Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2. Dünya Bebekler Günü Ünye’de 5 Ağustos’ta…
2. Dünya Bebekler Günü Ünye’de 5 Ağustos’ta…
4 Ağustos 2017 Cuma 16:36
Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Derneği Başkanı Sait Kapıcıoğlu’nun girişimiyle 1. Dünya Bebekler Günü adıyla dünyada ilk olarak 6 Ağustos 2016 tarihinde Ünye Topyanı’nda yapılan program, bu yıl yine aynı yerde 5 Ağustos 2017 Cumartesi, yani bugün 17.00’da düzenlenecek.

Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, gazetemize özel yaptığı açıklamada, 2. Dünya Bebekler Günü’nün 5 Ağustos tarihinde Ünye Topyanı’nda kutlayacaklarını söyledi.

Dünya Bebekler Günü fikrini dernek olarak ortaya koyduklarını ifade eden Sait Kapıcıoğlu, bu fikri hazırladıkları dilekçelerle dünya çapında organizasyonlara öncü olan UNESCO’ya sunduklarını, takvimlere kayıt olması için başvuru yaptıklarını, haberlerin Sabah ve Hürriyet Gazeteleri başta olmak üzere Ünye ve Ordu basının da yer aldığını belirtti.

- Dünyada ilki Ünye’den start verildi -

Dünyada ilki 6 Ağustos 2016 tarihinde kutlanan ve bu yıl 2.si gerçekleşecek gün için anne, baba, kardeşler, torunlar, anane, babaanne ve dedelere çağrı yapan Kapıcıoğlu, “Herkes 5 Ağustos’ta Topyanı’na gelsin. Saat 17.00’da sevgi yumağı içinde, coşkuyla, müzik ve oyunlar eşliğinde çeşitli hediyelerle, toplar, şekerler ve balonlar, hediye çekilişleriyle bebeklerimizi ve çocuklarımızı sevindireceğiz” dedi. 

- “Bebekler Günü’nün olmaması insanlık için bir kayıp” -

Dünya Bebekler Günü’nün ortaya çıkış hikayesini ise Sait Kapıcıoğlu şu şekilde anlattı:

“Bebekler, anneler sağlıklı ve sevgi ile büyürlerse ülkelerin ve dünyanın geleceği parlar. Bebekler Günü’nün olmaması insanlık için bir kayıp olarak düşündük. Çünkü dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unu bebekler oluşturuyor. Bu yüzden bebekleri anma fikri ortaya çıktı. Niçin anmamız lazım? Çünkü bebeklerin sevgiye, saygıya, hür ve özgür bir şekilde büyümeye ihtiyaçları var, öyle olursa kalkınma daha iyi olur. Dünya Bebekler Günü ilan etmemizdeki amacımız Birleşmiş Milletler ve UNİCEF’in ilkelerine uygun olarak çocukları ve bebekleri korumak, onları sağlıklı bir şekilde yetişmelerini sağlamak. Bu amaç doğrultusunda çocukların ruh sağlığı ve fiziki gelişmeleri desteklenecektir. Herkesin evladı var ve herkesin evladı ne kadar değerliyse, dünya bebekleri de bizim için o kadar değerlidir. Onlarda bizim evladımızdır. Biz onları böyle desteklerle güçlendiriyoruz. Elimizdeki imkanlarla dünyayı bilgilendirmek, dünyanın dikkatini bu bebeklerin korunması noktasında harekete geçirmek bizim esas amaçlarımızdandır.”

- Neden 6 Ağustos Dünya Bebekler Günü olarak ilan edilmişti? -

Dünya Bebekler Günü’nü 6 Ağustos tarihiyle start veren Kapıcıoğlu, “Neden 6 Ağustos tarihini seçmiştik? Çünkü 6 Ağustos’ta Hiroşima’ya atom bombası atıldı. 10 binlerce bebek ve çocuk öldü; yüzbinlerce, milyonlarca çocuk lösemiden hayatını kaybetti. Bu büyük bir dramdır. Onların anısı için Dünya Bebekler Günü tarihi olarak 6 Ağustos tarihi seçildi. Bir de en büyük tehlike Afrika’daki çocukların yaşamlarıdır. Açlık, sefalet, eğitimsizlik, yaşam koşullarının kötülüğü bunların düzeltilmesi için Bebekler Günü’nün kutlanması, ilan edilmesi ve bütün dünyayı bu konuya dikkat çekmeye ihtiyaç hissettik” diye konuştu.

- Bebeklere şans ve sağlık dileyen felsefenin simgesi olacak -

Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, Dünya Bebekler Günü’nü kutlamak için Topyanı’nı tercih etmelerine ilişkin olarak da şu açıklamayı yaptı:

“Ünye Topyanı’nda bulunan Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Anıtımızın açılışına katılan o dönemin Japon Büyükelçisi Ekselansları Yukata Yokoi bana ve Araştırmacı Tarihçi Yazar Yaşar Karaduman’a bir bebek biblo hediye etti. Bu biblonun ne anlama geldiğini sorduğumuzda, bu biblonun bebeklere şans ve sağlık dileyen bir felsefenin simgesi olduğunu açıkladı. Biz de bu biblo bebeği 2 metrelik Ünye taşından yaptık ve Topyanı’na yerleştirdik. Dünya Bebekler Günü Ünye’de ilan edildi. Dünya Bebekler Günü için Ünye bir merkezdir. Bu UNİCEF tarafından ilan edilecektir. Ama faaliyetlerimizi kalıcı bir hale getirmeliyiz. Tüm Ünye halkının bebekleri, mülki idareler, basın bu günü desteklemesi gerekmektedir.”

2. Dünya Bebekler Günü programına ilişken Kapıcıoğlu, şunları söyledi:

 “Topyanı’nda 17.00’da bütün Dünya devletleri bayrakları çocukların ellerinde olacak, herkes bu bayrakları sallayacaklar. Müzik eşliğinde oyun oynayacaklar. Onlara hediyeler vereceğiz. Yarışmalar tertipleyeceğiz. 1.5 saat içinde bu töreni tamamlayacağız ve törenin ardından Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyeceğiz. Programın devamı olarak 6 Ağustos tarihinde Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda saat 17:00’da ise Prof. Dr. Ayşe Haznedar Yalın “Her Şey Çocuklar İçin” konulu panel düzenleyecek. Panele katılan Doç. Dr. Erdal Özer Çocuk İstismarı, Dr. Altun Dünday ise 0-3 yaş sağlıklı çocuk gelişimi konularını anlatacak.

Bu kutlama kartopu gibi büyüyüp, bütün dünya bunu benimseyecek. Bunda Ünye merkez olarak anılacak. Ünye’deki kutlamanın 60 ülkenin bayrağı ile uluslar arası bir statü kazanması için gayret gösterdik. Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi destek verdi. Gönül veren arkadaşlarımız var, Ünye Kent Gazetesi olarak siz ve diğer basın mensubu arkadaşlarımız, Yaşar Karaduman, Alparslan Öz ve Bilgin Hasdemir gibi Ünyeli değerlerimiz bu çalışmanın içinde yer aldılar.” 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.