Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Stajı zorunluluk olarak değil, fırsat olarak değerlendirin!
Stajı zorunluluk olarak değil, fırsat olarak değerlendirin!
8 Ağustos 2017 Salı 20:37
Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Elibolca, staj yapan öğrencilere ve iş yerlerine tavsiyede bulunarak, “Stajı zorunluluk olarak değil, fırsat olarak değerlendirin!” çağrısı yaptı.

İbrahim Elibolca, gazetemize yaptığı açıklamada, öğrencilere staj için tavsiyelerde bulundu.

- “Stajı önemsiyoruz” -

Ünye’de mesleki ve teknik eğitimin lokomotifliğini üstlenen kurum olarak, öğrencilerin staj çalışmalarını önemsediklerini ifade eden Elibolca, “Bu çalışmaların ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada vazgeçilmezimiz olduğunun farkındayız. Bu noktadan hareketle staj çalışmalarında temel hedefimiz; mesleğin gerektirdiği ahlaki nitelikler ve meslek bilincini yerleştirmek, ilgili mevzuatı ve uygulamayı doğru ve etkili bir biçimde öğretmek ve mesleki bilgi ve bilinci yerleştirmek. İlgili mevzuatı ve uygulamayı doğru ve etkili bir biçimde öğretmek ve mesleki bilgileri geliştirmek, öğrencilerin alanları ile ilgili bilgisayar destekli eğitimine imkan sağlamak ve meslekte standartlaşmayı temin etmektir. Bu bilinçle staja tabi tutulan öğrencilerimiz; teoriden pratiğe, sınıf arkadaşlığından iş arkadaşlığına, okul kültüründen kurum kültürüne, öğrenci kimliğinden çalışan kimliğine, samimiyetten resmiyete geçişin aşamalarını, yaparak ve yaşayarak öğrenme fırsatını yakalayarak sanatkar olma yolunda önemli bir yol kaydetmişlerdir” dedi.

- 106 öğrenci yaz stajında -

“Teorik ve uygulamalı eğitimlerinin tamamını okulda yapan teknik lise öğrencilerimizin; mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmelerini, iş hayatına uyumlarını, gerçek üretim ve hizmet ortamında yetişmelerini ve okulda olmayan tesis, araç-gereci tanımalarını sağlamak amacıyla yükümlü oldukları staj çalışmaları 12 Haziran 2017 tarihinden bu yana devam etmektedir” diyen Ünye Mehmet Necati Vidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Elibolca, “Okulumuz bilişim teknolojileri alanı 10. sınıfından 15 öğrenci, 11. sınıfından 23 öğrenci,12. sınıfından 4 öğrenci, Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı 10. sınıfından 25 öğrenci, 11. sınıfından 32 öğrenci,12. sınıfından 7 öğrenci olmak üzere toplam 106 öğrencimiz üç grup halinde staja tabi tutulmuştur.” dedi.

- “Staj bir zorunluluk değil öğrencinin kendini geliştirme fırsatıdır!” -

Stajın bir zorunluluk değil, öğrencinin kendini geliştirme fırsatı olduğunu ifade eden Elibolca, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Öğrencilerimiz staja zorunluluk gözüyle değil, gelişim ve adaptasyon fırsatı olarak bakmalı, staj yaparken birilerinin görev vermesini beklemeden sorumluluk almak için çeşitli işlerin ucundan tutarak istekli olduklarını sergilemelidir. İlk kez gerçek anlamda bir iş yapıyor olabilirsiniz. İş hayatı size ilk etapta yorucu gelse bile iş disiplininden asla taviz vermemeli, işe zamanında ve düzgün kılık kıyafetle gitmeye özen göstermeli, mesai saati dolsa da gitsem düşüncesinde olmamalı, bugün neler yapabilirim, neler öğrenebilirim düşüncesiyle bilgiyi adeta sömürmelisiniz. Bağlantıları analiz etmeleri, kim-kimle iletişim halinde, insanlar birbirinden nasıl iş istiyor, hangi konularda hangi yöntemlere başvuruluyor, işlerin akışı nasıl sağlanıyor… gibi konularda iyi bir takipçi olmaları gerektiği, staj süresince kendilerine bir rol model edinmeye çalışmalı, davranışlarını ve pozisyonunu beğendiğiniz kişilerle bol bol iletişim kurmalı, size tavsiyeler verip yol göstermelerini sağlamayı, çalışma arkadaşlarının iletişim bilgilerini kaydetmeyi ve kendi iletişim bilgilerini onlara vermeli ve bu durumun ilerleyen süreçte işlerine yarayacağını unutmamalısınız.”  

- Stajyer öğrenciye 254 lira devlet desteği -

Elibolca, staj yapan öğrencilere devlet desteğinin de sağlandığını belirterek, “Öğrencilerimiz staj çalışmalarını yaparken onlara rehberlik ve kontrol görevini okulumuz Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı ile Bilişim Teknolojileri alanından 19 öğretmenimiz üstlenmiştir. Stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteği verilmesi yönünde bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenleme ile staj yapan öğrencilerimiz 254 lirası devlet desteği ve 127 lirası da işletmelerce karşılanmak koşulu ile aylık 381 lira ücret almaktadır. Bu staj çalışmalarında öğrencilerimize 26 bin 924 lira devlet desteği ve 13 bin 462 lira işletme payı olmak üzere toplam 40 bin 386 lira staj ücreti ödemesi yapılmıştır. Ayrıca okulumuz 10-11 ve 12. sınıfında meslek eğitim alan, zorunlu staja tabi tutulan, işletmelerde beceri eğitimine devam eden tüm öğrencilerimiz Sosyal Güvenlik kapsamına alınmış ve 6 Aralık 2016 tarihinden bu yana bu öğrencilerimizin sigorta primleri okul müdürlüğümüzce ödenmeye başlanmıştır” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.