Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Saadet, Çamlık için yollarda…
Saadet, Çamlık için yollarda…
8 Ağustos 2017 Salı 20:38
Ünye Çamlığı’nda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak projeye tepkiler çığ gibi büyüyor. Siyasi ve sivil toplum kuruluşlarına projedeki yanlışlıkları anlatmak için yollara düşen Saadet Partisi Ünye İlçe Teşkilatı, CHP İlçe Teşkilatı, AK Parti İlçe Teşkilatı, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve son olarak da Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’i ziyaret ederek Ünye Çamlığı projesinde yanlışlara dikkat çekti.
Ziyaretlerde Ünye Kent Konseyi tarafından 10 Ağustos 2017 Perşembe günü saat 17.00’da Çamlık Projesi’ne dur demek için yapılacak basın açıklamasına Ünyeliler davet edildi.

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin ve beraberindekilerin ilk durağı Cumhuriyet Halk Partisi oldu. CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın ve partililer tarafından karşılanan Saadet Partililer Çamlık projesini konuştu.

- Başkan Şahin “Endişeliyiz!” -

Özgür Şahin, Ünye kamuoyunda Çamlık konusunun gündemde yer aldığını ifade ederek, “Ünye’mizde gündem çamlık. Biz de Saadet Partisi Ünye İlçe Teşkilatı olarak siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarımızı ziyaret edip Ünye’nin ortak sorunu hakkında görüşlerimizi belirtiyoruz” dedi.

- “Çamlık’ta ranta dönüşmeden çalışma yapılmalı” -

Ünye Çamlığı Ünye’nin yaklaşık 70 yıllık yeşil alanı olduğunu hatırlatan Şahin, "Çamlık hem Ünye’ye, hem Karadeniz’e, hem de Türkiye’ye hizmet ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin oraya uygulayacağı projeye bakıldığı zaman Çamlığın artık halkımız tarafından kullanılmayacağı endişesi bizde oluşturdu. Çamlığı halkımızın rahatlıkla kullanması gerektiğine inandığımız yerdir. Bu bağlamda da Çamlığın bir ranta dönüşmemesi ve halkımızın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir çalışma yürütülmesini istiyoruz. Ünye’nin gündeminde olan Çamlık ile ilgili ulusal medyada Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın yaptığı açıklama bizi üzmüştür” diye konuştu.

- CHP’li Yalçın: “Halka rağmen bir proje yapılamaz!” -

CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, Ünye’nin müşterek bir konusu ortaya atıldığında siyasi parti ayrımı gözetmeksizin herkesin sırt sırta vermesinden gurur duyduğunu ifade etti.

 Ünye Kent Konseyi’nin 10 Ağustos 2017 Perşembe günü Çamlık’ta düzenleyeceği programa katılıp herkesi Çamlık’a sahip çıkmaya davet eden Yalçın, şunları söyledi:

“Bu çağrıya da her kesimin destek vermesi lazım. Çamlık Ünye için önemli olduğu kadar, bölge için de önemlidir. Bu nedenle Ünye’nin önemli bir yeri olan Çamlık’ta halka rağmen bir proje yapılamaz. Çamlığa kadar bungalov ev mi kalmadı? Çınarsuyu’nda var, yetmiyor mu? Ünye’de kamuya açık hiçbir kalmadı artık. Ünye kamuoyunun oraya sahip çıkacağına inanıyorum.” 

- “Projenin yapılma ısrarı bizleri üzdü” -

Saadet Partililerin bir sonraki durağı Ak Parti oldu.

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün ile düşüncelerini paylaşan Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Çamlık’ta yapılan ağaç kesimleri ve oraya uygulanacak projenin hayata geçirilme ısrarı bizleri derinden üzmüştür. Ünyelilerin Çamlık konusunda hassasiyetine rağmen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın Çamlık için ‘Mega proje hayata geçecek’ açıklamaları yüreğimizi acıtmıştır. Biz biliyoruz ki ‘Kıyametin kopacağını haber alsanız dahi elinizdeki fidanı dikmekten vazgeçmeyin’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Ancak böyle bir ümmetin evlatları da mevcut ağaçları kesiyor, biz üzüntülüyüz, üzgünüz. Burasının bir mesire alanı olarak Türkiye’den gelen insanların kullandığı bir alan olarak doğal kalması tabi ki bizim en büyük talebimiz” diye konuştu.

- “Bu benim ve hiç kimsenin tasvip etmeyeceği projedir” -

İnsanların Çamlık’ta kendini bulduğunu ifade eden Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün, “Ben ailelerin sabahlara kadar orada oturduğunu görüyorum. İnanın çok mutlu oluyorum. Ramazanda inanın Çamlığın her noktasında iftar açıldı. Hatta aşırı yoğunluktan içeri giremeyen vatandaşlarımız benim otoparkımı kullanıyor. Ben bu kalabalığı ilgiyi gördükçe çok mutlu oluyorum. Yerli ve yabancı birçok turistin kullandığı alanda yapılacak çalışmalar bu yüzden önemli. Ben Çamlık’ta mevcut motel ve restoran yerine bir restoranın yapılmasını destekliyorum. Hatta Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz seçimden sonra kamuoyuna sunduğu projede sadece restoran yapılması vardı. Ancak şimdiki projede ise Çamlık içinde çok sayıda yapının yapılacağı görülmekte. Bu benim ve hiç kimsenin tasvip etmeyeceği projedir. Eğer bugünkü kamuoyuna yansıyan proje yapılacaksa biz buna karşıyız” dedi.

Başkan Ergün ayrıca, Ünye Kent Konseyi’nin Perşembe günkü çağrısına da değinerek “Biz de bu programa katılmayı düşünüyoruz. Ancak dışarıdan bir müdahale olursa ya da olayı Gezi Parkı gibi provakatif şekle dönüştürürlerse biz buna müsaade etmeyeceğiz. Bunu da siz değerli basın mensupları aracılığıyla duyurmuş olalım” diye konuştu.

- “Proje lokantanın ve motelin bulunduğu alana uygulanabilir”-

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin ve partililer, daha sonra Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş Zor’u ziyaret ederek Çamlık ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Başkan Durmuş Zor, “Bu bölge insanının mutlu olacağı projelerin hayata geçirilmesi gerekir. Mutlaka Büyükşehir bu projeyi hazırlarken meclislerini bilgilendirmiştir. Burada hepimize düşen görev sembolik olarak seçilmeyle kalmayıp, seçilmişliğimizin gereğini yerine getirmek zorundayız. Ben hem Ünye Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar’ın ve belediye meclisimizin, hem de Büyükşehir Belediyesi’nin Meclisi artı bizi orada temsil eden arkadaşlarımızın hassasiyet göstereceklerine, kamuoyunun bu tepkisini ya da en azından doğru tavrının iyi algılanacağına inanıyorum. Mutlaka projeler uygulanmak üzere yapılır ama revize edilmez şeyler değildir. Yanlış yapılmış olabilir, yenisiyle değiştirilebilir. Kişisel kanaatim orada var olan lokantanın ve motelin bulunduğu bir alan olan 1500-2000 metrekarelik kısma yapılacak bir proje olabilir. Geride kalan 60-65 bin metre karelik alansa orası 50-55 bin metrekaresine dokunulmaması gerekir. Projede yer alan ve o alana serpiştirilmiş yapılar aynı zamanda o bölgeye küçük çaplı mühürler vurulması anlamına gelir ve kontrol altında tutuyorlar anlamına gelir. Ben de kişisel olarak bunun doğru olmadığını ifade ediyorum” dedi.

- “Çamlık kamu malıdır” -

Saadet Partililer son olarak Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ile görüştü.

Düşüncelerini Kaymakam Güney’e ileten Başkan Özgür Şahin, “Ünyeliler olarak burasının daha ziyade kamu malı olarak görülmesi lazım. Kamunun önüne set çekilmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bu bölgenin 49 yıllığına özel kişi ya da kurumlara devredilmesi demek, hiçbir vatandaşımızın oraya gidip sağlıklı bir şekilde gezintisini yapamayacak demektir” dedi.

- “Ortak bir paydada buluşulur düşüncesindeyim” -

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise, olaya bakışının hukuk çerçevesinde olduğunu, taraf olmayarak hakem rolünü üstlendiklerini ifade ederek şunları söyledi:

 

“Toplumun farklı kesimlerinin, toplumun genelini ilgilendiren konular konusunda fikirlerini demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde hukuk kaidelerine uygun bir şekilde ifade etmesi ilgili makamlara bunu iletmesi en doğal hakkıdır. Ünye Çamlığı Ünye’yi sembol eden değerlerden biridir. Ne Ünyeliler, ne de yerel yönetimler Çamlığın bu özelliğine halel getirecek en ufak bir davranış içerisinde bulunmayacaklarına inanıyorum. Sizler vatandaş ve sivil toplum örgütleri olarak isteklerinizi meşru vasıtalarla dile getireceksiniz, ilgili yetkili belediyeler de yine bu talepleri kendi karar mercilerinde değerlendirip, yine hukuk çerçevesinde halka hizmet noktasında hizmetlerini yerine getirecekler. Burada Büyükşehir Belediyesi de, Ünye halkı da Ünye’nin menfaatine olacak bir talep noktasındadır. Kimse Ünye’nin kötülüğünü istemez, herkes daha güzel olsun gayreti içerisindedir. Bizim de olaya bakışımız hukuk çerçevesindedir. Büyükşehir Belediyesi de burada bir hizmet yaparken hukuk çerçevesinde hizmetini yapmalıdır. Biz taraf değil, hakemiz. Herkes Ünye için, Ordu için daha güzel olan fiilleri, icraatları ortaya koyar. Netice itibariyle ortak bir paydada buluşulur.”  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.