Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Camilerin standardı olmalı”
“Camilerin standardı olmalı”
9 Ekim 2017 Pazartesi 09:20
Ünye Müftüsü Vedat Başsan, Ünye’de ki camilerin ihtiyaca yeterince cevap veremediğini belirterek, “Camilerin bir standardının olması gerekiyor” dedi.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla görüştüğümüz Ünye Müftüsü Vedat Başsan, camilerle ilgili önemli konulara değindi.
Ünye’de din görevi kadrosunda ihtiyaç olmadığını Kuran Kursu hocaları kadrosunda eksiklik yaşadıklarını belirten Müftü Başsan, cami ihtiyacının doğmadığını ifade etti.
Müftü Başsan, camilerin bir standarda göre yapılması gerektiğini belirterek, “Camilerin bir standardı olması gerekir. Arasındaki mesafelerin ölçüsü olması gerekir. Şuan da vatandaş projesini çiziyor, yardımlarla ve derneklerle camilerimiz yapılıyor. Cemaat kapasitesi nedir bu hesaplanmıyor. Bu durumda da istenilen gibi olmuyor tabi, birçok eksikler oluyor. Bu anlamda ciddi sıkıntılar var.” diye konuştu.
Ünye’de camilerin özellikle engellilere ve kadınlara cevap veremediğini belirten Müftü Başsan, camilerin artık insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek dereceye yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kadınlara, engellilere kadar herkese cevap vermesi gerekir. İnşallah bu sözümüz duyulur ve bir an önce düzenlemeler yapılır.” dedi.

 

 

 

-“Kur’an Kursu Hocaları’nda kadro sorunu çekiyoruz”-

Ünye Müftüsü Vedat Başsan; Camiler ve Din Görevlileri haftası dolayısıyla gazetemize yaptığı özel açıklamada, din görevlisi ihtiyacının yeterli sayıda olduğunu, Kuran Kursu kadrolarında sorun yaşadıklarını söyledi.

Kuran Kurslarında hoca ihtiyacı olduğunu belirten Başsan, “İlçemizdeki din görevlisi ve camii sayısı değişiyor. İlçemizde imam hatip, müezzin kayyum, vaiz, vaize, şube müdürü, şefler olarak toplam 405 görevlimiz var, görevlendirmelerle birlikte 500’e yakın çalışanımız oluyor. İnsanlar şimdilerde eğitim ve öğretim için merkezlerde ve şehirlerde, köylerimiz nüfus anlamında boş. Hizmet şehirde oluyor, bu nedenle de kadro sorunu çekmiyoruz. Kuran Kursu Hocaları’nda kadro sorunu çekiyoruz. Onda da görevlendirmeler ile işimizi yürütmeye çalışıyoruz.” dedi.

-“Camilerin bir standardı olması gerekir”-

Müftü Başsan, camilerin bir standarda göre yapılması gerektiğini belirterek, “Camilerin bir standardı olması gerekir. Arasındaki mesafelerin belli olması ve ölçüsü olması gerekir. Şuan da vatandaş projesini çiziyor, yardımlarla ve derneklerle camilerimiz yapılıyor. Cemaat kapasitesi nedir bu hesaplanmıyor. Bu durumda da istenilen gibi olmuyor tabi, birçok eksikler oluyor. Bu anlamda ciddi sıkıntılar var.” diye konuştu.

-“Camilerimiz engelli vatandaşlarımıza cevap veremiyor”-

Camilerin özellikle engellilere ve kadınlara cevap veremediğini belirten Müftü Başsan, camilerin artık insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek dereceye yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Camilerimiz engelli vatandaşlarımıza cevap veremiyor. Bunun yanında da diğer vatandaşlarımıza da cevap vermiyor. Özellikle kadınlar camilerin dışarısında kalıyor. Ramazan’dan ramazana kadınları camilere kabul ediyoruz, diğer vakit namazlarında kadınlar dışarıda kalıyor. Bizim camilerimizin çoğu kadınlara hitap etmiyor, engellilere gelince sonradan pansuman ve tedavilerle ayakta tutmaya çalışıyoruz. Dediğim gibi camilerde bir standart olması gerekiyor. Kadınlara, engellilere kadar herkese cevap vermesi gerekir. İnşallah bu sözümüz duyulur ve bir an önce düzenlemeler yapılır. Herkesin uğrayıp, hizmet alabileceği, camilere ferah alanlar yapılması gerekiyor. Geçmişte böyle yapılmış. Tarihteki camilere bakın insanların hizmet alabileceği ölçülerde ve şehrin merkezinde yapılmış. İnşallah oraya doğru gidilecek.”

-“Engelli vatandaşlarımız tam anlamıyla istifade edemiyor”-

Engelli vatandaşlarla ilgili camilerde bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Müftü Başsan; “Ben Ünye’de göreve başlayalı 3 yıl olacak. Buradaki Engelliler Dernekleri ve yöneticileri bana geldiler, ‘biz oraya çıkamıyoruz, illa camiye girmemiz için ölmemiz mi gerekiyor?’ dediler. Biz Büyük Cami’ye asansör yaptık. Yine Garaj Camii’nde de aynı bir sorun vardı, engelli kardeşlerimizin çıkabileceği rampalar yaptık. Vatandaşların böyle sorunları olursa bize başvursunlar. Bu sorunlar bizimle ilgili değil, camilerin yapımında dernekler ve yardımlarla insanlar yapıyor bunu. Öyle olunca da cami derleme ve toplama oluyor. Engelli vatandaşlarımız tam anlamıyla istifade edemiyor. Mesela işitme engelliler için işaret dili falan kullanılıyor. Zannediyorum Fatsa ve Ordu Büyükşehir’de kullanılıyor. Biz o aşamaya gelemedik. Sadece Büyük Cami’de bir asansör yaptık, bir de birkaç yerde rampa yaptık o kadar. Yetersiz yani yapılanlar.” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.