Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kültürel miras Ünye’de müzede ‘hayat’ buluyor
Kültürel miras Ünye’de müzede ‘hayat’ buluyor
18 Mayıs 2017 Perşembe 19:32
Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nde, geçmişte insanların yaşam tarzı olan, geçim kaynağını oluşturan, oyunlarıyla birlikte unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri tanıtılıp yaşatılıyor.

Türkiye’de 3., UNESCO logolu tek müze olan Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nin iki ödül aldığını hatırlatan Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Müzemiz Hacettepe Üniversitesi Türk Halk Bilimleri Bölümü’nden ödüle layık görüldü. İkinci ödülünü de Tarihi Kentler Birliği’nin Sivas’ta yapılan 2017 yılı ilk toplantısında aldı. Müzemize ödül verilmesi bizler için onur vesilesi. Bu aynı zamanda bizi daha fazla çalışmaya sevk eden bir olgu” dedi.

Ünye’nin kültürel etkinlik anlamında hamle yapan bir kent olduğunu ifade eden Başkan Çamyar, “Biz geçmişi olan, medeniyetlere sahiplik yapmış, sancaklık yapmış bir şehiriz. Son yıllarda Kadılar Şehri sıfatımızı kullanıyoruz. Kültür yolu aksımızın içerisinde böyle bir müzemizin olması ayrı bir anlam ve önem katıyor” diye konuştu.

 

 

- Türkiye’de 3. müze Ünye’de -

Somut olmayan kültürel mirasın korunması ve yaşatılması amacıyla 8 ay önce Ünye Belediyesi tarafından "Yaşayan Kültürel Miras Müzesi" haline getirilen müze, bu konseptiyle Karadeniz Bölgesi'nde tek, Türkiye'de ise 3'ncü müze oldu. Yapılan çalışmalar neticesinde her geçen gün daha fazla ziyaretçi çeken ve beğeni kazanan müze yeni özelliğiyle bir hayli dikkat çekiyor.

Ünye Belediyesi bünyesindeki Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, ziyaretçilerini uygulamalı olarak adeta geçmişte yolculuğa çıkarıyor. Müzede geçmişte kullanılan eşyalar sergilenirken, ziyaretçilere unutulmaya yüz tutmuş gelenek görenekler, oyunlar ve masallar anlatılıyor.

Müzenin bahçesinde dokuz taş, seksek, halka geçirme gibi eski çocuk oyunlarıyla karşılanan ve büyük küçük bu oyunların tadını çıkaran ziyaretçiler, ilk kattaki Ömer Çam Gösteri Sanatları Odası'nda geleneksel Türk tiyatrosu, orta oyunu, meddah, Hacivat ile Karagöz, kukla gösterisi gibi etkinlikleri hem izleme hem de katılma imkanı buluyor.

Müzenin 2'nci katına, bakır bir tencere içinden çektikleri yöresel bilmecenin cevabını bildikten sonra çıkarılan ziyaretçilere, burada ise yöresel türkülerin hikayelerinin yanı sıra çocuk masalları anlatılıyor.

- UNESCO logolu tek müze -

Uygulamalı halk kültürünü yaşayarak anlatması özelliğinden dolayı Türkiye'de hizmet veren 3. müze özelliği taşıyan, UNESCO logolu tek müze olan Belediyesi Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, yakın tarihin unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerini geleceğe taşıyor.

- Tarihi ve kültürel miras gelecek nesillere tanıtılıyor -

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nde tarihi ve kültürel mirasların gün ışığına çıkarılıp gelecek nesillere tanıtıldığını söyledi.

Müzenin eskiden diğer müzeler gibi olduğunu dile getiren Çamyar, "Yani klasik müzeler gibi insanlar gelir, buradaki eşyalara bakar ve giderdi. Biz yaklaşık 8 ay önce müzemizi Yaşatan Kültürel Miras Müzesi haline getirdik. Yaşayan Kültürel Miras Müzesi Türkiye'de 3 tane var, bu nitelikte ise Türkiye'de tek." dedi.

Ahmet Çamyar, müzede, Ünye ve Osmanlı kültüründe günlük ve sosyal yaşamda kullandığı öğelerin canlı izlenebilme imkanı olduğuna işaret ederek, "İnsanlar buraya geldiklerinde, çocukluklarında oynadıkları oyunlar, dinledikleri maniler, ninniler, atasözleri, deyimlerle karşılaşıyor. Burada yaklaşık 2 saate yakın hoşça zaman geçiriyorlar. Müzenin içindeki eşyalara dokunma fırsatları var. Kendileri onları yaşayarak 250 yıllık geçmişi öğrenmeye çalışıyorlar." diye konuştu.

- Müze, 15 bin ziyaretçinin durak noktası oldu -

Müzede oluşturulan bölümlerle kent tarihinde önemli yeri olan değerlerin tanıtıldığını ve bu özelliğiyle de yoğun ziyaretçi ilgisi olduğunu ifade eden Çamyar, şunları kaydetti:

 “Bunları yaptığımız içinde yaklaşık 8 aylık süre içerisinde 15 bine yakın ziyaretçi akına uğrayan bir müze haline geldi. Tüm hemşerilerimizi burada hoşça vakit geçirmeye davet ediyorum. Ayrıca herkesi güzel şehrimiz Ünye’mize davet ediyorum. Ünye’mizde gezerken de 2-3 saatlerini burada ki yaşayan Kültürel Miras Müzesinde geçirmelerini onlara tavsiye ediyorum.”

- Ödüllü müze -

Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nin iki ödüle layık görüldüğünü hatırlatan Başkan Ahmet Çamyar, şunları söyledi:

“Müzemiz Hacettepe Üniversitesi Türk Halk Bilimleri Bölümü’nden ödüle layık görüldü. İkinci ödülünü de Tarihi Kentler Birliği’nin Sivas’ta yapılan 2017 yılı ilk toplantısında aldı. Müzemize ödül verilmesi bizler için onur vesilesi. Bu aynı zamanda bizi daha fazla çalışmaya sevk eden bir olgu. Ünye kültürel etkinlik anlamında hamle yapan bir kent. Biz geçmişi olan, medeniyetlere sahiplik yapmış, sancaklık yapmış bir şehiriz. Son yıllarda Kadılar Şehri sıfatımızı kullanıyoruz. Kültür yolu aksımızın içerisinde böyle bir müzemizin olması ayrı bir önem ve anlam katıyor.”

Başkan Çamyar, Müze Ev Halkbilimcisi Elif Güngör’ün tuttuğu mani testisinden çektiği maniyi okuyarak paylaştı.

"Eski ile yeni arasında köprü vazifesi görüyor"

Müzesinin sorumlusu Halkbilimci İhsan Akbulut ise müzenin 250 yıl önce kullanılan bir kaptanevi olduğunu kaydederek, müzenin her iki katında ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklere değindi.

- Ziyaretçiler Müzede oyunlara dahil oluyor -

Müzeye gelen anasınıfı öğrencilerine Hacivat ve Karagöz oyunu ile kukla gösterileri sunan Akbulut, ziyaretçileri oyunlara dahil ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“250 yıl önce kullanılan bir kaptan evinin olduğu müzenin alt katındaki ilk odamız Ömer Çam Gösteri Sanatları Odası. Bu odada bizle geleneksel Türk Halk Tiyatrosu, Ortaoyunu, Meddah, Hacivat ile Karagöz, kukla geleneğini gelen ziyaretçilerimize aktarıyoruz. Ziyaretçilerimizi de bu oyunlarımıza dahil ediyoruz. Onlar da aslında oynadığımız oyunun bir parçası haline geliyor. Dolayısıyla müzede bu etkinliklere katıldıklarında unutulmaz bir an yaşamış oluyorlar.” 

- Bilmeceyi bilen üst katı gezme şansını yakalıyor -

Akbulut, üst katta müzeyi gezebilmek için ziyaretçilerin sorulan bilmeceleri de bilmesi gerektiğini de anlatarak, “Alt katta etkinliklerimiz bittikten sonra üst kata geçebilmek için, küçük bir bakır tencerede bizim bilmecelerimiz var, yine bu yörede derlediğimiz bilmeceler bunlar. Her gelen ziyaretçimize bu bilmeceleri soruyoruz, bu bilmeceleri bildikten sonra onları üst kata davet ediyoruz” diye konuştu.

Üst katta yapılan çalışmalara ilişkin olarak da İhsan Akbulut, şunları söyledi:

“Üst kata çıktıktan sonra misafirlerin ağırlandığı baş odada Ünye’nin türküleri, ‘Ünye’den çıktım da aman başım selamet’ türküsünün hikayesini anlatıyoruz. Yine burada kullanmış olduğumuz eski zamanlarda oynanan köy içi, oda içi oyunları dediğimiz kabalak ve yüzük oyunu gibi oyunlarımızı oynuyoruz. Gelen ziyaretçilerimize aynı zamanda çocuklarımıza yöremize ait masallar anlatıyoruz. Diğer odamız Ali Rıza Bey ve Meliha Hanım’ın odası. Burada da yine konağın son sahipleri hakkında bilgiler verildikten sonra toplumsal ritüel uygulamaları yapıyoruz. Bunlar doğum, evlilik, sünnet, nişan, ölüm gibi geçiş dönemlerinde halkımızın ne gibi inançları var. Geçiş dönemlerine hangi deyimler, hangi kelimeler nasıl kullanılıyor bunları gösteriyoruz. Yine gelin ve damat evin dışına çıktığı zaman burada fındık, mısır ve darı atılır. Siz ona mutluluklar dilediğiniz zaman size ‘darısı başına’ der. Neden? Çünkü siz onun başından darı atarsınız, oda size eğer bekarsanız ‘darısı başına’ yani seninde başından darı atsınlar gibi bu tarz uygulamaları gelen ziyaretçilerimize anlatıyoruz. Son odamızda Kaptan odası. Kaptanlık geleneğini orada yaşatmaya çalışıyoruz. Kaptan hikayelerini yaşatmaya çalışıyoruz. Yine evin genel bilgisini orada veriyoruz. Yine kaptanın yaşamış olduğu hikayeler, anıları derleyip gelen ziyaretçilerimize anlatıyoruz.”

- Fındık manileri çekiliyor -

İhsan Akbulut, Karadeniz'in yeşil altını olan fındığın da müzede oyunların içine dahil edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Müzenin mutfak kısmına geldikten sonra yine birkaç uygulamamız var. Mutfağa gelen her ziyaretçimiz fındık manisi çekiyor. Hem bu maniyi okuyor hem de fındığın tadına bakmış oluyor. Yine mutfakta Tük kahvesi geleneğinden bahsediyoruz. Deyimlerin, atasözlerinin hikayelerini anlatıyoruz. Yaşayan kültürel miras dediğimiz anlayış şu; çok eski zamanlarda soframızda, insanlar elektriğin olmadığı zamanlarda, gaz lambası yokken fındık kabuğunu sofranın ortasına koyuyorlar ve onu o şekilde yakıyorlar. Onun ışığı ile bir aile o sofrada akşam yemeğini yiyebiliyor. ‘Bir fındık bir sofra kaldırır’ atasözümüz Ünye’nin yerel atasözüdür. Bunu bize gelen ziyaretçilerimiz anlattı, bizde gelen diğer ziyaretçilerimize bu geleneği anlatıyoruz. Eski ile yeni arasında köprü vazifesi görüyor müzemiz."

- Oyun ve oyuncak kültürü aktarılıyor -

Müzede geleneksel oyun ve oyuncak kültürünün de aktarıldığını anlatan Akbulut, "Bilyeli arabadan tutun da çember çevirmeye kadar eski oyunları ziyaretçilerimize öğretiyoruz." ifadesini kullandı.

- Okullar öğrencileriyle, çocuklar aileleriyle müzeyi ziyaret ediyor -

Okullardan öğrenci gruplarının yanı sıra çocuklarıyla birlikte aileleri de Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’ni gezip, incelemeye ve kültürel değerleri keşfetmeye geliyor.

Tatil için geldikleri memleketinde Canan ve Erdem Kalafat çifti, çocukları Melis ve Alperen ile yeğenleri Elif’le müzeyi ziyaret etti.

Canan Kalafat, gazetemize yaptığı açıklamada, “Biz çocuklarımızı fırsat buldukça müzeye götürüyoruz. Ünye’ye de tatil için geldik. Burada da müzenin aktif olduğunu görünce geldik. Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi çok eğlenceli ve çocuklara da yönelik olduğu girişten itibaren belli oldu. Çocuklarımız utangaç olmasına rağmen buraya hemen uyum sağladılar, güzel oynuyorlar” dedi.

 

Eski çocuk oyunlarının anlatılıp oynama fırsatı bulunan müzede, ziyaretçiler son olarak müze evin bahçesinde bulunan tarihi sarnıçlı kuyu içerisinde soğutulan karpuz ikramıyla uğurlanıyor. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.