Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye METİP’de inceleme…
Ünye METİP’de inceleme…
11 Ağustos 2017 Cuma 15:12
Ünye Kaymakam’ı Ümit Hüseyin Güney ‘Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi’ (METİP) kapsamında eğitim gören çocukları ve mevsimlik tarım işçilerini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Kaymakam Güney, “Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi OSKİ Müdürlüğü iş birliğinde METİP alanında eğitimden sağlığa güvenlikten temizliğe her türlü hizmeti birlikte vatandaşlarımıza veriyoruz” dedi.

 

 

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, ilçenin Sahilköy Mahallesi havaalanı üzerinde mevsimlik tarım işçileri için kurulan alanı inceledi.

İnceleme sırasında METİP kapsamında çocuklara verilen eğitim, alanın düzen ve tertibatına ilişkin görevlilerden bilgi alan Kaymakam Güney, çocuklarla ilgilenirken, tarım işçilerinin çadırlarını ziyaret edip, sohbet etti.

Güney, fındık hasadı için ilçeye gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan vatandaşların yılın 8 ayını Anadolu’nun değişik yörelerinde geçimlerini sağlamak amacı ile tarım işçiliği yaptıklarını söyledi. 

“Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi OSKİ Müdürlüğü iş birliğinde METİP alanında eğitimden sağlığa güvenlikten temizliğe her türlü hizmeti birlikte vatandaşlarımıza veriyoruz” diyen Güney, şunları söyledi:

 “Okul çağındaki çocuklarımız aileleri ile birlikte Türkiye’nin değişik il ve ilçelerini dolaşıyorlar. Biliyorsunuz ki, 16 yaşından ufak çocukların çalışması yasak. Bu projenin amacı çocukların bahçelerde çalışmasına engel olmak ve çocukların gelişimine katkı sağlamaktır. Dolayısıyla aileler fındık toplamaya gittiğinde bu alanda kalan çocuklarımızın boş vakitlerini değerlendirmek üzere, yaşlarına göre eğitim programı uygulanıyor. Bu uygulanan programlarda çocukların eğitimlerini tam anlamda alabilmeleri için devlet olarak her türlü imkânı sağlamaya çalışıyoruz. Burada eğitim veren gönüllü öğretmenlerimiz var, ben bu öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok önemli bir görevi ifa ediyorlar. Çocukların eğitim-öğretimden geri kalmamaları için büyük bir gayret ve sabır içinde ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Buraya gelen işçilerimizin çoğu Adıyaman, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’dan geliyorlar. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen işçiler, Ünye’de yaşayan vatandaşlarımız ile dostluk ve kardeşlik örneği sergiliyorlar. Bu da çok önemli bir durum.”

Sahilköy Mahallesi’nde bulanan havaalanı alanın Ordu Üniversitesi’ne üniversite kampus alanı olarak tahsis edildiğini hatırlatan Kaymakam Güney, “Önümüzdeki yıl METİP alanı için yeni bir yer tespit ederek, mevsimlik tarım işçilerimize daha huzurlu, sağlıklı ve düzenli bir yaşam alanı oluşturmayı planlıyoruz.” dedi.

 

Ziyarette Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’e İlçe Jandarma Komutanı Esat Can Öztürk, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdür Vekili Mehmet Aktiken, Ünye Müftüsü Vedat Başsan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hakan Kuzu da eşlik etti.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.