Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
LED ampullerle elektrikte büyük tasarruf…
LED ampullerle elektrikte büyük tasarruf…
31 Ekim 2013 Perşembe 09:49
Tasarruf harikası olarak bilinen ve Ünye genelinde kullanımı yaygınlaşan LED lambalarla herkes tanışmalı. Ünye Vural Elektrik sahibi Elektrik Teknikeri Orhan Vural, led ampullerin harcadığı enerjinin tamamını aydınlatmaya kullandığını, led ampul kullanılarak elektrik tasarrufu anlamında ciddi kazanımlar elde edileceğini söyledi.

Ünye Vural Elektrik Sahibi, Elektrik Teknikeri Orhan Vural, gazetemize yaptığı açıklamada elektrik tasarrufu ve tasarruflu ampullere ilişkin bilgi verdi.

Yeni teknoloji ürünü olan LED dünyasıyla herkesin tanışması gerektiğini belirten Vural, “LED lambaların fitil ısınması gerekmediği için hemen hemen harcadıkları enerjinin tamamını aydınlatmaya harcadıklarını söyleyebilirim. Evimizde oturma odamızda bulunan bir adet küçük spotlu aydınlatma ürünü 50 watt gücünde elektrik tüketmektedir. Bu ürünün yerine LED ampul taktığımızda aynı ışık oranını 3 wattlık LED ampulle sağlayabilmekteyiz. Bu da bütçemize ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır” dedi.

-Elektriği doğru kullanmanın püf noktaları -

Elektriği doğru kullanmaya ilişkin Vural, şu bilgileri verdi:

“Lambaların belli aralıklarda temizlenmesi ışık kalitesini ilk günkü şekline dönüştürecektik. Aydınlatma ürünlerinin kullanım yerlerine ve kullanım şekline göre uygun seçilmiş olması elbette önemlidir. Bu nedenle evimizde işyerlerimizde gerek dekoratif ve gerekse fotoselli, sensorlu aydınlatma ürünleri ayrı ayrı yer alacaktır. LED aydınlatma ürünleri konusunda kesinlikle evet diyorum, çünkü söz konusu tasarruf ise ciddi oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca tasarruf ampulleri gibi hasta edici özelliliği de bulunmaması ayrıca avantaj sağlamaktadır. Gereksiz yanan lambaları kapatalım, gerekmiyorsa kullanmayalım. Yeni elektrik sayaçlarımızın hassasiyet oranı çok fazladır. Prizde takılı olan televizyonumuzun kırmızı ışığını bile ölçecek kadar çok hassastır. Bu nedenle elektrikli cihazları kesinlikle fişte bırakmamamız ya da düğmelerden kapatmamız gerekiyor. Elektrik tasarrufu yapmak için beyaz eşyalarımızdan buzdolabını, derin dondurucuyu daha serin ortamlarda bulundurmamız, termosifonu ise daha sıcak ortamda bulundurmamız gerekiyor.”

Vural, elektrik faturası kullanıcılarının elektrik kullanım saatlerinde tercihini 3 zamanlı birim üzerinden yapmış ise akşam 22.00 ile sabah 6.00 saatleri arasında tasarruf oranının arttığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.