Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Bölgenin ‘yeşil altın’ı fındık masaya yatırıldı
Bölgenin ‘yeşil altın’ı fındık masaya yatırıldı
11 Mayıs 2017 Perşembe 20:25
Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından 10-12 Mayıs tarihleri arasında "İktisadi ve Sosyal Boyutlarıyla Fındık" sempozyumu gerçekleştirildi.

Ünye Kalibya Word Otel’in ev sahipliğinde iki gün süren sempozyumda enini boyuna fındık konuşuldu.

- Panelde fındığın tarafları bir araya geldi -

Sempozyum öncesi yapılan panelde hem üretici hem de ihracatçı kesimden temsilciler söz alarak fındığı değerlendirdi.

Panelde söz verilen Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Erhan Aydın fındığı ihracat boyutlarıyla değerlendirirken konuşmasının kısa sürmesi dikkat çekti.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu ise “üreticimiz fındık konuşulduğu zaman ilk aklına fiyat geliyor. Önce fındığı belirli bir fiyat aralığında tutmamız lazım” dedi.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş Zor ise “fındığın ne kadar kişiyi ilgilendirmesi önemli değil, önemli olan önündeki problemleri çözmemizdir. Karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı fındık bu bölgenin zorunlu ürünüdür. Çünkü arazi yapısı nedeniyle erozyonu önlüyor. Karadeniz insanının vatan bekçiliğini yapıyor. Bunun için biz fındık üreticisinin yanında olmak zorundayız” dedi.

- 7 Oturumlu Sempozyum -

7 oturumda gerçekleştirilen sempozyumda yaklaşık 16 Üniversiteden 40’a yakın akademisyen fındığı ele aldı. Üretim Ekonomisi, İktisadi Politikalar, Dış Ticaret, Kamu Politikaları, Siyasal İlişkiler, Hukuk, Üretim Yönetimi, Pazarlama, Finansman ve Muhasebe, Yönetim-Organizasyon, Çalışma Hayatı, Göç, Nüfus ve Sosyal Yapı, Kooperatifçilik / Üretici Birlikleri konuları açısından uzmanlar ve bu konularda çalışması olan akademisyenler sempozyumda değerlendirmelerde bulundu.

- Ünyeli Akademisyenden fındığın tarihi -

Sempozyumun 5. oturumunda Hakkari Üniversitesi’nde görevli Ünyeli Dr. İhsan Seddar Kaynar fındığın tarihini anlattı.

“Fındık 10 bin yıldır var ama ticaretleşmesi son 200 yıllık geçmişe sahip” diyen Dr. Kaynar, fındığın 1850 ile 1950 yılları arasındaki tarihini katılanlara değerlendirdi.

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.