Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Mayıs, yağmura rağmen kutlandı…
19 Mayıs, yağmura rağmen kutlandı…
18 Mayıs 2017 Perşembe 19:29
Ünye’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, bir gün öncesinde düzenlenen alternatif kutlama programıyla yağan yağmura rağmen Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Ünye’de bir gün önce düzenlenen alternatif kutlama programıyla kutlandı. Yağan yağmura rağmen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na sırasıyla çelenk koydu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

“Ulusumuzun bağımsızlığını yok etmeye kalkışan güçler için o gün hüsran ve yenilgiyle bitecek sürecin ilk adımı olmuştur” diyerek 19 Mayıs tarihinin önemine vurgu yapan CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, şunları söyledi:

“19 Mayıs 1919, bu topraklar üzerinde yaşayan insanların tüm onur ve asaletleriyle, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde şaha kalkışının başlangıcıdır. Atatürk’ün ‘Benim doğum tarihim 19 Mayıs 1919’dur’ dediği, bağımsız ve modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı, aydınlıkla buluştuğu gündür. Ulusumuzun bağımsızlığını yok etmeye kalkışan güçler için o gün hüsran ve yenilgiyle bitecek sürecin ilk adımı olmuştur. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Ulu Önderin izinde yürüyen gençlerimiz en büyük gücümüz ve güvencemizdir. Atatürk’ün adını silmek isteyen tüm karanlık zihniyetlere karşı gençliğimiz ve ulusumuz kararlı bir şekilde ayakta olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizin ve tüm ulusumuzun ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, 19 Mayıs 1919’da başlayan büyük yolculuğun 98. yıl dönümünde başta Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyor, minnet, şükran ve saygıyla anıyorum.” 

Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şubesi Başkanı Ali Rıza Ateş, ise günü anlam ve önemine ilişkin şunları söyledi:

“19 mayıs1919, dünya devletlerine örnek olacak, dünyanın mazlum milletlerinin umudu olacak bir liderin, kendi halkının kurtuluşunu ve özgürlüğünü düşünerek, bir güneş misali doğan umudun ve kararlılığını gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlatacağı kurtuluş çarelerinin arayışı tarihidir. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bütün umudum gençliktedir’ sözü, bugünün Türkiye’sinde, sizlere daha fazla sorumluluk almayı ve mücadele etmenizi gerektiriyor. Terör gerekçe göstererek ulusumuza mal olmuş, milli bayramlarımızın coşku ile kutlanmasına engel olan ve bayramlarımızı bir protokole indirgeyen zihniyete, buradan sesleniyoruz. Gaflet ve delalet içindesiniz. Siz yasak koydukça, bu ulus daha fazla milli değerlerine ve bayramlarına sahip çıkıyor. Ne yaparsanız yapın Atatürk sevgisini yok edemeyecek, onun kurduğu Cumhuriyet’i yıkamayacaksınız. Gençler, bіrbirinize kenetlenin, ayrışmayın, barışık olun ve bu ülkenin geleceğine sahip çıkın, Atatürk’ün sizlere olan güvenini asla sarsmayın. Başta Türk gençliği olmak üzere tüm ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramını derneğim, üyelerim ve yönetim kurulum adına kutluyorum.”

Törene CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, ADD Ünye Şubesi Başkanı Ali Rıza Ateş, Türkiye Yardımseverler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Gönül Güven, Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ceyhan Aksu, parti ve dernek üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.