Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de bebekler, 2. Dünya Bebekler Günü için emekledi
Ünye’de bebekler, 2. Dünya Bebekler Günü için emekledi
5 Ağustos 2017 Cumartesi 20:39
Ünye ilçesinde bu yıl 2.si düzenlenen Dünya Bebekler Günü kutlamalarında emekleyen bebekler renkli görüntüler oluşturdu.

Ünye’de Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Derneği tarafından “2. Dünya Bebekler Günü” kutlandı.

Ünye Kaymakamlığı ve Belediyesi destekleriyle ilçenin Burunucu Mahallesi Topyanı mevkisinde gerçekleştirilen etkinliğe, aileler bebek ve çocuklarıyla katıldı.

Etkinlikte bebek ve çocuklara şeker, balon, oyuncaklar, Türk bayraklıyla birlikte çeşitli ülkelerin bayrakları dağıtıldı, çocuklar müzik eşliğinde eğlendi.

Törende bu yıl ilki düzenlenen “Bebekler Emekliyor” yarışmasında emeklerken ağlayan ve oturup dinlenen bebekler renkli görüntüler oluşturdu. Yarışmanın birincisi 13 aylık Eymen Aydın oldu.

Programda 2-3 yaş gurubu ‘pinpon topu taşıma’, 6-7 yaş grubu ‘kaşıkla erik taşıma’, 9 yaş üzeri çocuklarla ‘çuval’ yarışı ve tüm çocukların katılımıyla da ‘halat çekme’ yarışmalarında çocuklar eğlendi. Yarışmalara katılan bütün bebek ve çocuklara çeşitli hediyeler verildi. 

Dernek Başkanı Sait Kapıcıoğlu, burada yaptığı konuşmada, 6 Ağustos tarihinde ilk defa Ünye’de 1. Dünya Bebekler Günü’nü kutladıklarını hatırlattı. 

Dünya Bebekler Günü’nün neden 6 Ağustos olarak ilan edildiğini açıklayan Sait Kapıcıoğlu, “6 Ağustos tarihinde Hiroşima’ya atılan Atom bombasında 250 bin bebek 7 saniyede kül oldu. Milyonlarcası lösemi oldu. Onların anısına 6 Ağustos’u Dünya Bebekler Günü ilan ediyoruz.  Yarın 6 Ağustos’u da protesto edeceğiz. Nükleere karşıyız” dedi.

3 yıl önce “Dünya Bebekler Günü” felsefesinin doğduğunu anlatan Kapıcıoğlu, şöyle devam etti:

“Dünya Bebekler Günü felsefesi 3 yıl önce Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı’nın açılışı sırasında Japon Büyükelçisi Ekselansları Yukata Yokoi’nin küçük bir biblo hediye etmesiyle başladı. Bu biblonun ismi Kokeshi. Bu heykelin bebeklere şans ve sağlık dileyen bir felsefenin simgesi olduğunu söyledi. Biz de Ünye taşından iki metrelik Kokeshi heykelini bu alana yaptırdık, üstünde Japonca ve Türkçe kitabesi vardır. Dünya Bebekler Günü ilk kez 2016 yılında Ünye’de kuruldu. Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı’nın olduğu alanda kurulmuştur. Bu alanda Japonya’nın simgesi olan ‘Kokeshi’ bebeği vardır, yani bebeklere sağlık ve mutluluk dileyen bir simgedir. Onun heykeli buraya dikilmiş ve Ünye, dünyanın Bebekler Günü merkezi olmuştur.”

Kapıcıoğlu, 2. Dünya Bebekler Günü’nün sadece Ünye’de değil, anıtı açan Ekselansları Yukata Yokoi’nin Büyük Elçi olduğu Pekin’de, Princeton Üniversitesi’nde ve New York olmak üzere dört ayrı noktada kutlandığını sözlerine ekledi.

 

Kutlama, Ünye Topyanı mevkiinden Ünye Cumhuriyet Meydanı’na doğru düzenlenen yürüyüşle sona erdi.  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.