Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yılmaz: “Ünye Limanı artık Ankara’nın inisiyatifindedir”
Yılmaz: “Ünye Limanı artık Ankara’nın inisiyatifindedir”
18 Mayıs 2017 Perşembe 19:32
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Ünye Port altyapısıyla tamamen hazırladık. Hukuki süreç Ordu’dan ve Samsun’dan, yani bölge Müdürlüğü’nden geçti. Tamamen Ankara’nın inisiyatifindedir” dedi.

Ünye ORMEK yılsonu sergisinin açılışına katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye’deki yatırımları değerlendirdi.

- “Büyükşehir olmadan önce Ünye’de 1 km. dahi sıcak asfalt yoktu”-

Büyükşehir olmadan önce Ünye’de 1 km. dahi sıcak asfaltı olmadığını belirten Başkan Yılmaz; “Büyükşehir olamadan önce Ünye tuhaf gelecektir size koskoca Ünye ilçemizde 1 km. dahi sıcak asfalt yoktu. Büyükşehir olduktan sonra biz 2.5 yıllık süre içerisinde 31 km sıcak asfalt, 66 km’de normal asfalt yaptık. Bunu 150 km’ye tamamlayacağız. Artık standartlarda değişti. Vatandaş yol istemiyor, asfaltı da stabilize asfalt istemiyor. Benim yolum ne zaman sıcak asfalt olacak diyor. Üç yıl önce sıfır asfalt vardı, şimdi ise 31 km sıcak asfalt var. 66 km’de normal asfalt yapmışız. Hedefimiz 150 km asfalt yapmak” dedi.

- “Büyükşehir’in farkı da bu” -

Büyükşehirle birlikte Ünye’de su ve kanalizasyon yatırımlarını da değerlendiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Biz bu yıl sadece Ünye’de 26 milyon liralık su ve kanalizasyon yatırımı yapmışız. Peki, yol için ne kadar harcamışız? Yaklaşık 65 milyon. Su ve kanalizasyon ile birlikte Ünye ilçemize bizim bu yıl harcayacağımız para 93 milyon liradır. Peki Özel İdare zamanında Ordu’dan su ve kanalizasyona gelen para kaç liraymış? 3 milyon liraymış. 3 milyondan 93 milyon liraya çıkan yatırım. Peki Ünye Belediyesi’nin yıllık yatırımı ne kadar? 80 milyon, gerçekleşen bütçesi ne? 50 milyon. 3 milyon Büyükşehir olmadan önce İl Özel İdare’den gelirmiş. Ünye ilçemizin bütçesi 50 milyon iken Büyükşehir Belediyesi sadece suya ve kanalizasyona ayırdığı, harcadığı ve yatırım yaptığı tam 93 milyon lira. 3 milyon nere 93 milyon nere işte aradaki fark ve hesap bu. Büyükşehir’in de farkı bu. O farkı da zaten hemşerilerimiz gerek referandumda, gerek 1 Kasım’da, gerek 7 Haziran’da, gerek 30 Mart’ta sonuna kadar gösterdiler. Ben hemşerilerimize tekrar gönülden teşekkür ediyorum.”

Yılmaz, Ünye’deki sosyal ve kültürel yatırımlara ilişkin olarak da, “Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bizim Kültür Evimiz, yolumuz, çevre düzenlememiz, 15 günlük süre içerisinde bitti bitecek. Kazancılar Yokuşu’nda yapmış olduğumuz tadilatlar bitti. Çamlık Projemiz vardı bizim esas sloganlarımızdan biriydi. Çamlık sadece Ünye’nin değil, bölgenin en güzel mesire yerlerinden biriydi. 10 Haziran’a kadar inşaat başlayacak, ihalesi yapıldı, yer teslimi yapıldı. Her şey yolunda yap işlet devret modeli ile güzel bir mesire alanı olacak. Gecikmesinin nedeni de yine Ünye için, çünkü içerisine havuz koymak zorunda kaldık. Koskocaman Ünye’de büyükşehirin en büyük ilçelerinden biri olan Ünye’de şuan itibariyle hala bir yüzme havuzu yok. Ama bu projenin içerisine koyduk” ifadelerin ikulandı.

- “Ünye Limanı bizim en önemli projemiz” -

Ünye Limanı Projesi’nde artık işlemlerin bittiğini ve Ankara’da inisiyatifinde olduğunu açıklayan Başkan Enver Yılmaz, Ünye Port projesine Ünyeliler başta olmak üzere Orduluların sahip çıkması gerektiğine vurgu yaparak, “Ünye Port altyapısıyla tamamen hazırladık. Hukuki süreç Ordu’dan ve Samsun’dan, yani bölge Müdürlüğü’nden geçti. Tamamen Ankara’nın inisiyatifindedir. Ora tarafından takip edilmesi gereken esaslı projelerden biridir.” dedi.

Yılmaz, diğer çalışmalara ilişkin olarak şunları söyledi:

 

“Biliyorsunuz Altınordu, Fatsa ve Ünye’deki anayol üzerindeki bütün binaları biz giydiriyoruz. Altınordu ilçemizde başladık. Ünye ve Fatsa’nın da ihale takvimini ben aynı gün açıklamayı uygun görmüştüm. Fakat başvurumuz aynı tarihte oldu. Fatsa’nın ihale tarihi 12 Haziran diye geldi. Tahmin ediyorum Ünye’nin tarihi de 10-15 Haziran gibi olur. Ünye’de sahil boyunda 180 tane binanın dükkan katları farklı, üst binaları farklı tek tip olmak kaydıyla görselliği ve güzelliği tek elde toplamış olacağız. 6 aylık süre içerisinde de Ünye’mizin bu dağınık pozisyonda bulunan birbirinden farklı renkleri, o eski yapıları tek tip haline getirerek bu yıl içerisinde 180 tane binanın dükkan katları farklı olmak kaydıyla giydirme ve temizleme işlerini de gerçekleştirmiş olacağız. Bu tip hizmetler ilçe belediyemizin, hükümetimizin yaptığı hizmetler dahil olmak üzere Ünye ismine, namına ve tarihine yakışır bir şekilde bir ve beraber olmak suretiyle hizmetlerini inşallah kaldığı yerden eksik kalan bölümler itibariyle de devam ettirecektir.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.