Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Torun: “Daha YPK’dan onayı çıkmayan bir şehir hastanesi konuşuluyor’’
Torun: “Daha YPK’dan onayı çıkmayan bir şehir hastanesi konuşuluyor’’
6 Mayıs 2017 Cumartesi 20:01
Ordu’da yapılması planlanan Şehir Hastanesinin bilinmeyenlerle dolu olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Torun, ‘Ordu’ya yapacaklarını söyledikleri Hastanenin daha Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayı bile yok. Sağlık Bakanlığından bu konuyla ilgili net hiçbir bilgi verilmiyor. Ancak edindiğim bilgilere göre daha fizibilite çalışmaları yapılıyor. Yani ortada proje yok.  Sağlık Bakanlığında  projesi olmayan ama Kalkınma Bakanlığında ise onay bekleyen bir şehir hastanesi var.  Onaya ne zaman sunulacağı belli değil. Kalkınma Bakanlığının  onay verip vermeyeceği belli değil. Onay çıkarsa Maliye Bakanlığının ve diğer ilgili Bakanlıkların görüşleri alınacak. Bunların hiçbiri ortada yok. Projesi olmayan, onayı olmayan Ordu Şehir Hastanesinin 3 yılda bitirileceği sözleri veriliyor. Bu sözlerin hiçbiri gerçekçi değildir.’’diyen

‘’ŞEHİR HASTANELERİ YANDAŞLAR İÇİN YARATILAN BİR RANT KAPISIDIR’’

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Şimdiye kadar yapılması planlanmış yada hizmete girmiş Şehir Hastanelerinin,  Bilkent, Mersin, Kayseri gibi her bir hastanenin yapımının  6-7 yıl sürdüğünü belirtti. Şehir Hastanelerinin maliyetlerinin de vatandaştan gizlendiğini de söyleyen Torun, ‘’Ne kamu yararı, ne vatandaşın yararı gözetiliyor. Bu Hastaneler yandaşlar için yaratılan rant kapılarından biri. Şirketlere 25 yıl kira garantisi veriyorsunuz. En vahimi yüzde 70 hasta doluluk oranı taahhüt ediyorsunuz. Yani şirkete diyorsunuz ki, sen merak etme Ordu halkı mutlaka hastalanacak. Halkın sağlığını satıyorsunuz. Eğer hastalanmazsa ben sana garanti verdim, aynı yollardaki, köprülerdeki gibi zararını ben karşılayacağım. Peki bunu nerden vereceksiniz. Cebinizden mi? Hayır her bir Ordu’lunun yani köylünün, esnafın, işçinin, memurun cebinden alıp vereceğim. Bu kabul edilir bir şey değildir. Elbette doğru planlanan, kamunun da, vatandaşında yararı gözetilen tüm sağlık yatırımlarını sonuna kadar destekliyorum. Devletin görevi vatandaşın sağlığını korumaktır, bunu için planlama yapmak, tesislerini yapmak, bunları da denetlemektir. Halkın sağlığını özelleştiremezsiniz. Vatandaşın sağlığının sermayeye satılmasını kabul etmek, destek vermek mümkün olamaz.  Bunun için TBMM Başkanlığına da araştırma önergesi verdim. Şehir Hastanelerinin tüm yönlerinin mutlaka araştırılması, gerçeklerin ortaya çıkarılması gerekir.’’ dedi.

‘BOTANİK PARK ARAZİSİ BABANIZDAN MI KALMIŞTI’’

Şehir Hastanesi için Botanik Parkın sökülmeye başladığı haberlerine de değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun,  ‘’Daha bir iki yıl önce vatandaşın vergileriyle yapılan, 15 trilyon para harcanan Botanik Park gözden çıkarılıyor. Ordu’lu gençler sokakta işsiz gezecek, esnaf siftah yapmadan kepenk kapatacak, Ordu halkının soluk alacağı yeşil alanlar heba edilecek, siz vatandaşın cebinden aldığınız 15 trilyonla yaptığınız Botanik Parkı’nı bilinmeyenlerle dolu olan Şehir Hastanesi için çarçur edeceksiniz. Botanik Park arazisi babanızdan mı kalmıştı? Siz kimin parasını çöpe atıyorsunuz. ’’ dedi.

 

 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.