Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Akülü aracıyla oto yıkamacılık yaparak iş azmiyle örnek oluyor
Akülü aracıyla oto yıkamacılık yaparak iş azmiyle örnek oluyor
6 Ekim 2017 Cuma 19:05
Ünye’de yaşayan engelli Adem Gümüş, 15 yıldır akülü sandalyesiyle otomobil yıkayarak geçimini sağlıyor
Gümüş, “Akülü sandalye ile araç yıkamak, her yiğidin harcı değildir. Ne olursa olsun ben seviyorum mesleğimi. Allah bana ömür verdiği sürece yine ben bu işte çalışmaya devam edeceğim” dedi.
Adem Gümüş’ün oğlu Emrah Gümüş (17), “Babamla gurur duyuyorum. Ben babamı engelli olarak görmüyorum. Hayalim, bundan sonraki hayatımızda babamla birlikte aynı bu işi kendi iş yerimizde yapmak.” diye konuştu.

Ünye’de 7 yaşında yanlış iğne vurulması sonucu felç kalan Adem Gümüş (38), oto yıkamada 15 yıldır yaptığı işle dikkat çekiyor. 

Gümüş, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yaşında yanlış iğne vurulması sonucu felç kaldığını ve yürüyemediğini söyledi.

Fiziksel engeline rağmen hayata küsmediğini ifade eden Gümüş, “Rabbime şükürler olsun çalışıyoruz, didiniyoruz, ekmeğimizi kazanıyoruz. Bolu’da 13 yıl oto yıkamacılık yaptım, 2 yıldır da Ünye’de çalışıyorum, 3 aydır da buradayım. Bize iş sağlayan arkadaşlarımıza, büyüklerimize teşekkür ediyorum. Çalışmaya devam, çalışmayana ekmek yok bu dünyada. Yatmayla bir şey olmuyor.” dedi.

- “Akülü sandalyeyle araç yıkamak her yiğidin harcı değil” -

Adem Gümüş, oto yıkamacılığı meslek haline getirdiğini ve işini severek yaptığını belirterek, ”Özellikle araçla uğraşmayı çok seviyorum. İş arkadaşlarım, patronlarım, hepimiz bir aileyiz burada. İşimi yaparken zorlanmıyorum, zorlansam bu işi yapamam zaten. Akülü sandalye ile araç yıkamak, her yiğidin harcı değildir. Ne olursa olsun ben seviyorum mesleğimi. Allah bana ömür verdiği sürece yine ben bu işte çalışmaya devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

-“İnsan içten isterse her şeyi yapabilir”-

Engellilerin hayata küsmeyip bir çok şeyi başarabileceğini belirten Gümüş, şunları söyledi:

“Hayata küsmeyin. Memlekette, dünyada benim durumumda olan çok arkadaşımız var. Hayata hiçbir zaman küsmesinler. İnsan içten istesin yeter ki; o zaman her şeyi yapabilir. Her zaman yapıcı olmak lazım, yıkıcı olmak değil.  Engelli olup da hayata küsmeyle, evde yatmayla, kendini bakımsız bıraktığın zaman hiçbir şeyin hakkından gelemezsin. Bütün engelli arkadaşlarıma, ağabeylerime, büyüklerime sesleniyorum, hayata hiçbir zaman küsmeyin, elinizden hangi iş geliyorsa o işi yapın. Engel hiçbir şeye engel değildir. Ben engelli değilim, engelli olsaydım burada çalışamazdım. Engelli olsaydım evde yatıyor olurdum. Engelli insan kendine engel koyarsa engelli olur. Her şey kafada biter. Allah benden bacaklarımı almış, bana güç kuvvet ve akış vermiş. Bazı şeyleri değerlendirmemiz lazım.”

- “Oğlum, yükümü hafifletmek için benimle birlikte çalışıyor” -

Gümüş, oğlu Emrah Gümüş’ün de yanında çalışıp ona destek olduğunu belirterek, “3 çocuğum. Büyük oğlumla beraber yaklaşık 3 aydır çalışıyoruz. Düşsem beni ilk kaldıracak kişi oğlumdur. Beni yüklenir sırtına götürür. Yükümü biraz da olsun hafifletmek için benimle birlikte çalışıyor.” dedi.

-“Engelli yaşamını kolaylaştırmaya başladılar”-

Gümüş, Ordu’da kısa bir süre önce engellilere yönelik imzalanan Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi Ordu Mutabakat Deklarasyonu’ndan umutlu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Engelli yaşamını kolaylaştırmaya başladılar. Engelliler için büyük bir proje yapıyorlarmış. Onun için çok mutluyum, teşekkür ediyorum. Engelliler olarak biz en arka saftaydık. Şimdi şu anki haline bakıyorum, engelliler en ön sırada. Biz önceden hep gerideydik, sahip çıkan yoktu. Öncelikle büyüklerimize, Sayın Cumhurbaşkanı’na, Bütün Belediye Başkanlarına, önder olan kişilere teşekkür ediyorum.”

Adem Gümüş, kullandığı akülü sandalyenin sürekli sorun çıkarmaya başladığı ve eskidiği için değişmesi noktasında da yetkililerin yardımını beklediğini sözlerine ekledi.

Adem Gümüş’ün oğlu Emrah Gümüş (17) “Bolu’da okuyordum. Okuldan ayrılıp işe başlamam kendi kararımdı. Babam okumam için elinden geleni yaptı. Ben aileme yardımcı olmak için okulu bıraktım, çalışmaya karar verdim. Mecburi olarak başlamadım işe. Okuma isteğim yoktu. 6 yıldan bu yana bu işi yapıyorum. Şu anda babamla birlikte çalışıyoruz. Babamla gurur duyuyorum. Ben babamı engelli olarak görmüyorum. Hayalim, bundan sonraki hayatımızda babamla birlikte aynı bu işi kendi iş yerimizde yapmak. Kendimize bir dükkân açıp bu işe devam etmek istiyorum” diye konuştu.  

-“Engelli kişi yoktur, engel yaratan kişiler vardır”-

 

Cemalim oto yıkama sahibi Cemal Kelleci, engellilere yönelik yapılan her çalışmayı desteklediklerini belirterek; “Öncelikle herkese engelli vatandaşları da iş hayatına katmalarını tavsiye ederim. Çünkü engelli kişi yoktur, engel yaratan kişiler vardır. İşin zorluğu var, arkadaşımızın yapabileceği işleri veriyoruz ve çoğu arkadaşımızdan daha iyi yapıyorlar. Azmi ve çalışmayı bırakmadığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Erişilebilir Şehir ve Turizm Merkezi yardımcılarından biriyim. Engelli vatandaşlarımızın engellerini aşmak için elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalışacağız. Yeter ki ümmete ve halka yarayışlı işler olsun.” diye konuştu.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.