. Diş temizliği, genellikle günde 2 kez dişlerin diş macunu ile fırçalanıp gargara ile nefes ferahlığının sağlanması ile yapılır. Her iki uygulama da, yemek sonrası dişlerde kalan birikinti ve yemek kalıntılarının giderilmesi için önemlidir. Ancak bazen, diş fırçası ve gargaranın ulaşamayacağı noktalarda birikintiler meydana gelir. Bu birikintilere diş taşı adı verilmektedir. Mercan görünümünü andıran bu diş taşları, diş sağlığını ve güzelliğini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle, bu diş taşları mutlaka düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Diş taşı temizliğini, dilerseniz sağlık merkezinde yaptırabilir, ya da çeşitli yöntemlerden yararlanarak diş taşı temizliğini evde yapabilirsiniz. Diş taşı temizliği genel olarak çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Ancak bunlardan daha ekonomik ve acısız yöntemlerden yani evde yapılan diş taşı temizleme yöntemlerinden birini uygulayarak, daha sağlıklı ve daha temiz dişlere sahip olabilirsiniz. Evde diş taşı temizliği, hemen hemen imkansız bir durumdur. Çünkü diş taşları, zamanla birikerek mercan görünümü alırlar. Evde yapılan diş temizliği yöntemleri ise, genel bir ağız ve diş temizliği olacaktır. Diş taşlarının ise mutlaka steril ortamda uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Evde diş taşı temizliği adına yapacağınız uygulamalar, diş taşlarının oluşumunu engellemesi açısından yararlı olacaktır. Bu nedenle, doğal diş temizliği yöntemlerini evinizde uygulayarak diş taşı oluşumunu büyük oranda engelleyebilirsiniz.

 

Porselen Dişlerin Temizliği

Halk arasında takma diş olarak da bilinen porselen diş, çeşitli nedenlere bağlı olarak çürüyen, dökülen ya da kaybedilen dişlerin yerine yapılan, hem sağlık açısından hem de estetik açıdan hoş olması adına yapılan porselen diş, kullanımı gün geçtikçe kolaylaştırılan bir takma diştir. Ağız içinde oluşan çürükler, diş taşları gibi nedenlere bağlı olarak dolgu yapılamayacak durumda olan dişlere takılan porselen diş, ana dişi kurtarmak amacıyla yapılan estetik bir uygulamadır. Porselen dişlerde amaç, kişinin yüzü ile uyumlu, konuşma ve çiğneme işlevlerinin olağan şekilde sürmesini sağlamaktır. Kişinin günlük hayatının olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla takılan porselen dişin temizliği en az kişinin kendi dişlerinin temizliği kadar önemlidir. Genellikle ilerleyen yaşla birlikte kullanımı artan porselen dişin temizliği, düzenli olarak yapılmalıdır.

Porselen dişin temizliği, dişlerin zarar görmemesi ve ağız kokusuna neden olmaması için oldukça önemlidir. Ayrıca porselen diş temizliği, ağızda oluşabilecek enfeksiyonların da oluşumunu engellemektedir. Temizlenmeyen porselen dişler, diş etlerinde çekilmelere neden olabilir.Porselen dişlerin temizliği, kişinin ana dişlerinde olduğu gibi diş fırçası ile yapılmalıdır. Ayrıca diş ipi ve gargara yardımı ile de porselen diş temizliğini destekleyebilirsiniz. Ayrıca eczanelerde porselen dişler için özel olarak satılan özel diş iplerini de kullanabilirsiniz. Özellikle sabit dişlerin temizlenmesinde oldukça etkili olan diş ipi, plak ve tartar oluşumuna bağlı olarak oluşan sararmaları da önlemektedir.

 

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliğinden bahsedeceğimiz bu yazımızda, gelin isterseniz ilk önce diş taşının ne olduğunu bir öğrenelim. Diş etleri, diş araları ve bazen de diş etlerinin altına yerleşmiş olan birikintilerdir. Bu birikintiler temizlenmediği zaman çürük oluşumuna, diş ağrısına ve diş estetiğinin bozulmasına neden olur. Zamanla birikerek kayalaşan bu birikintiler, diş taşı temizliği uygulaması ile parçalanır ve temizlenir. Birçok diş sağlığı ve tedavisi uygulaması arasında oldukça ağrısız olan diş taşı temizliği, uygulama sonrası dişlerinizin temizlenmesini ve rahatlamasını sağlar. Aşırı hastalık durumu olmadığı sürece anestezi olmadan yapılan diş taşı temizliği sırasında bir miktar hassasiyet oluşur. Uygulama sonrasında bir süre hassasiyet hissetmeniz olağan bir durumdur. Bu hassasiyet, diş eti hastalığının derecesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle soğuk ve sıcak yiyecek-içeceklere karşı oluşan bu hassasiyetin geçmesi, diş etlerinin kendini toparlama sürecine bağlıdır. Ağrı ve hassasiyetin artması durumunda, doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.Genel olarak mercan kayalıklarına benzetebileceğimiz diş taşları, diş etlerinde zaman zaman kanamalara yol açabilir. İleri safhalarda diş eti çekilmelerine ve kayıplarına yol açabilecek bu mikroorganizmaların dişlerden uzaklaştırılması, ancak diş taşı temizliği ile mümkündür. Bu nedenle, diş taşı temizliği mutlaka doğru bir doktor ve steril bir ortamda yapılmalıdır. Hassasiyetin minimum seviyede olması için, uzman bir doktordan yardım almanız şarttır. Bu tip diş taşı temizliği ve beyazlatma gibi yöntemler, kesinlikle sağlık merkezi ve hastane dışındaki güzellik ve estetik merkezlerinde yaptırılmamalıdır.

 

Diş Eti Temizliği

Ağız ve diş sağlığı, ihmal edilmemesi ve mutlaka düzenli olarak yapılması gereken bir temizlikle mümkündür. Dişlerin düzenli fırçalanması, diş ipi kullanımı, diş temizletme ve diş taşı temizletme gibi yöntemlerle, dişlerinizi korumanız ve sağlıklı birer görünüme kavuşturmanız mümkün. Ancak dişlerin düzenli bakımı ihmal edildiğinde, çeşitli diş ve diş eti meydana çıkmaktadır. Diş eti temizliği önemsenmediğinde ortaya çıkan diş eti çekilmesi, diş eti kanaması gibi durumlar, günlük hayatı ve diş sağlığını olumsuz etkilemektedir.Dişleri koruyan diş etlerinin temizliği ve sağlığı oldukça önemlidir. Estetik bir görünümün yanı sıra, diş etleri ağız sağlığının en önemli parçalarından biridir. Kimi zaman dişlerinizi fırçalarken kan fark edebilirsiniz. Bu durum, diş eti hastalıklarının habercisi olabilir. Bu noktada diş ve diş eti temizliği büyük önem kazanmaktadır. Dişlerinizi fırçalarken, dairesel ve yumuşak hareketlerle dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Diş etlerinde yapılan sert fırça darbeleri, diş etine zarar verebilir. Diş eti temizliğini sağlamak için diş etlerinizi fırçalamak yanlış bir işlem olacaktır. Sağlıklı dişler, diş etlerinin de sağlığını koruyacaktır. Bu nedenle, dişlerinizin günlük bakımını düzenli yaptırmanız, düzenli olarak dişçinize muayene olmanız ve diş temizletme gibi işlemleri düzenli aralıklarla yaptırmanız oldukça önemli. Diş eti temizliği, diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi gibi hastalıklarının oluşmasını önlemek açısından da oldukça önemlidir.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

İnsanlar arasında ilk izlenim oldukça önemlidir. İlk izlenimde, kişinin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de gülüşüdür. Sağlıklı ve samimi bir gülüşünüz varsa, genellikle insanlar tarafından sevilen biri olursunuz. Ancak sağlıklı ve samimi dişlere kavuşmak kimi zaman sandığınız kadar kolay olmayabilir. Kola, alkol ve sigara tüketimi, şekerli gıdalarla beslenme gibi nedenlere bağlı olarak, dişlerinizin sararması kaçınılmaz olacaktır. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanıza rağmen bembeyaz dişlere sahip olmamaktan yakınıyorsanız, son dönemin popüler bir uygulaması olan diş beyazlatma uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Halk arasında diş beyazlatma olarak bilinen bleaching yöntemi, dişlerin yüzey yapısındaki gözenekli mine yapısında oluşan maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir. Kısa sürede gerçekleştirilen bu işlem, ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Mutlaka uzman bir doktor tarafından yaptırılması tavsiye edilen diş beyazlatma işlemi, lazerli, evde diş beyazlatma ya da klinik diş beyazlatma olarak üç farklı gruba ayrılmaktadır.En pratik yöntemlerden birisi olan evde diş beyazlatma, matris beyazlatma olarak da bilinmektedir. Diğer yöntemlere göre daha ekonomik olan bu yöntem, ağzın içine yerleştirilen kalıbın dişleri beyazlatması ile gerçekleştirilmektedir. 2 -3 hafta süreyle kullanım zorunluluğu vardır. Diğer bir diş beyazlatma yöntemi ise lazer ile diş beyazlatma yöntemidir. Renkli ya da renksiz ışınlarla dişlerin renklerinin açılmasını sağlayan bu yöntem, oldukça pratik ve güvenilir sonuçlar veren bir yöntemdir.

 

Diş Temizliğinin Önemi

Karşı cinste en çok önem verilen durumlardan birisi de diş temizliğidir. Beyaz ve temiz dişler, temizliğin göstergesi olduğu gibi, beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olanlar çok daha rahat gülümseyebilirler. Bu nedenle, diş temizliği hem sosyal hayat, hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığının bozulması, birçok hastalığa neden olabilir. Ayrıca diş temizliğini düzenli yapmadığınız takdirde, sararmış dişler, ağız kokusu ve estetiğini kaybetmiş dişlerle karşılaşabilirsiniz. Diş temizliğine mutlaka erken yaşlarda başlanmalıdır. Böylece dişlerin erken çürümesi engellenmiş olacaktır. Çocuklar, bu tip konularda ebeveynlerini örnek model olarak alırlar. Evde, düzenli olarak diş fırçalayan ve ağız bakımına önem veren anne ve babanın olması, çocuğun gözünde iyi bir izlenim yaratacaktır. Ancak ne kadar öğretirseniz de, eğer siz dişlerinize gereken önemi vermiyorsanız, çocuğunuz da bu doğrultuda bir davranış sergileyecektir. Vücudumuzda hastalıkların giriş yollarından birisi olan ağız bölgesi, temizliği ve bakımı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir bölgedir. Günde ortalama 4-5 öğün yemek yediğinizi düşündüğünüzde, dişlerin hayatımızdaki öneminin, en azından bir kısmını anlamış olursunuz. Dişler, yiyeceklerin parçalanarak, daha kolay sindirilmesini ve öğütülmesini sağlar. Ancak dişler, sürekli çeşitli kalıntılara maruz kalarak plak oluşumuna davetiye çıkarır. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaz ve temizlemezseniz, zamanla dişler çürür ve dökülür. Dişlerinizi mümkün olduğunca uzun süre kullanmak istiyorsanız, erken yaşlardan itibaren bakımına ve temizliğine önem vermenizde yarar var.
YORUMLAR
Başlık : şikayet Tarih : 27 Mayıs 2015 / Pazar Üye Adı :MUSTAFA TÜEK
karayalman tiş klinigi kadar kalitesi düşük bir yer yoktur,insanları kandırıyorlar söz verdiklerini yapmıyorlar.