Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de 19 Mayıs coşkusu bir başka yaşanır...
Ünye’de 19 Mayıs coşkusu bir başka yaşanır...
19 Mayıs 2017 Cuma 19:01
Ünye'de yaşları 40 ile 60 arasında değişen ve kendilerine ''Ünye'nin Dünkü Çocukları''adını veren bir grup, Ünye’nin ilk Beden Eğitim Öğretmeni Ali Kayadelen’le birlikte 52 yıl önce kurdukları ‘Elit Grubu’nu yeniden oluşturarak hazırladıkları gösterileri gençlerle birlikte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinde sundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği’nin yaptığı etkinlikler damgasını vurdu. Ünye Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklerde sıra Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği üyelerinin gösterisine geldiğinde ise nefesler tutuldu. Birçoğumuzun genç yaşta bile yapmaya cesaret edemediği gösterileri dünün çocukları, ihtiyar delikanlılar ve bugünün gençleri birlikte yaptılar.

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Ünye’de gençlerle ve Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği tarafından düzenlenen etkinliklerle coşku içinde kutlandı.

Program Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda İstiklal Marşının okunması ve İlçe Spor Müdürü Aydın Kuyumcunun çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından ''Ünye'nin Dünkü Çocukları'' pankartı taşıyan grup, çocukları ve torunlarıyla birlikte oluşturdukları trampet takımıyla geçit töreni yaparak Ünye Kapalı Spor Salonuna geçildi. 

Salonda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programda ilk olarak Gençlik Merkezi Üyesi Ünye İmam Hatip Lisesi öğrencisi Aslan Yeşilyurt, ‘Bir Şiir Bir Nefes’ adlı yarışmadan kendisine il birinciliği getiren ‘Yaşasaydım Aranızda Olacaktım adlı şiirini okudu.

Program, Ünye El Ele Derneği gönüllü gençleri tarafından hazırlanan KickBox gösterisiyle devam etti. 

Gösterinin ardından Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri halk oyunları gösterisiyle sahneye çıktı.

Programda daha sonra bölge finallerinde ve il çapında çeşitli kategorilerde yapılan müsabakalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. 2016 yılı ekim ayında Bilek Güreşi Genç Bayanlar 70 kilogramda Dünya Şampiyonası’nda Dünya 3.sü olan ÜNÇEK Kulübü sporcusu, Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Fatmanur Keskin, WUSHU Türkiye Şampiyonası Genç Bayanlar 60 kilogramda Türkiye üçüncüsü Ünye Dövüş Sanatları Kulübü Sporcusu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Gülnihal Çarkacı, 52 kilogramda Türkiye üçüncüsü Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Nazlınur Keskin, Boks Türkiye Şampiyonası Genç Bayanlar 51 kilogramda Türkiye üçüncüsü Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Seda Kargıoğlu, Üniversiteler arası Türkiye Judo Şampiyonası’nda Türkiye üçüncüsü Kader Keskin, Gençler Halter Şampiyonasında Türkiye dördüncüsü Ünye Mustafa Rakım Anadolu Lisesi öğrencisi Yusuf Fehmi Genç, Ata sporumuz Genç Greko-romen Türkiye Şampiyonası grup müsabakasında grup ikincisi Ünye Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Furkan Akçay’a ödül ve madalyaları verildi.

Ödül töreninin ardından Ünye Gençlik Merkezi Üyesi ‘Türkiye Bir Şiir Bir Nefes’ yarışmasında il ikincisi olan Ünye Anadolu Lisesi öğrencilerinden Deryanur Atabey ‘Sakarya Türküsü’ adlı şiirini seslendirdi.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Ünye Doğa Okulları ve Ünye El Ele Derneği’nin ortaklaşa yürüttükleri ‘Bağımlı Olma Sporcu Ol’ projesi kapsamında Streetball (sokak basketbolu), babalar ve çocukları adlı basketbol maçı, Ünye Belediyesi Engelliler Gençlik ve Spor Takımı basketbol karşılaşması düzenlendi. Kazanan takımlara plaket ve madalyaları armağan edildi.

Ödül töreninin ardından, yaşları 40 ile 60 arasında değişen ve kendilerine "Ünye'nin Dünkü Çocukları" adını veren grup da gösterilerde yer aldı.

Ünye'ye gelen ilk Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Kayadelen tarafından oluşturulan grup, gençlerle karma şekilde eşli gösteri ve kule gösterisi yaptı.

Grup adına gösteri öncesinde açıklama yapan Ahmet Birben, bayramlık ve çocukluk ruhlarının bitmediğini söyledi.

"1963'ün 19 Mayıs'ını yaşatacağız" diyen Birben, şöyle konuştu:

"1071’den kuruluşa, 19 Mayıs 1919’da yeniden dirilişe bizi Alpaslan Gazi’den, Fatih’ten Yavuz’dan, Kazım Karabekir’den, Mustafa Kemal Atatürk’ten devraldığımız, vatanı kim neye kalkışırsa kalkışsın Ünye’nin Dünkü Çocukları olarak yeni nesillere emanet ederken aynı ruhla, aynı şevkle devredeceğiz. Bilsinler yıkılmayacağız, var olacağız. Grubun kuruluş amacı eski bayramları, çocukluk yıllarını bugüne taşımaktı. 1963'te Ünye'de yapılan 19 Mayıs Bayramı'nı yaşatmayı istedik.”

Ünye’nin ilk Beden Eğitimi Öğretmeni olan ve Ünye’nin Dünkü Çocuklarından oluşan Elit Grubu’nu etkinlik için hazırlayan Ali Kayadelen,  ‘’49 yıl önce Ünye’ye geldim. Bugün burada gördüğünüz arkadaşlar şimdiler de kimileri belirli partilerin başkanları, kimileri doktor, öğretmen, subay, her meslekten arkadaş. 65’li yıllarda o dönem yaptığımız bayramlarda, özellikle 19 Mayıs’ta oluşturduğumuz Elit Grubu gösterileri çok başarılı olmuştur, bugün de çok başarılılar. İddia ediyorum Türkiye’nin üç ekibinden biri bu arkadaşlar. Çok başarılar elde ettik, çok güldük çok mutlu olduk.’’ dedi.

Programın ardından TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı standı ve Ünye Denetim Serbestlik Müdürlüğü, Ünye Gençlik Merkezi Müdürlüğü, Ünye Doğa Okulları, Ünye El Ele Derneğinin ortaklaşa yapmış olduğu Gençlik Haftası Bağımlı Olma Sporcu Ol Projesi kapsamında bilgilendirme standları gezildi.

 

Programlara Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Ünye Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Koçdemir, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.