Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
TMO 45 bin ton fındık aldı
TMO 45 bin ton fındık aldı
10 Ekim 2017 Salı 19:14
Fındık alımlarına devam eden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin şu ana kadar 25 bin fındık üreticisinden 45 bin ton kabuklu fındık alımı yaptığı öğrenildi.

TMO, 44 noktada günlük olarak bin 750 üreticiden yaklaşık 3 bin ton kabuklu fındık alımı yapıyor. Bugüne kadar toplam 25 bin fındık üreticisinden 45 bin ton fındık alımı yapan TMO, hakkındaki iddialara da açıklık getirdi. Kurumdan yapılan yazılı olarak açıklamada, şu ifadelerde bulunuldu:

“Kurumumuzca bugün itibarıyla 25 bin fındık üreticisinden 45 bin ton kabuklu fındık alımı yapılmıştır. 44 alım noktamızda günlük ortalama 1.750 üreticiden 2.500-3.000 ton kabuklu fındık alımı devam etmektedir. Bazı basın yayın organlarında TMO’dan fındık için randevu alıp fındığını alım kriterlerine uymaması sebebiyle satamayan birkaç üreticiye ilişkin “TMO’dan şikâyet var”, “TMO mağdur mu ediyor?” başlıklı haberler yayımlanarak fındık üreticilerinin TMO alım noktalarından geri döndüğü, üreticinin mağdur edildiği yönünde algı oluşturulmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki TMO bugüne kadar 25 bin üreticinin fındığını satın almıştır. Günlük olarak ortalama 1.750 üreticiden fındık satın alınırken çürük oranı, taş ve benzeri yabancı madde karışıklığı sebebiyle fındığını satamayan üretici sayısı sadece 15-20 kişi olup bu da günlük randevu alan üreticinin %1’i civarındadır.”

“Randevuya gelmedi”

Habere konu olan şahıslara gelince 30.09.2017 tarihinde Ordu ili Ünye ilçesindeki alım noktamıza 11 ton fındık getiren bir üreticimizin ürünü için yapılan analiz neticesinde yabancı madde (taş, toprak miktarı) oranı %2,8 olarak belirlenmiştir (barem limit değerimizin yaklaşık 6 katı).  Üretici alımın 2 saat durmasına sebebiyet vermiş, sırada bekleyen üreticiler de davranışlarından dolayı kendisine tepki göstermişlerdir.  Söz konusu üreticimize 01.10.2017 tarihinde ikinci bir randevu verilmiş ve ürününü yabancı maddelerden temizlemesi durumunda alıma tabi tutulacağı belirtilmiştir. Ancak üretici verilen ikinci randevusuna gelmemiştir.

“Değerin yüzde 20 fazlası”

Aynı şekilde 07.10.2017 tarihinde Akçaabat alım noktamıza gelen fındık üreticimizin 2 tonluk ürününde çürük oranı %6 olarak tespit edildiğinden ürün reddedilmiştir (barem limit değerimizin %20 fazlası). Kabul etmek gerekir ki fındık alınırken alım kriterlerine uygun olması üreticilerimizin de bu hassasiyete göre hareket etmesi beklenir. Zira TMO, fındık üreticilerimizden piyasa fiyat istikrarı için satın aldığı fındığı uzun süreli muhafazayı da göz önüne almaktadır. Birkaç üreticimizin fındığının belirlenen kriterlere uymaması nedeniyle alım dışı bırakılması arzu edilen bir şey olmamakla birlikte bir gerekliliktir. TMO’nun piyasadaki fındığı yoğun şekilde satın aldığı, fındık fiyatlarının piyasada yükselmeye başladığı, toplam randevuların azaldığı bir atmosferde bu tür haberlerin fındık üreticilerine hizmet etmeyeceği aşikârdır. TMO bütün iş yerleriyle her türlü bilgilendirmeye açıktır. 

 

 Bülten
YORUMLAR
Başlık : tmo Tarih : 11 Ekim 2017 / Pazar Üye Adı :apduraman kıpır
aynı fındık tüccar da 51 geliyo tmo çürük dio almıyo 2.bi analiz almıyoruz yönetmelikce yasak diyolar bu nasıl olcak fındıktan anlamıyan memurları getirmişler fındığı burda tanıyacakta çiftçinin işini halledicek ölme eşşeğim ölme