Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Basın, Belediye ve Kaymakamlık’tan Ünye için güç birliği
Basın, Belediye ve Kaymakamlık’tan Ünye için güç birliği
12 Ocak 2017 Perşembe 09:53
Ünye Belediye Başkanlığınca "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla basın mensuplarına düzenlenen yemekte gazetecilik mesleğinin zor ve çalışma şartlarının ağır olduğuna vurgu yapılarak, Ünye Belediyesi ve Ünye Kaymakamlığı olarak basına çalışma hayatında destek vermeye devam edecekleri ifade edildi.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney ve Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, sosyal medya haberciliğinde ki boşluklara dikkat çekerek, kaynağı ve haber yapan sitelerin güvenilirliğinin baz alınarak vatandaş tarafından değer verildiğine vurgu yaptılar. Ünye’de gazetecilik mesleğinin birikimli ve güçlü olduğunun vurgulandığı toplantıda, basın mensupları da Ünye için çalışmalarını daha ileriye taşıyacaklarını ifade ettiler. 

Ünye Kahve Durağı’nda düzenlenen yemeğe Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren, Belediye Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü İlhan Kartal, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, Ünye Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı Hakan Korkmaz, Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Coşkun, Ünye İletişim ve Bilişim Derneği Başkanı Mücahit Gürel ve basın mensupları katıldı. 

Başkan Çamyar, yemek öncesi yaptığı konuşmada, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün aynı zamanda İdareciler Günü olduğunu söyleyerek, Kaymakam Ümit Hüseyin Güney ve idarecilerin de gününü kutladığını söyledi.

- “Gazetecilik zor bir meslek” -

Gazetecilik mesleğinin zor ve çalışma şartlarının ağır olduğunu ifade eden Çamyar, “Gazetecilik zor bir meslek, hele ki adeta hainlere karşı yürüttüğümüz bir savaşın içerisindeyken daha da zor. Halkın haber alma özgürlüğüne katkı sunmak vesilesiyle zor şartlarda yürütülen bir mesleğin sizler Ünye temsilcilerisiniz. Bizler bu noktada elimizden geldiğince sizlere destek vermeye gayret gösteriyoruz. Basın halkı bilgilendirdiği ölçüde aynı zamanda bilinçlendirmesi de gerekiyor” diye konuştu.

Gazetecilerin en iyi haberi yakalamak, doğru bilgileri kamuoyu ile en kısa sürede paylaşmak için çaba harcadıklarını ifade eden Çamyar, gazetecilerin halkla yerel yönetim arasında bir köprü vazifesi gördüğüne de dikkat çekti.

- Sosyal medya haberciliğine yasal düzenleme getirilmeli -

Gazetecilerin zaman kavramı olmaksızın fedakarca çalıştığını anımsatan Çamyar, son dönemde sosyal medyanın zamanla yarış kavramında yazılı ve görsel medyanın önüne geçmeye başladığını, bununla birlikte sosyal medya haberciliğine yasal düzenleme getirilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bununla ilgili yasal boşluklar var. Kendisini sosyal medya üzerinden gazeteci vasfına koyup da klavye gazeteciliği yapmaya çalışan bazı kişiler var. Demokratik toplumlarda gazetecilerimiz toplumun gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Gazetecilerimizin de anayasal hak olan haber alma özgürlüğü çerçevesinde doğru, tarafsız ve ilkeli haber yapması gerekir. Bu vesileyle bu prensiplere uyarak habercilik yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum.”

Programa katılan ve Ünye’de görevine kısa bir süre önce başlayan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’e de başarılar dileyen Çamyar, “Kaymakamlarımız özellikle son dönemde devlet işle halk arasında adeta bir köprü vazifesi de görüyor. Bir kez daha kendilerine hoş geldiniz diyor ve görevinde başarılar diliyorum” dedi.

- Kaymakam Güney, “Güçlü basın, güçlü demokrasi demektir”-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, demokrasinin yerleşmesinde özgür basının son derece önemli bir misyonu ve fonksiyonu olduğunu söyledi.

“Yerleşmiş, gelişmiş demokrasilerde, hukuk devletlerinde basın güçlü ve kurumsallaşmış bir yapıya sahip. Güçlü basın, güçlü ve kurumsal demokrasiyi, güçlü demokrasiler kurumsal basını beraberinde getiren, bir birinden besleyen bir yapı teşkil ediyor” diyen Güney, “Bu anlamda bazı çevrelerce haksız eleştirilere tabi tutulsa da, bugün OHAL sürecinin yaşandığı darbe girişiminden çok kısa bir süre geçmiş olmasına karşın gazetecilerimiz ülkemizde hiç aksaklığa, eksikliğe tabi tutulmadan en güzel şekli ile doğru bilgilerle vatandaşlarımızı bilgilendiriyor bilinçlendiriyor” dedi.

- Kaymakamdan milli ve yerel olmaya davet -

Basın ahlakının ve vatandaşlığının farkında olmayan gazetecileri milli ve yerel olmaya davet eden Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, basın kurumunun önemli bir görevi ve sorumluluğu olduğunu anımsatarak şunları söyledi:

“Sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde görevini ifa eden basın mensuplarımız sıkıntı ve herhangi bir problemle karşılaşmazken; ülkemizin geçtiği bu hassas süreçte, terör örgütleri, iç ve dış mihraklarla yapmış olduğu mücadelede sorumluluğunun, vatandaşlığının, basın ahlakının farkında olmayıp; tabiri yerindeyse mecburiyetler ve zaruretler noktasında kendilerine bazı ikaz ve uyarılarda bulunulması gereken sözüm ona bazı basın mensuplarımız da var. Ben kendilerini öncelikle sorumluluğa, basın ilke ve ahlakının ötesinde vatansever, milli ve yerel olmaya davet ediyorum. Bu konuda yasal düzenleme şart. Bilişim, yönetişim, bilgisayar teknolojisinin hızlı gelişmesine bağlı olarak bazı şeyler belli tecrübe ve zamanı gerekli kılıyor. Ama bunlar hepsi belli bir düzene ve hizaya getirilecek. Bu konuda olması gereken otokontrol sistemi ile kendi duruşunu gösterenlerle bu milletin, halkın hiç sıkıntısı yok. Kaynağı ve dayanağı belli olmayan, mesleği gazetecilik olmayan kişilerin paylaşmış olduğu haberlerin vatandaşlar tarafından itibar görmediği görülüyor.”

- “Ünye’de gazetecilik mesleği birikimli ve güçlü” -

Ünye’nin kültürü ve birikimiyle doğru orantılı olarak gazetecilik mesleğinin de birikimli ve güçlü olduğunu vurgulayan Kaymakam Güney, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gazetecilik her şeyden önce gönüllülük, bu anlamda toplumsal sorumluluk ve kamuya hizmet aşkı gerektiren, gece-gündüzü olmayan, yeri geldiğinde vatandaşa doğruları, haberin gerçeğini en kısa sürede ulaştırmak adına hayatını riske edebilen kamu yararına bir meslek. Bu mesleği seçtiğiniz ve mesleğinizin ilkelerine uygun şekilde görevinizi ifa ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Ünye’mizde son derece derin basın ağı, gazetecilik ve basın birikimi olduğunu gördüm. Bu da işimizi bir parça zorlaştırıyor, bir parça da kolaylaştırıyor. İşimizi güzel ve doğru yaparsak, iyi çalışırsak bu bizim için bir artı. Ama eksik ve yanlış yaparsak bizim için önemli bir otokontrol sistemi. Ünye’nin kültür seviyesiyle ilintili ve doğru orantılı olarak basının bu denli gelişmiş olduğunuzu görürüz. Okur-yazar oranlarının yüksek olması, okuma oranlarının yüksek olması, toplumun bilinçli ve kültürlü olması, basının da birikimli ve derin, geniş kapsamlı olmasını netice veriyor. Ünye’ye de yakışan budur. Ünye’nin geçmişi, tarihi, kültürü de bunu netice veriyor. Bizlerde ilçemizin hizmetlerini anlatan, sorunlarını dile getiren arkadaşlarımızla yakın işbirliği içerisinde Ünye’mize hizmet yarışında beraber ve omuz omuza olacağız. Onların tespit ve uyarılarından istifade edeceğiz. Yapmış oldukları hizmeti ifa etme konusunda yasalar çerçevesinde yardımcı olacağız, gölge olmamaya gayret edeceğiz.”

Kaymakam Güney, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün aynı zamanda İdareciler Günü de olduğunu ifade ederek, “Meslektaşlarımın başta mülki idare amirleri olmak üzere, Belediye Başkanlarımızın, bütün idarecilerimizin İdareciler Gününü kutluyorum. Vatana millete fedakarane hizmet yollarında onlara başarılar diliyorum. Şehit olan meslektaşlarımıza Rabbimden rahmet, gazilerimize şifalar, hizmet edenlere de başarılı sağlıklı bir görev hayatı diliyorum” dedi.

Programda Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’e yeni görevi vesilesi ile Ünye motifleri işli bir plaket takdim etti.

 

Gecenin sonunda ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü anısına hediye takdim edildi. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.