Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Turizme kazandırılacak
Turizme kazandırılacak
16 Mayıs 2017 Salı 19:51
Taşbaşı Kilisesi’nin altında bulunan 2 bin 500 yıllık mağarada temizlik çalışmaları yeniden başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, çalışmaların tamamlanmasının ardından mağarayı turizme kazandıracaklarını söyledi.

Altınordu ilçesinde şehrin göbeğinde 2 bin 500 yıllık mağara bulunması heyecan uyandırdı.  Yaklaşık 200 yıllık bir yerleşim ve şehirleşme tarihine sahip olan Ordu’nun il merkezi konumundaki Altınordu şehrinde Taşbaşı Mahallesi’ndeki kilise civarında bulunan mağaranın sırrı çözülmeye çalışılıyor. Yapılan keşifte 2 bin 500 yıllık geçmişe sahip olduğu anlaşılan mağaranın 40 metre uzunluğa ve 1.5 metre genişliğe sahip olduğunu belirlendi. Zemini taş döşeme olan ve ilerleyen kısımları doğal kireç oluşumuyla kapanan mağaranın insan eliyle yapıldığı ve antik dönemde kaçış yolu olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.  

Zemini taş döşeme olan ve ilerleyen kısımları doğal kireç oluşumuyla kapanan mağaranın Boztepe’ye ulaşan merdiven projesiyle ilişkilendirilerek yapılacak çevre düzenlemesiyle ziyarete açılması planlanıyor. İlk defa mağarada geçtiğimiz yıl başlayan temizlik çalışmaları bu yıl da başladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

 

Mağarada yürütülen çalışmalarla ilgili açıklama yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 2016 yılında belki Türkiye’de tarihi değerlerin en fazla gün yüzüne çıkartıldığı illerden birisinin Ordu olduğunu söyledi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından mağarayı turizme kazandıracaklarını söyledi. Başkan Enver Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu bölgedeki tüneller kilise ile birlikte güvenlik amaçlı yapılmış bir geçiş ve dehliz olarak da düşünülmüş olabilir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu tünelle birlikte daha tünel bulunmadan önce kiliseden itibaren Boztepe’ye yaklaşık 15 bin merdiven projesini hayata geçirme konusunda projelendirmeyi yaptık. Yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda tamamen yürüyüş amaçlı dünyada merdiven sayısı itibari ile de en fazla yükseğe çıkılan bir özellik taşıyacak olan bu proje mağaranın bulunduğu noktadan itibaren başlayacak ve o mağaranın hem araştırılması hem de tarihi misyonunun ortaya çıkartılmasına da belki önayak olacaktır. 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi olarak bu arkeolojik kazılara yeni buluntuların bulunmasına yönelik çalışmalarımız en üst seviyede devam edecek sonuna kadar destek olacağız. Mağarayı da tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından turizme kazandıracağız.”Ordu Olay
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.