Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Bilgi, beceri ve yeteneğiniz yoksa başarınız mümkün değil”
“Bilgi, beceri ve yeteneğiniz yoksa başarınız mümkün değil”
10 Ekim 2017 Salı 19:32
Ordu Üniversite Ünye İktisadi ve İdari Bilim Fakültesi (İİBF) “Açılış Dersi”ne katılan Ordu Valisi Seddar Yavuz, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, “Kendinize güvenin, ne istediğinizi bilin ve çalışın. Ne olursanız olun bilgi, beceri ve yeteneğiniz yoksa başarınız mümkün değil” dedi.
Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen açılış dersine Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sakal, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün katıldı.
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Vali Yavuz, liderlerin iyi konuşan ve iyi yapanlardan çıktığını vurgulayarak, "Bu sıralarda beden dili başta olmak üzere Türkçe’yi ve hitabeti kuvvetlendirme çok önemli.” dedi.
“Yaptığınız iyiliklere karşı teşekkür beklemeyin, yaptığınız iyilikle mutlu olun. Fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmayın” diyen Vali Yavuz, öğrencilerin çok çalışması ve mücadele etmeleri gerektiği mesajını verdi.

 

 

 

- “Bilgi, beceri ve yeteneğiniz yoksa başarılı olmanız mümkün değil” -

Ordu Üniversite Ünye İktisadi ve İdari Bilim Fakültesi (İİBF) “Açılış Dersi Konferansı”nda yaptığı konuşmada kendi özgeçmişinden bahseden Vali Seddar Yavuz, “Zaman Zaman soruyorlar referans şart mıdır? 1989 yılında Kaymakamlık görevine başlarken benden iki referans istendi. İki referansı yazamadım. Ama bu devlet beni aldı, almakla kalmadı 3. şehirde de Valilik yaptı. O yüzden bu yüzden şu reaktif düşünceden vazgeçin. Kendinize güvenin, ne istediğinizi bilin ve çalışın. O yüzden herkes biraz bilgi beceri ve yetenek arıyor. Ne olursanız olun bilgi, beceri ve yeteneğiniz yoksa başarınız mümkün değil” dedi.

- “Liderler iyi konuşanlar ve iyi yapanlardır” -

Kaymakamlık ve Valilik mesleği ile ilgili öğrencilere bilgi veren Vali Yavuz, “Doktor olabilirsiniz hasta tedavi edebilirsiniz ama Kaymakam olursanız sağlık sistemi ile ilgili bir şeyler yapabilirsiniz. Emniyet mensubu olursanız sadece güvenlikle uğraşırsınız ama bir yandan da sosyal yardım ve eğitim faaliyetlerini yerine getiririz. Yani bir devletin fonksiyonlarını düşünürseniz, o devletin ilçedeki küçük bir modeli ile karşı karşıyayız. Bu modelde bizim fonksiyonlarımız farklı. Bizim mesleğimize girecek insanların akademik becerisi buna uygun olmalı. Ama hitabetlerinin çok güçlü olması gerekir. Çünkü liderler iyi konuşanlar ve iyi yapanlardır. Dolayısıyla ne dediği anlaşılmayan, Türkçe’yi düzgün kullanamayan insanların toplumda etki yaratabilme imkanları sınırlıdır. İşte bu yüzden bu sıralarda beden dili başta olmak üzere Türkçe’yi ve hitabeti kuvvetlendirme çok önemlidir diye düşünüyorum” diye konuştu. 

- “Yaptığınız iyiliklere karşı teşekkür beklemeyin, yaptığınız iyilikle mutlu olun” -

Vali Seddar Yavuz, yapılan tüm mesleklerde yapılan iyiliklere karşı teşekkür beklenmemesi gerektiğini belirterek, “Yaptığınız bir iyilik karşısında bir teşekkür beklememek sadece bu meslek için değil, icra edilen tüm meslekler için sihirli cümledir. Yani yaptığınız iyilikleri unutun. Yaptığınız iyilikler karşısında teşekkür beklersiniz; korkarım ki bir daha iyilik yapma gücü bulamayabilirsiniz. O yüzden bizim hedefimiz insanların teşekkürünü almak değil, kendimizi mutlu etmek.  İyilik yaptıkça kendinizi mutlu hissedersiniz” ifadelerini kullandı.

- “Fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmayın” -

Öğrencilere fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmayın tavsiyesinde bulunan Vali Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olmayın. Fikir sahibi olmadan ideoloji sahibi olanlar ancak ve ancak taraftarlık yapar. Taraftarlıkta da akım yoktur, duygu vardır. Yani kimi Fenerbahçelidir, kimi Galatasaraylıdır. Bunu tutarken herhangi bir şekilde mantıklı gerekçesi yoktur. Türkiye’de sorunların en büyüğü insanların fikir sahibi olmadan körü körüne ideolojilerini dayatmaları ve en doğruyu kendileri biliyormuş gibi sunmaları ile alakalıdır.” 

- “Türk tarihi olmadan dünya tarihinin son bin yılı yazılabilme şansı yoktur” -

“Biz olmadan da Dünya tarihinin son bin yılının yazılabilme şansı yoktur” ifadesini kullanan Vali Yavuz, “Bizim sürekli geçmişle kavgamız oluyor. Geçmişi ile bu kadar kavgalı bir toplumun yarınlarını inşa etmesinde sorunlar var demektir. Günahıyla sevabıyla Osmanlı ve Selçuklu bizim tarihimizdir, Türk tarihidir. Biz olmadan da Dünya tarihinin son bin yılının yazılabilme şansı yoktur” dedi.

- “Dünyanın yüzde 75-80’ini alt ve orta gelir gurubu ailelerin çocukları yönetiyor” -

Vali Yavuz konuşmasını şöyle tamamladı:

“Dünyada büyük şirketler ve yöneticiler yüzde 75-80’i toplumun alt ve orta gelir gurubundan geliyor. Çünkü o gurupların belirli bir refah seviyesini yakalayabilmeleri daha çok çalışmaktan, mücadele etmekten geçiyor. Türkiye’yi de vali çocukları, profesör çocukları yönetmiyor.”

Konferansın ardından Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ordu Valisi Seddar Yavuz’a teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

 

Konferansa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sakal, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, siyasi parti temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.