Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Endüstri Meslek, Bilim Fuarında 4. kez hayran bıraktı
Endüstri Meslek, Bilim Fuarında 4. kez hayran bıraktı
16 Mayıs 2017 Salı 19:56
Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Endüstri Meslek), TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik hazırlanan ve bu yıl 4.sünü düzenlediği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda birbirinden iddialı projeleriyle dikkat çekti.

Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın bu yıl 4.sünü açtı.

Okulun Tesisat Teknolojileri ve İklimlendirme Alan Şefi Emre Şal’ın koordinatörlüğünde okulun çok amaçlı salonunda açılan fuarda 20 proje yer alırken, projelerde toplam 43 öğrenci ve 15 danışman görev aldı.

Emre Şal, “Fuarımıza 10 araştırma, 10 tasarım olmak üzere 20 proje bulunmaktadır. Bu projelerin oluşmasında bizlerden desteğini esirgemeyen TÜBİTAK’a, okul idaremize, danışman öğretmenlerimize ve en çok bu fuarda emeği geçen öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

- Endüstri Meslek’ten 4. Bilimsel Fuar -

Okulun öğrencileri tarafından sergilenen halk oyunlarının ardından konuşma yapan Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Elibolca, TÜBİTAK 4006 Bilim fuarının bu yıl 4.sünü düzenlediklerini söyleyerek, “Bu fuarlar öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla yapılmaktadır. Bilim fuarında görev alan öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

- “Bu Bilim Fuarlarından geleceğin bilim adamları yetişecek” -

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, TÜBİTAK Bilim Fuarında emek ortaya koyup, bu eserleri gelecekte hayata geçirmek suretiyle bu fuarlardan bilim adamlarının yetişeceğine inandığını söyleyerek, “Eğitime çok ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen sistemle ilgili, işleyişle ilgili bazı sıkıntıların olduğunu başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere kabul ediyoruz. Fiziki şartların oluşturulması, teknolojik altyapının iyileştirilmesi ciddi şekilde ilerlemiş oldu. Ancak şunu da biliyoruz ki özverili bir şekilde öğrencilerimiz ve müdürlerimiz emek ortaya koymaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

- “Bilimde öncü olacağız” -

“Bizler bilimde öncü olacağız, bilimde çığır açacağız, bilimde örnek alınan, emsal gösterilecek bir ülke olacağız.” diyen Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Eğer bu konuda geride kaldıysak, eksiğimiz var ise bu bilim Çin’de de olsa, Amerika’da da olsa, Japonya’da da olsa gidip arayacağız, bulacağız ve en güzel şekilde geliştirerek ülkemizde tatbik edeceğiz” dedi.

Protokol üyeleri konuşmaların ardından bilim fuarının açılışını yaparak sergiyi gezdi ve öğrencilerden projeye ilişkin bilgi aldılar.

Fuarda öne çıkan projelerden bazıları ise şöyle oldu:

- Elektro Pnömatik Deney Seti ilgi gördü -

Fabrikalarda kullanılan bant sistemleri ve pnömatik silindirlerle yapılan otomasyon sisteminin çeşitli yapılanmalarını okul ortamında yapabilmek amacıyla hazırlanan Elektro Pnömatık Deney Seti fuarda ilgi gördü. 

Elektro Pnömatık Deney Seti Projesi, proje hayata geçtiğinde bant sisteminin uygulanmasını, elektro pnömatik silindirlerin kontrolünü, fabrikalarda kullanımını veya uygulanmasını okul ortamında gerçekleştirilecek. Ayrıca malzemelerin taşıma, yerleştirme ve üzerinde işlem yapılma olanağı sağlanacağından zamandan ve enerjiden tasarruf edilmiş olunacak ve de son derece güvenilir tasıma işlemi de gerçekleştirilecektir, bu da iş güvenliği açısından oldukça geçerli bir işlemdir.

- Engelsiz Yaya Üst Geçidi Projesi -

Fuarda ilgi gören bir diğer proje ise, “Engelsiz Yaya Üst Geçidi” projesi olup, trafiğin yoğun olduğu caddelerde yayalarla birlikte, yaşlı ve engelli vatandaşların karşıya güvenli şekilde geçmelerine yardımcı olabilecek merdivenli ve yarım ay şeklinde hareket edebilen kabinleri olan bir yaya üst geçidi tasarlamaktır.

Engelsiz Yaya Üst Geçidi projesinde, Türkiye’de şehir yaşamı içerisinde engelli vatandaşların ve yaşlıların karşılaştığı zorlukların başında, yoldan karşıya geçmek geliyor. Şehir içerisindeki merkezi yolların trafik yoğunluğu yaya geçidi ihtiyacını arttırmıştır. Türkiye’de bulunan yaya alt ve üst geçitlerinin yaşlılar ve engelliler için yeterli sayıda ve seviyede olmadığını gördük. Engelli ve yaşlı insanlar yoğun trafiğin olduğu yollarda karsıya geçmekte zorlanıyorlar. Projeyle hem yaya üst geçitlerini arttırmayı, hem de yaşlı ve engelli vatandaşların sorunsuz bir şekilde karşıya geçebilmelerinin amaçlandığı belirtildi.

TÜBİTAK Bilim Fuarı’nın açılışına Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye İlçe Mili Eğitim Müdürü Tamer Uysal ve çok sayıda kişi katıldı.

 

Birbirinden iddialı ve mesleki anlamda insanların işlerini kolaylaştıracak projelerin olduğu Bilim Fuarı, 17 Mayıs Çarşamba yani akşama kadar projeler sergilenecek.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.