Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Organik fındık üreticisi İkizce’de bine ulaştı
Organik fındık üreticisi İkizce’de bine ulaştı
9 Ekim 2017 Pazartesi 18:00
İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık, İkizce Organik Fındık Üreticileri Derneği ile birlikte yaptıkları çalışma sonrasında organik tarımın ilçede daha faal hale gelerek organik tarım yapan üretici sayısının bine ulaştığını söyledi.
Çalık, “İkizce’de organik tarımın gelişmesi ve organik tarım yapan üreticilerimizin sayılarının artması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

Hasan Çalık, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, İkizce’de organik tarım çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi.

Çalık, ilçede organik tarımı geliştirmek için 20 yıl önce kurulan Organik Fındık Üreticileri Derneği’ni ve çalışmaları son 4 yılda daha faal hale getirdiklerini belirtti. 

- İlçede bin üretici organik tarım yapıyor -

Dernekle birlikte yaptıkları çalışma sonrasında organik tarım yapan üretici sayısının bine ulaştığını belirten Hasan Çalık, “İkizce’de şu anda 500 sertifikalı üreticimiz var, 500 tane de sertifika alacak olan üreticimiz var. Yani bugün ilçemizde bin üreticimiz organik fındık üretimi yapıyor. Yıllık olarak ise 2 bin 500 - 3 bin ton arasında organik fındık üretiyoruz. 2017 yılında 3 bin tonun üzerinde organik fındık ürettik. İkizce’de organik tarımın gelişmesi için aralıksız çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi.

İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık, organik tarımın gelişmesi için çalışmaları sürdüreceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

 

“Organik fındığın güzel bir pazarı bulunuyor ve organik fındığı üreticilimizi piyasanın 1 lira daha üstünde satıyor. İkizce’de organik tarıma olan talep ise her geçen yıl artıyor. Ayrıca organik tarım yapanlar alan bazlı gelir desteği, gübre mazot desteğinin yanı sıra dönümde 100 lira da organik tarım desteği alıyor. İkizce Ziraat Odası olarak bizde organik tarıma çok önem veriyoruz. İkizce’de organik tarımın gelişmesi ve organik tarım yapan üreticilerimizin sayılarının artması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.