Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’nin sessiz çığlıkları yeteneklerini sergiledi
Ünye’nin sessiz çığlıkları yeteneklerini sergiledi
16 Mayıs 2017 Salı 19:55
ORMEK Ünye Şubesi Türk İşaret Dili Kursu yılsonu etkinliğinde Ünye’nin sessiz çığlıkları yeteneklerini sergiledi. İşaret dili kursuna giden kursiyerler etkinlikte “Şehitler Ölmez” türküsüyle şehitleri işaret diliyle anlatarak andılar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) Ünye Şubesi 120 saatlik Türk İşaret Dili Kursu yılsonu etkinliği Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleşti. 40 kursiyerin görev aldığı etkinliğe şehit aileleri de davetli olarak katıldı.

Etkinlik “İstiklal Marşı”, “Bayrak” şiiri, 15 Temmuz’u anlatan “Şehitler Ölmez” şiiri işaret diliyle okuyup anlattılar.

13 işitme engellinin bir araya geldiği gösteride “Engelliler Haftası” ve “Yunus Emre Haftası” dolayısıyla Yunus Emre şiirlerini işitme engelli sunucu sundu.

Mustafa Yıldızdoğan’ın “Şehitler Ölmez” türküsü ise izleyenleri hem duygulandırdı, hem de gururlandırdı. Sahneye ellerinde şehitlerin resimleriyle çıkan kursiyerler katılanlara unutulmaz bir gece yaşattı.

Yunus Emre ilahileri, Karadeniz konseptine uygun gösteriler, ‘Cici kızlar’ gösterisi, ‘kına gecesi’ canlandırılmasının ardından Ünye’de 13 işitme engelliye günün anısına madalya ve belgelerin verilmesiyle program sona erdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Örgün Eğitim Şube Müdürü Zabit Yön, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyeciliğin bir uygulaması olarak ORMEK’le vatandaşa hizmet verdiğini söyledi.

ORMEK’te 2 yıllık bir süre içerisinde 16 bin 222 kursiyerin eğitim merkezlerinden ücretsiz eğitim aldığını belirten Zabit Yön, “Bu yıl Ünye ORMEK’te 38 usta öğreticimiz 72 branşta toplam 3 bin 500’ün üzerinde kursiyerimizle birlikte oldular. Bu kurslardan biri işaret dili kursumuz. İşitme engeli bulunan vatandaşlarımızın çevre ve aileleriyle sosyal hayatta karşılaştıkları birçok problemleri işaret dili ile hallediyorlar. Bu kurs ilk olarak Altnordu ilçemizde açıldı ve buraya muazzam derecede engelli yakınının talebinin olduğunu gördük. Sonrasında ise bu kursumuzu Ünye ve Fatsa ilçelerimizde de hiç zaman kaybetmeden hayata geçirdik. Bu kursu düzenlememizdeki amaç ise özellikle işitme engeli bulunan vatandaşlarımızın çevreyle ve aileleriyle iletişimini sağlamaktır. Hatta bana gelen bir vatandaşımız işitme engelli bir çocuğuyla iletişim kuramadığını bu kurs sayesinde artık çocuğuyla iletişim kurabildiğini ifade etti. İşitme engellilerimizin bu ihtiyacını da bu vesileyle gidermiş olmanın Büyükşehir Belediyesi olarak mutluluğunu taşıyoruz” dedi.

Programa Ordu Büyükşehir Belediyesi ORMEK Yaygın Eğitim Şube Müdürü Zabıt Yön, Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Anadolu Lisesi Mustafa Temiz, Ünye Fen Adamları Derneği Başkanı Musa Kıranlı ile çok sayıda kişi katıldı.

 

İşaret dili kursu şimdiye kadar 25 kişilik olmak üzere 5 grupta Arzu Kıranlı ve Kadriye Sönmez’in öğreticiliğinde tamamlandı. Bu yıl iki grup şeklinde yapılan kursun kursiyerleriyle birlikte toplam 5 grup kursiyerlerinden oluşan karma ekip, gecenin hazırlanması ve sunulmasına katkı sağladı.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.