Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
 “Sağlıklı ve düzenli uykunun öğrenci başarısına etkisi”ni araştırdılar
“Sağlıklı ve düzenli uykunun öğrenci başarısına etkisi”ni araştırdılar
11 Nisan 2016 Pazartesi 09:04
Ünye Puset Polvan Ortaokulu’nun, İtalya ve İspanya ile paydaş olarak yürüttüğü “Sağlıklı ve Düzenli Uykunun Öğrenci Başarısına Etkisi” Erasmus + Avrupa Birliği projesinde sona yaklaşılıyor.

“Sağlıklı uyumak ve sağlıklı, zinde uyanmanın, sağlıklı bir öğrencinin başarılı bir öğrenci olacağına inanıyoruz” diyen Proje Koordinatörü Sevgihan Tuğ, uyku kalitesini arttıracak 10 tespite uyulması gerektiğini söyledi.

Ünye Puset Polvan Ortaokulu İngilizce Öğretmeni, “Sağlıklı ve Düzenli Uykunun Öğrenci Başarısına Etkisi” Erasmus + Avrupa Birliği Projesi Koordinatörü Sevgihan Tuğ, gazetemize yaptığı açıklamada, İtalya ve İspanya ile paydaş olarak bu projeyi yürüttüklerini söyledi.

Proje kapsamında düzenli ve sağlıklı bir uykunun başarıya etkisini işlediklerini belirten Sevgihan Tuğ, “Proje kapsamında geçen yıl Ünye Milli Eğitim Müdürlüğümüzden bir şube müdürü, okul müdürü ve iki öğretmen arkadaşımızla birlikte İsyanya’ya gidildi. Bu yıl ise İtalya’nın Sardunya adasının Belvi kentine gittik. Burada yine üç ülke toplandık, bu yıl projemizde üç öğrencimizi de götürdük. Burada yine uyku kalitesinin öğrenci başarısına etkisini konuştuk” dedi.

- Uyku kalitesini arttıracak 10 şey -

Bu yıl yapılan toplantının ardından sağlıklı ve düzenli uyku için yapılması ve dikkat edilmesi gereken 10 tespitin yapıldığını söyleyen Proje Danışmanı Sevgihan Tuğ, çıkan sonuçlara ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Kafeinden gece kaçın ve gün içinde de sınırla. Yatmadan önce alkol alma/içki içme. Uyku düzeni oluştur ve onu uygula. Hafta sonu ya da hafta içi geç kalkma, dersin geç olsa bile; her gün aynı saatte kalk. Yatmadan yarım saat ya da bir saat önce kitap okumayı ya da ödev yapmayı bırak. Yatağında bilgisayarla çalışma. Egzersizlerini (spor) günün erken saatlerinde yap, asla uyumadan hemen önce değil. Yatma vakti geldiğinde ışıkları kapat; aydınlık uyumayı geciktirir. Gözünü ışıktan korumak için göz bandı kullan, kulaklıkla uyu (oda arkadaşlarının gürültüsünden uzaklaşmak için, kız kardeş erkek kardeş gibi). Yatmadan hemen önce televizyon izleme. Eğer bunlar yapılırsa öğrencinin uyku kalitesi artar”  

- “Sağlıklı uyuyan ve zinde uyanan öğrenci başarılı olur” -

Projenin ikinci aşamasını yürüttüklerini belirten Tuğ, “Öğrenci ve velilerimizle sürekli toplantı yapıyoruz. Okulda gittiğimiz etkinliklerin görsellerini yayınlıyoruz” dedi.

“Projemizdeki asıl amaç şuanda teknoloji çağında olduğumuz için öğrencilerimizin ve yetişkinlerin çoğu telefon, tablet, internet ve televizyon bağımlısıyız. Bütün öğrenci ve velilerimizin telefon, tablet ve televizyondan uzak olması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Sevgihan Tuğ, “Belirli kitap okuma saatleri yapılsın istiyoruz. Çünkü gözümüze gelen televizyon, tablet ve telefon ışıkları uykunun gecikmesine sebep oluyor. Dolayısıyla bunları çocuklara anlatarak, sağlıklı uyumak ve sağlıklı, zinde uyanmanın, sağlıklı bir öğrencinin başarılı bir öğrenci olacağına inanıyoruz. Projenin amacı da bu” diye konuştu.

Uyku düzeninin kültür haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Ünye Puset Polvan Ortaokulu Müdürü Adem Beşli ise projeye ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Projemiz kapsamında yapılan ilk anketlerde İtalya, İspanya ve bizim ülkemizdeki öğrencilerde uyku düzensizliği ve bozukluğu ortaya çıktı. Bu oran diğer ülkelerde yüzde 10-15 oranındayken, bizim ülkemizde bu oran yüzde 25 olduğu tespit edildi. Dünyada yüzde 10’luk uyku bozukluğu kabul ediliyor. Ancak bunun üzerindeki her rakamın sıkıntılı olduğu ve beynin dinlenmediği için yorgun hissettiği ve beynin algılama kapasitesinin düştüğü ilk anketler sonucu orta çıktı. Bu konuda öğrencilerimizi bilgilendirdik. İkinci ve Mayıs ayının ilk haftasında son haftasında anketimizi yapacağız. Öğrenci ve velilerle toplantı yapıldı. Proje Koordinatörümüz Sevgihan Tuğ’un belirlediği 10 maddeyi uyguluyoruz. Şuanda ise çocuklarımızın okula uykusunu almış şekilde okula geliyorlar. Buradaki asıl amaç uyku düzenin bir kültür haline gelmesine sağlamaktır.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.