Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
 Türk fındığı İtalyan fındığı olmasın
Türk fındığı İtalyan fındığı olmasın
17 Mayıs 2017 Çarşamba 20:49
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Fındık, tarımda en önemli ihracat ürünümüz. Üretim ve ihracatta dünyada tekeliz. Yine de bir türlü fiyat istikrarını sağlayamıyoruz. Türk fındığı, İtalyan fındığı olmasın.” dedi.

Dünya Çiftçiler Günü, Türkiye’nin, 81 ilinden gelen çiftçilerin katılımıyla, TZOB tarafından Anadolu Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte kutlandı. TZOB Başkanı Bayraktar etkinlikte yaptığı konuşmada, Dünya Çiftçiler Günü ve Anneler Günü'nü kutlayarak, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Devletin fındığa sahip çıkmasını isteyen Bayraktar,  “Türk fındığı, İtalyan fındığı olmasın. Fındık üç beş kişinin insafına bırakılmasın, devletimiz fındığa sahip çıksın.” diye konuştu.

Fındık üç beş kişinin insafına bırakılmasın”

 

Bayraktar, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Fındık, tarımda en önemli ihracat ürünümüz. Üretim ve ihracatta dünyada tekeliz. Yine de bir türlü fiyat istikrarını sağlayamıyoruz. Arz talep yüzünden değil, spekülasyonlar sonucu, fındık fiyatları düştü. Hani serbest piyasaydı. TMO fındık alımına girince fındık fiyatlarında düşüş durdu. Karadenizli üreticilerimiz, fındık üreticilerimiz, Ofis’in fındık alımına devam etmesini istiyor musunuz? Emanete bırakılan fındık ve tekelci firmalar, maalesef üreticimizi perişan ediyor. TMO, bu haksız rekabete karşı fındık alımına devam etmeli. Türk fındığı, İtalyan fındığı olmasın. Fındık üç beş kişinin insafına bırakılmasın, devletimiz fındığa sahip çıksın. Fındık fiyatlarını düşürmek isteyen çıkar grupları, “Ziraat Odaları olmasa fındığı savunan hiç kimse kalmaz, fiyatlarla istediğimiz gibi oynar daha fazla paralar kazanırız” diyorlar. Başınıza Ziraat Odaları kadar taş düşsün. Sizinle dün de büyük mücadeleler verdik, bugün de mücadele ediyoruz, bundan sonra da mücadele vermeye devam edeceğiz. Ziraat Odalarımıza zarar vermeye çalıştığınızı biliyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymayın. Bu davadan vazgeçen namerttir. Hodri meydan.”  Ordu Olay
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.