Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Fındık üreticisini oyalamayın!”
“Fındık üreticisini oyalamayın!”
11 Ağustos 2017 Cuma 15:11
Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, yeni hasat sezonunda üreticinin fındığını harmana getirmeye başlamasına rağmen hükümet yetkililerinin ne fındık fiyatı ve ne de TMO’nun fındık alımına ilişkin kesin bir açıklama yapmamasını eleştirerek, “Fındık üreticilerini memnun edecek çözüm var ama inatla mağduriyeti devam ettiriyorlar.” dedi.
Sağra, “Bu yıl yapılacak olan hükümetin taban fiyat belirleyerek TMO aracılığıyla fındık almasıdır. Ya da belirlediği taban fiyat altında alım yapan olursa alım müdahalesi yapacağını açıklamalıdır. Üretici ürününü kimin alacağını değil, emeğinin ve ürününün değerinin karşılığını alıp alamayacağıyla ilgileniyor.” diye konuştu.

 

 

- “Serbest piyasa politikası terk edilmeli” -

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, toplantıda yaptığı konuşmada, fındık politikasını serbest pazar olarak belirlendiğinden bu yana üreticilerin hep mağduriyet yaşadığını, artık serbest piyasa politikasının terk edilmesi gerektiğini söyledi. 

Üreticilerin bahçeye girmesiyle başlayan hükümet yetkililerinin “mağdur ettirmeyeceğiz” söylemlerinin gündeme geldiğini belirten Sağra, “Ürünümüzü harmana getirmeye başladık ama ne her yıl olduğu gibi oyalanıyoruz” diyerek hükümet yetkililerini eleştirdi.

- Belirleyici tekeller oldu -

Serbest pazar politikalarının tekelleri egemen yaptığını söyleyen Sağra, “2000 yılında çıkan 4572 sayılı Birlikler Yasası sonrası, özellikle de AKP Hükümetinin çıkardığı tarım-fındık yasaları üreticileri mağdur etti. Her yıl hükümet yetkilileri ve milletvekilleri ‘üreticileri mağdur ettirmeyeceğiz’, ‘fındık üreticilerine sahip çıkacağız’ deseler de uygulanan tarım politikaları sonucu hep üretici köylü mağdur oldu. İzlenen politika sonunda fındık piyasası da yerli ve yabancı fındık-çikolata tekellerinin eline geçti.” dedi.

- Konuşma değil çözüm bekliyoruz -

Sağra, sendika olarak amaçlarının hükümetin üreticiler adına adım atmasını sağlamak olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sendika olarak üreticilerin sorunlarının çözümü konusunda tarafız. Bu nedenle de taleplerimizi dillendiriyoruz. Fındık üreticilerinin sorununun çözümü var. Bu konuda kısa ve uzun süreli plan gerekiyor. Şu an üreticiler topladıkları ürünlerinin, harcadıkları emeğin karşılığını istiyor. Bu yıl yapılacak olan hükümetin taban fiyat belirleyerek TMO aracılığıyla fındık almasıdır. Ya da belirlediği taban fiyat altında alım yapan olursa alım müdahalesi yapacağını açıklamalıdır. Üretici ürününü kimin alacağını değil, emeğinin ve ürününün değerinin karşılığını alıp alamayacağıyla ilgileniyor.”  

- “Yarınla ilgili de önerilerimiz var” -

Gelecek yıllar için de politika belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Sağra, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Uzun süreci ilgilendiren politika stratejisi yapılmalıdır. Fındık dikim alanlarının belirlenmesi, bahçelerin gençleştirilmesi için devlet desteğinin planlanması, söküm ve yeniden dikimin Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve üreticilerin eşgüdümüyle yapılmalıdır. Üretici temsilcilerinin bulunduğu fındık fiyatını belirleme (taban fiyat) komisyonu kurulmalı, kooperatifleşme kolaylaştırılmalı, üreticilere yeterli kredi sağlanmalı, araziye değil ürüne destek olunmalı. Bunların dışında fındığın üretiminden pazarlanması, içinden kabuğuna kadar her anlamda yararlanma olanaklarının geliştirilmesi gibi konuların tartışılarak fındık için yeni yasal düzenlenmelerin yapılması gerekiyor. Fındık üreticilerin olmadığı toplantılarla karar alınmasına son verilmelidir. Tüm Köy Sen olarak taleplerimizin takipçisi olacağız.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.