Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Hem yatırım yapacağım, hem dayak yiyeceğiz”
“Hem yatırım yapacağım, hem dayak yiyeceğiz”
10 Ağustos 2017 Perşembe 18:56
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Çamlık Projesi’ni tamamen iptal ettiklerini açıklayarak, "Ünye halkına ayrı bir sevgi ve muhabbetimiz var. Ünye’mizin hassasiyeti bizim hassasiyetimiz. Ünye Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar’la ve yatırımcı iş adamımızla da görüşerek kamuoyunda yaşanan gelişmeler ve gösterilen hassasiyet doğrultusunda, Çamlık Projesi’nden vazgeçme ve bundan sonra da söz konusu alanda herhangi bir yatırım yapmama kararı aldık” dedi.
“Bungalov evler dahil, havuz dahil, oradaki hamam ve tesisler dahil yapılacağı herkes tarafından bilindiği halde farklı bir kalkışma yapılacağı hissi siyasetçi olarak bende de doğunca, ben hem yatırım yapacağım, hem dayak yiyeceğiz, yapmayız olur biter” dedim diyen Enver Yılmaz, “Buraya yapacağım 15 milyon liralık bir yatırımı Ünyeli hemşerilerimin hassasiyeti çerçevesinde durduruyorum. Ünye’nin memnuniyeti bizim için asıl olandır” dedi.
Başkan Enver Yılmaz, “Daha önce ayyaşların, berdoşların gezi alanı olarak bize şikayet ettikleri alanla ilgili söylenmesi gerekenleri de Ünyeli hemşerilerimizin ve vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum. Çünkü organik dokuyu bozmayan, kısa sürede bitirilecek olan ve yapılan her iş usulüne kaidesine, taleplere uygun bir şekilde yapılırken iki gün ağaç kesme, 3. gün bungalov ev yapma, 4. gün hiç bir şey yapma. Hiç bir şey yapmıyorum dediğim günden itibaren de ‘Olsun biz yürüyüş yapacağız’ diyen bir ruh hali ve zihniyet var” diye konuştu.

 

 

 

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi ağustos ayı toplantısında Ünye Çamlık Projesi’ni iptal ettiklerini açıkladı. 

Toplantıda yaklaşık 20 dakikalık genel değerlendirme yapan Yılmaz, daha sonra Ünye Çamlık Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

- “Müteahhit firma işe başlayacak kıyamet koptu” -

Ünye Çamlığın mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait 37 dönümlük bir alan olduğunu belirten Enver Yılmaz, “2 yıl önce Belediye Meclis üyelerimiz ve Belediye Başkanımızla buraya güzel bir proje yapalım dedik ve burada güzel bir proje gerçekleştirdik.  6 Aralık 2016 tarihinde müteahhit firmayla yaptığımız sözleşmede de 2 adet kır kahvesi, 3 adet kafe, bir yöresel market, macere parkı, 10 adet bungalov ev, otopark alanları, mesire alanları, düğün salonları, kapalı yüzme havuzu, hamam ve spor salonundan oluşan ana bina şeklindeydi. Buradaki projeye 8 ay öncesinde başlayacaktık ancak Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar ‘Ünye’de hiç yüzme havuzu da yok, buraya yüzme havuzu koyar mıyız’ dedik. Sonrasında biz projeyi zorladık buraya bir tane de yüzme havuzu koyduk. Burada 6 Aralık 2016 tarihinde imzaladığımız sözleşmeye yüzme havuzu dolayısıyla nisan ayına kadar tadilat yapılarak ihaleye çıktık. Yatırımcı ise Ünyeli bir hemşerimizdi. Sonrasında müteahhit firma tam etrafı çevirdi işlere başlayacak ti ki kıyamet koptu” dedi.

- “Özene bezene bir proje gerçekleştirdik” -

Ünyelilerin Çamlık’la ilgili sürekli kendine talep geldiğini ve bu doğrultuda bir proje hazırladıklarını belirten Yılmaz, “Burada 20-30 yıldır kullanılan atıl bir motel vardı, yıkıldı. Onun haricinde burası her Ünye’ye gittiğimizde vatandaşlarımızın bizlere ‘Eşimizle, ailemizle gezi yapılabilecek bir alan değil. Burası sarhoşların, berdoşların, çingenlerin toplanma merkezi oldu. Başkanım neden buraya proje yapmıyorsunuz’ diye her gittiğimizde bize sitem edilen bir alandı. Bizde alanın da güzelliğini göz önüne almak suretiyle özene bezene bir proje gerçekleştirdik” diye konuştu.

- “Burası ormanlık alan da değil” -

Çamlık projesine ilişkin Enver Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu projeyi de yap işlet devret modeli ile Belediyeye yıllık 90 bin lira kira verecek mahiyette bir proje yaptık. 15 milyonluk yatırım ile mülkiyeti tamamen belediyeye ait bir işletmeydi. Bu çerçevede etraf çevrilip, müteahhit firma fiilen işe başlayınca Ünye’deki yerel basınımızda haberler yayınlamaya başladı.  Dediler ki ağaç kesimine karşı çıkıyoruz, ağaç kesilmesin, ağaçları koruyalım, ağaçlar bizim için önemli dediler. Bizde konuyla ilgili sayın valimize gerekli bilgiyi verdim.  Ağaç kesiminin olmadığını, kesilecek ağaçlar vardı ise bile bunların hepsine ilişkin Orman Bakanlığı’nın raporu olduğunu, ağaçların tamamına yakının kuru, eğilmek üzere olan, çürümüş olanın kesildiğini söyledik. Ayrıca burası ormanlık alan da değil. 80’in üzerinde ağacın ömrünü tamamladığı, kesilmesi yönünde rapor olduğu halde burada çok cüzi oranda ağaç kesildi ki 11 ağacın kesildiği bilgisi bize geldi.

Ağaç kesilmesin diyen gurup birden işi ‘Burada bugalov ev istemiyoruz’ şekline getirdi. Bizde dedik ki burada yap işlet devlet modeliyle bir proje yapıyoruz. Burası daha önce zaten moteldi. Yapan adamda buradan herhalukarda yaptığı yatırımın karşılığında iş yapması lazım. Bungalov evinde yapıldığını cümle alem biliyor. Çünkü ihaleyi 1 yıl önce yapmıştım. 2 gün önce Ünye Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar ile uzun soluklu bir istişare yaptık. Ünye’deki arkadaşlarla konuştuk, kendi ekibimizle konuştuk. Yatırımcı ile konuştuk.

- “Hem yatırım yapacağım, hem dayak yiyeceğiz, yapmayız olur biter” -

15 milyonluk yatırım yapıyorsunuz, kesilmeyen ağaçların kesildiği iddiası ortaya atılıyor. Bungalov evler dahil, havuz dahil, oradaki hamam ve tesisler dahil yapılacağı herkes tarafından bilindiği halde farklı bir kalkışma yapılacağı hissi siyasetçi olarak bende de doğunca, ben hem yatırım yapacağım, hem dayak yiyeceğiz, yapmayız olur biter.

- “Bizler yürüyüşe devam ediyoruz’ dediler, ben bu mantığı çözmekte zorlandım” -

‘Yapmayız’ deyince yürüyüş yapma organizasyonunda olan arkadaşlar derhal ‘Bungalov evin yapılmaması, ağaçların kesilip kesilmemesi önemli değil. Biz her halükarda yürüyüşe devam ediyoruz’ dediler. Ben bu mantığı çözmekte zorlandım.

- “Ünyeli hemşerilerimin hassasiyeti çerçevesinde durduruyorum” -

37 dönüm mülkiyet Büyükşehir Belediyesi’ne ait mülkiyet. Üzerindeki orman değil. Kesilmiş ağaçlarla ilgili kesim raporu var. Burada itirazda bulunan arkadaşları toplumsal duyarlılığı, yerel dinamiği, konjektörü her şeyi değerlendirmek suretiyle halkımıza ve Ünye’mize olan sevgi muhabbetimizi göz önüne almak suretiyle, ki yüzde 71 oy veren bir ilçenin talebini makul, mantıklı ve anlayışla karşılıyorum. Buraya yapacağım 15 milyon liralık bir yatırımı Ünyeli hemşerilerimin hassasiyeti çerçevesinde durduruyorum. Ünye’nin memnuniyeti bizim için asıl olandır.

Daha önce ayyaşların, berdoşların gezi alanı olarak bize şikayet ettikleri alanla ilgili söylenmesi gerekenleri de Ünyeli hemşerilerimizin ve vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum. Çünkü organik dokuyu bozmayan, kısa sürede bitirilecek olan ve yapılan her iş usulüne kaidesine, taleplere uygun bir şekilde yapılırken iki gün ağaç kesme, 3. gün bungalov ev yapma, 4. gün hiç bir şey yapma, hiç bir şey yapmıyorum dediğim günden itibaren de ‘Olsun biz yürüyüş yapacağız’ diyen bir ruh hali ve zihniyet var.

O yüzden Taksim Gezi Olaylarında ‘Ağaç değil, halen anlamadınız’ demişlerdi ya. Bende diyorum mesele ağaç, bungalov ev değil. Bütün bunlara rağmen Ünye’ye karşı ilgim, muhabbetim saygım, yıllardır örnek gösterdiğim o teşkilat yapısı ve insan niteliği itibariyle örnek gösterdiğim Ünyeli hemşerilerime olan saygımdan dolayı olayın bu hali ile kamuoyu tarafından bilinip, takdir edilmesini ve yatırıma ilişkin sürecin tamamlandığını ve buraya bir yatırım yapmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyorum.

- Çamyar, teşekkür etti -

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Başkan Yılmaz’a yatırımı askıya alması nedeniyle teşekkür ederken, “Tabi siyaset halk ile yapılıyor, halk için yapılıyor. Hizmetler de öyle. Siyaseti üretirken, hizmeti yaparken mutlaka istemezükçüler her tarafta olacak. Dün gezi olaylarında 2. hava limanı yapılmasın, 3. köprü yapılmasın diyen bir zihniyet burdada maalesef şehirdeki belki iyi niyetle yola çıkaranların arasına karışarak olayı bambaşka yere çektiler ama baş başa yapmış olduğumuz 2 saate yakın görüşmeden sonra alınan bu karardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

- Maral, farklı proje uygulanabilir-

 

CHP’li Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi eski Belediye Başkanı Kemal Maral da söz alarak projenin iptal edilmesinden dolayı teşekkür ederken, “Buraya daha farklı bir proje uygulanmasını temenni ediyorum” dedi.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.