Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Özel İz’li özel öğrenciler at terapisinde
Özel İz’li özel öğrenciler at terapisinde
1 Ağustos 2017 Salı 18:54
Ünye Özel İz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, zihinsel engelli öğrencilere atla terapi uygulayarak gelişimlerini hızlandırıyor.
Uzmanlar eşliğinde çocukları ata bindirdiklerini anlatan Özel Eğitim Merkezi Müdürü Özleyiş Kıyak, “Bu etkinliğin en büyük kazanımı öğrencilerimizin sosyalleşmesi oldu” dedi

Ünye Özel İz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğretmenleri ve okul idaresi, zihinsel engelli öğrencileri Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri’ne götürerek eğitimlerini ilerletiyor.

Özel Eğitim Merkezi Müdürü Özleyiş Kıyak, gazetemize özel yaptığı açıklamada, öğrencileri doğayla bütünleştirmek ve at terapisi uygulamak amacıyla mevsim şartları uygun olduğu sürece Ünye Belediyesi Binicilik Tesislerine getirdiklerini söyledi.

Amaçlarının öğrencilerin sosyalleşmelerini ve ailelerin kaynaşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Özdeyiş Kıyak, “23 öğrencimiz ve aileleriyle birlikte öğretmenlerimiz olmak üzere 70 kişilik bir aile olarak buraya geldik. Öğrencilerimizle piknik yaptık, at terapisi uyguladık. Öğrencilerimizin dışarı da etkinlik yapmak çok hoşlarına gidiyor. Kendilerini doğanın içinde daha mutlu ve huzurlu hissediyorlar.” dedi.

Kıyak, zihinsel engellilerin bir arada yaptığı hipoterapi adı verilen atla binicilik etkinliğini yaptıklarını söyledi.

Kıyak, bu tür etkinliklerin zihinsel engelli çocukları sosyalleştirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Atla binicilik yurt dışında uzun yıllardır yapılan bir etkinlik. Ülkemizde ise yeni yeni yaygınlaşıyor. Zihinsel Engelliler Federasyonu ve Atla Binicilik Federasyonu’nun birlikte yaptığı ‘hipoterapi’ adı verilen sistemle zihinsel öğrencileri bu terapi yöntemi ile sosyal hayata kazandırmak amacıyla böyle bir uygulama başlatıldı. Biz de bu uygulamayı hayata geçirdik. Okulumuzda otizmli öğrenciler yoğunlukta olmak üzere orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli öğrencilerimiz var. Bunların en önemli kaybı sosyal yaşamdan ve sosyal aktivitelerden geride kalmaları. Bu etkinliğin en büyük kazanımı öğrencilerimizin sosyalleşmesi oldu. Zihinsel ve fiziksel engellilerde alternatif tip olarak uygulanmakta olup, fizyoterapistlerimiz Nurhan Uygun ve Zeki Alper Gülay’a gösterdikleri emekten dolayı teşekkür ediyorum.” 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.