Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Fatih Meydan Ortaokulu’nun çocukları icat çıkardı
Fatih Meydan Ortaokulu’nun çocukları icat çıkardı
17 Mayıs 2017 Çarşamba 20:54
Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle düzenlenen bilim etkinlikleri çerçevesinde Fatih Meydan Ortaokulu’nun bilim fuarında birbirinden ilginç çalışmalar ortaya çıkaran öğrenciler, icatlarıyla beğeni topladı.

Ünye’ye bağlı Fatih Mahallesi’nde Fatih Meydan Ortaokulu öğrencilerinin bilimsel çalışmalarının sergilendiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışı okulun konferans salonunda düzenlendi.

Ünye Fatih Meydan İlkokulu Okul Müdürü Ali Çöp, TUBİTAK Bilim Fuarlarının öğrencilerin öz güvenlerini yerine getirdiğini söyledi.

TÜBİTAK Bilim Fuarları’nın amacına ilişkin Müdür Çöp, “Bilim fuarları öğrencilerin öğrendikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak; eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktadır. Bu ortamda araştırmalarını sunan öğrenciler üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkalarıyla paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu öz güven duygusunu yaşayacaklardır” dedi.

-“TÜBİTAK fırsat eşitliği oluşturuyor”-

Ünye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, TÜBİTAK Bilim Fuarları’nın öğrenciler için bir fırsat eşitliği olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“TÜBİTAK fırsat eşitliği oluşturmak adına okullarımıza böylesi katkılar sağlıyor. Belki biz yerel imkanlarla bu fırsatları yakalayamayabilirdik. TUBİTAK ile Mili Eğitim Bakanlığımız arasında yapılan protokol neticesinde yapılan bu çalışmalar Fatih Meydan gibi, Pelitliyatak gibi, Erenyurt gibi okullarımızda çocuklarımızın bilimsel çalışmalara yaklaşımı, onlarda bir ufuk açma, üretim meydana getirme, gelecek nesilleri bilimsel çalışmalara ve keşiflere yöneltme gibi fırsat eşitliğini oluşturmak amacıyla gerçekleştiriyor.”

- “Çocuklarımız bırakın başımıza icat çıkarsınlar” -

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Milli gelirimizden en fazla bütçenin her yıl Milli Eğitime ayrıldığını görüyoruz. Çünkü insana yatırım her şeyden daha önemli. Fatih Mahallesine önceki yıllarda da gelmiştim. Sınavlarda yüzde yüz başarı sağlayan öğrencilerimiz vardı. Bu yıl ki sınavlarda da 110’un üzerinde sorulara doğru cevap veren 4 öğrencimizin olduğunu görüyoruz. Ünye ortalamasına baktığımızda da bu ciddi bir sayıdır. Bu zeki öğrencilerimizi bundan sonra da ortaya çıkarmak çok değerli öğretmenlerimizin sorumluluğundadır. Ben inanıyorum ki başarı ortalaması her geçen gün daha da yukarılara taşınacaktır. Çünkü insana yatırım yapmamız gerekiyor. Ülkeyi insanlar idare ediyor, en iyi yatırım insana, insan yoksa hiçbir nesnenin, hiçbir varlığın anlamı önemi yok” dedi.

“Eskiden bizlere “Başımıza icat çıkarmayın” diye kızarlardı” sözünü hatırlatan Başkan Çamyar, “Şimdi ise tam tersine döndü. Ben buradan başta anne ve babalar olmak üzere herkese sesleniyorum. Çocuklarımız bırakın başımıza icat çıkarsınlar” diye konuştu. 

Fuara destek verenler işadamları Fahri Ateş ve Şenol Ateş, Fatih Meydan Mahallesi Muhtarı ve diğer katılımcılara plaketler takdim edilmesinin ardından, son yapılan TEOK sınavında başarılı olan üç öğrenciye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal tarafından çeyrek altın hediye edildi.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehter takımının gösterileri yapılırken, bilim fuarının açılışı Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal ve Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ocak tarafından gerçekleştirildi.

-“Doğa ile iç içe bir fuar oldu”-

Fatih Meydan İlkokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni, aynı zaman da TUBİTAK Bilim Fuarı Proje Sorumlusu Mehmet Kilim, gazetemiz muhabirine yaptığı özel açıklamada projelere ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Toplamda 10 projemiz var. Bu 10 proje içerisinde Fen Bilgisi içeren projelerimiz ağırlıkta olmakla birlikte, bir projemiz bölgemizde bulunan efsaneleşmiş hikayeleri anlatan kültürel bir proje, diğeri eski ahşap evlerin, ambarların günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, eskimiş, yıkılmak üzere olan, gençler tarafından onların bilinmesi, sağlığının tekrar gündeme getirilmesi ve o bilincin uyandırılması amacıyla tasarım projesi. Okulumuzun  bu yıl ilk kez düzenlediği TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda hem öğrenciler, hem de öğretmenlerimiz çok heyecanla hazırlandı. Hazırlığı 4 hafta süren her proje için önce doğaya çıkıldı, fotoğraflar çekildi, araştırmalar yapıldı. Genellikle araştırmalar internetten veya kitaplardan olur ama bu projede belki de basılı kaynaklar görülmeye ihtiyaç duyulmadı. Onun dışında baktığımızda doğa ile iç içe fuar oldu. Bilim Fuarımızda Sağlıklı Menekşeler, Kültürümü Tanıyorum, Doğal Su Arıtımı, Bayatlamayan Ekmek Sepeti, Süt Mikser, Which one ıs Effective, Eğlence Yüzüğü, Eserlerine Sahip Çık, Organik Tarım İlacı, Matematikde Tabu Oyunu projeleri sergilendi.”

 

Fuara TÜBİTAK İzleme Görevlisi Mevlüt Erdem, İlçe Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.