Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Kent Konseyi’ne çöp eleştirisi!
Ünye Kent Konseyi’ne çöp eleştirisi!
10 Temmuz 2017 Pazartesi 19:38
Ünye Kent Konseyi Genel Kurul Üyesi Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu, Ünye Kent Konseyi’ni çevre konusunda bilince davet etti.
Ordu’nun çöpünün Ünye’ye boca edilmek istendiğini söyleyen Beşlioğlu, başta Ünye Çimento Fabrikası olmak üzere Cevizdere’nin fabrikaların atıkları nedeniyle tehdit altında olduğunu, buna çöpün de eklenmek istendiğini belirtti.
“Cevizdere’ye yapmak istedikleri şeyi daha önce Eskikızılcakese’ye yapmak istediler. Orada Ünye Kent Konseyimiz güzel bir refleks gösterdi. Ama iş Cevizdere’ye dönünce aynı duyarlılık gösterilmedi?” diye soran Beşlioğlu, “Neden Kent Konseyimiz diğer tarafta kendini yırttığı ve performans gösterdiği kadar Cevizdere’ye ilgi ve alakayı göstermedi” diyerek eleştirdi.

 

- “Ünye Kent Konseyi çevre konusunda duyarlı olmalı” -

Ünye Kent Konseyi’nin kısa bir süre önce gerçekleşen Genel Kurul toplantısına genel kurulu üyesi Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu’nun söz alması damga vurdu.

Beşlioğlu, Ünye Kent Konseyi’ni çevre konusunda bilince davet ettiği konuşmasında, “Ünye Kent Konseyi’nin çevresel duyarlılığı olması gerekirken, Ünye’nin Cevizdere sahasında Ordu Büyükşehir Belediyesi bir çöp tesisi kurmakta. Büyükşehir buna mekanik ayrıştırma tesisi diyor. Sanki orada peynir paketleyecekmiş gibi bir intiba doğuyor. Ama orada Ordu’nun 19 ilçesinin çöpünü getirip, taşıyacaklar. 19 ilçenin çöpü orada ayrıştırılacak, paketlenecek, Çimento’ya taşınacak. Bizim yaptığımız araştırmalara göre günde 110 kamyon çöp gelecek. 110 kamyon bunun boşu geri gidecek. Bunun yüzde 15’ini Çimento’nun yakıt olarak değerlendirme imkanı var. 110 ayrışan çöpü Çimento ve depolama alanına taşıyacak. 110 kamyonda onun boşu çöp tesisine gelecek. Günde çöp taşıyan 440 kamyon Cevizdere yüzeyinde tarla fareleri gibi gezecek. Ünye buna layık mı, Cevizdere buna layık mı ?” dedi.

- “Ünyeliler olarak Kent Konseyini bilince davet ediyorum” -

Cevizdere’ye kurulması planlanan çöp ayrıştırma tesisi için Ünyeliler olarak Kent Konseyi’ni duyarlılığa davet ettiğini belirten İrfan Yıldız Beşlioğlu, şunları söyledi:

 “Cevizdere Ünye’nin su ihtiyacını karşılayan bir yer. Ünye’nin su kuyularının Cevizdere’de olduğunu unuttuk mu? Dünya’da, Türkiye’de ve Ünye’de en az bulunan şey su. Bu su kuyularına Ünye’nin ihtiyacı var. Cevizdere sahasının altı su kuyuları. Cevizdere ırmağı değerli bir imkan. Cevidere sahası birinci sınıf tarım alanı. Bu alanın korunması gerekiyor. Cevizdere’de Devlet Hastanesi, Ünye Limanı, Sabancı Çocuk Yuvası var. Belediyemizin Ünye Kent Ormanı, binicilik tesisleri, mesire alanı ve dinlenmesi tesisi var. Çevrede çok sayıda organik tarım yapan çiftçi var. Cevizdere Vadisi’nde 5 ila 10 bin arasında insan yaşıyor. 22 mahalle var. Cevizdere’de Tozkoparan mağaraları var. İnsanlığın en eksi yerleşim birimlerinden birisi ve Türkiye ile ilgili hangi turistik haritayı elinize alırsanız alın, orada Tozkoparan Mağarasını gösteriyor. Böylesi önemli bir alana nakliyesi Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacak diye, Çimento fabrikası yakım yapacak, Çimento fabrikasına en yakın yere getirelim maliyet az olsun diye çöp tesisi kurulmasını kabul etmek mümkün değildir. Bu konuda Kent Konseyi Genel Kurulumuzu Ünyeliler olarak bir bilince davet ediyorum.”

- “Cevizdere fabrika atıklarından dolayı tehdit altında” -

Cevizdere Havzasının başta Ünye Çimento fabrikası olmak üzere oradaki diğer işletmelerin atıklarından dolayı tehdit altında olduğunu vurgulayan Av. İrfan yıldız Beşlioğlu, “Cevizdere ırmağını önemezleştirirsek, bundan Ünye zarar görür. Belediye Başkanımızın Cevizdere Islah Projesi’nden bahsettiğini yerel gazetelerimizden sevinçle okudum. Devamı da inşallah gelir diye ümit ediyorum. Cevizdere Irmağı’nın asfaltın geçtiği köprü ile eski sarı körü ile tabir edilen alanda tutulan balıkların yenilemediği bir gerçek. Bu zehirli duruma yol açan başta Çimento Fabrikası yüzde 80 oranında etken ve sonrasında diğer işletmeler geliyor. Bunlarla ilgili denetimlerin yapılması gerekiyor. Önemli hayati bir konu olduğu açık” dedi.

 - “Çöp tesisi ile ilgili OBB’nin beyanları gerçek dışı” -        

Çöp tesisi kurulmak istenen alanla ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz’ın beyanlarnın gerçek dışı olduğunu iddia eden İrfan Yıldız Beşlioğlu,”Çöp konulmak istenen yerle ilgili olarak Sayın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız eski kömür deposu yerine yapıyoruz diyor. Ama orası fındık bahçesiydi ve fındık ağaçlarını daha yeni kestiler. Ayrıca orada 110 dönüm araziden bahsediyorlar ama Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin orada 110 dönüm arazisi yok. Orada azami 9-10 dönüm bir alan söz konusu. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin eline geçen alan OSB’den Büyükşehir’in eline geçmiştir. Bunun amaç dışı kullanılmaması gerekir. OSB’de buradan buranın tarım arazisi olması nedeniyle gittiğine göre buraya çöp tesisi kurulmaması gerekir” diye konuştu.

- “Ordu’nun çöpü Ünye’ye boca edilmek isteniyor “ -

Ordu’nun çöpünün Ünye’ye boca edilmek istediğini vurgulayan Av. Yıldız Beşlioğlu, “Ordu’nun 19 ilçesinin çöpünü Ünye’ye boca etmek istiyorlar. Akçay Kocuklu sahiline Cevizdere’ye kurmak istedikleri tesisisin örneğini kurdular. Birini de Cevizdere’ye kurmak istiyorlar. Nihai atığı Çaybaşı İlküvez’e koyacağım diyorlar. Çaybaşı daha düne kadar hinterlandımızdı. 19 ilçenin çöpünü Ünye bölgesine taşımaya ne hakları var. Ünye çevresini çöp kokusu dairesine almak adil bir uygulamamıdır” dedi.

- “Ünye tarih, kültür, turizm ve doğa kentidir” -

Ünye’nin tarih, kültür, turizm ve doğa kendi olduğunu vurgulayan Beşlioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Ünye turizm kentidir, kültür kentidir, tarih kentidir, doğa kentidir. Bu açıdan Cevizdere’ye sahip çıkma konusunda Ünye Kent Konseyimizin bir eksikliğini görüyorum. Şimdi Cevizdere’ye yapmak istedikleri şeyi daha önce Eskikızılcakese’ye yapmak istediler. Orada Ünye Kent Konseyimiz güzel bir refleks gösterdi. Ben o zaman Kent Konseyini tebrik ettim, Ünye’ye sahip çıktı dedim. Ama iş Cevizdere’ye dönünce aynı duyarlılık gösterilmedi. Neden Kent Konseyimiz diğer tarafta kendini yırttığı ve performans gösterdiği kadar Cevizdere’ye ilgi ve alakayı göstermedi. Burada bir eksiklik ve yanlışlık olduğunu düşünüyorum” dedi. 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.