Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Hayatımız vergi”
“Hayatımız vergi”
9 Ekim 2017 Pazartesi 17:53
CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, hükümetin son vergi düzenlemesini eleştirerek, “Bu adaletsiz düzenlemeler derhal geri çekilmelidir. CHP olarak bu haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamaya karşı bütün gücümüzle mücadele edeceğiz.” dedi.
Hükümetin yeni torba yasasıyla bütçe açığını vatandaştan aldığı vergilerle kapatmaya çalıştığını ileri süren Yalçın, “Hükümet kendine finans arıyorsa yeni ‘kandırılma vergisi’ oluştursun. Kandıran ve kandırılanların mal varlığının yüzde 1’i bile vergi olarak alınsa bütçe açığı tümüyle kapanacaktır. Hayatımız tamamen vergi oldu” diye konuştu.

CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, yazılı açıklama yaparak hükümetin  son vergi düzenlemelerini eleştirdi.

Kamuoyunun gündemine getirilen Torba Yasanın içeriği topluma “acı ilaç” reçetelerini hatırlatmıştır.” diyen Yalçın, hükümetin yaptığı vergi artışlarının devam edeceğini söyledi.

Ali Yalçın açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal tarafından yaklaşık 60 küsur kanunda değişiklik yapan, yeni vergiler getiren ve mevcut vergileri de çoğunlukla artıran bir Torba Yasa açıklandı. Basın ve yayın organları doğal olarak Torba Tasarıdaki yeni vergi artışlarını gündeme getirdiler. Kamuoyunun gündemine getirilen torba yasanın içeriği topluma “acı ilaç” reçetelerini hatırlatmıştır. Bakan Ağbal tarafından açıklanan yeni vergi zamlarına tepkiler tüm hızıyla sürüyor. Hükümetin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne getirdiği yüzde 40’lık zamda halkın yükselen tepkileri karşısında geri adım attı. Hükümetin vergi artışlarında bununla yetinmeyeceğini çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergisinden internete, telefona, kiralardan kredi faizlerine zamlar devam edecek. Ülkemizde dolaylı vergilerin tüm vergi gelirlerine oranı yüzde 70 ve bu rakamla, vergi adaletsizliği sıralamasında OECD ülkelerinin ortalamasının çok üstündeyiz. AKP bütçeyi gelire bağlı olmayan dolaylı vergilerle finanse ediyor ve bütçe açığını yine yoksul ve emekçi kesimin üzerindeki vergi yükünü artırarak kapatmaya çalışıyor. Bir yandan rantçı yandaş müteahhidin, havuz medyasının, ihaleci ve komisyoncunun vergi borcu ‘sıfırlanırken’ diğer taraftan asgari ücretlinin maaşından alınan vergiden, KDV’sine, ÖTV’sine, zam yapılarak emekçiler iyice soyulmaya çalışılıyor.”

-“Yeni zamlar kapıda”-

Vergi artışlarının MTV ile sınırlı kalmayacağını sözlerine ekleyen Başkan Yalçın açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Meclise sunulan torba yasayla yeni zamlar yapılacak, ‘Herkes şu an MTV’ye yapılan yüzde 40’lık zammı konuşuyor ama Meclis’e sunulan torba yasayla birlikte çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergisinden, internet ve telefon iletişiminden kiralara, kredi faizlerinden sigortaya kadar birçok hizmetin de fiyatı yükselecek. Ayrıca belediyelerin yol, su, aydınlatma gibi hizmetleri sunarken tesis bakımı, düzenleme gibi gerekçelerle yurttaştan alacağı ücretler de artacak. Hükümet kendine finans arıyorsa yeni ’kandırılma vergisi’ oluştursun. Kandıran ve kandırılanların mal varlığının yüzde 1’i bile vergi olarak alınsa bütçe açığı tümüyle kapanacaktır. En son yapılan açıklamalarda kamu harcamalarında tasarrufa gideceği söyleniyor ama baktığımızda ne Saray’a örtülü ödenek yetişiyor, ne lüks makam araçlarının sayısı azalıyor ne de kamuda lüks binaların kiralanması engelleniyor. Bütçe açığını yurttaştan aldığı fahiş vergilerle kapatmaya çalışıyorlar. Hayatımız tamamen vergi oldu. Bu adaletsiz düzenlemeler derhal geri çekilmelidir. CHP olarak bu haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamaya karşı bütün gücümüzle mücadele edeceğiz. Halkımız demokratik hakkını kullanacağı 2019 yılında bu adaletsizliği ve israfı mutlak suretle değiştirecektir.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.