Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de özel öğrencilere 3 bölüm fırsatı…
Ünye’de özel öğrencilere 3 bölüm fırsatı…
10 Ekim 2017 Salı 19:16
Ünye’nin Saraçlı Mahallesi’nde 6 Mart 2017 tarihinden itibaren eğitim öğretim hizmeti veren Fehmi Cerrahoğlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu (Lise)’nin özel öğrencilerine yönelik bölüm sayısı ÜTSO ile yapılan protokol sonrası üçe çıktı.
İmzalanan protokol ile okula El Sanatları Teknolojisi Hizmeti yanında Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Konaklama Seyahat Hizmetleri için düğmeye basıldı.

Ünye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Başkanı Durmuş Zor, Fehmi Cerrahoğlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu (Lise) Müdürü Şinasi Coşkan, ÜTSO’da protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile okula El Sanatları Teknolojisi Hizmeti yanında Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Konaklama Seyahat Hizmetleri için düğmeye basıldı.

Fehmi Cerrahoğlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Müdürü Şinasi Coşkan, liselerinde verilen eğitim öğretim hizmetine dair verdiği bilgide, “Hafif zihinsel engelli bireye okulda ve iş yerlerinde alanın gerektirdiği teorik bilgiler ile uygulamalı temel iş bilgisi ve becerisi kazandırmayı amaçlamakta, bireylere mesleki bilgi ve beceri kazandırmanın yanında onları toplumla bütünleştirmeyi de hedeflenmektedir. Okulumuzda hali hazırda El Sanatları Teknolojisi alanı bulunmakla birlikte bugün imzalanan protokol ile Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Konaklama Seyahat Hizmetleri alanlarının da okulumuzda açılış işlemlerini başlatmış bulunuyoruz. ” dedi.

-“Amacımız, istihdama yönelmiş üretken bireyleri topluma kazandırmaktır”-

 Müdür Coşkan, yeni açılacak olan hizmet alanları ile ilgili amaç ve hedeflerini şöyle sıraladı:

“Hedefimiz; Milli Eğitim temel amaç ve ilkeleri doğrultusunda, ilköğretimi bitirmiş, eğitilebilir düzeydeki engelli öğrencilerimize bireysel, sosyal, kültürel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayabilecek, uygun eğitim ortamları ışığında iş, çalışma ve meslek bilincine erişmiş, bağımsız yaşama becerilerine sahip, istihdama yönelmiş üretken bireyleri topluma kazandırmaktır. Zihinsel engelli bireylerin topluma kazandırılması ve sosyalleşmelerine katkıda bulunulması,  engelleri aşarak işe ve mesleklere hazırlanmasıdır. Akademik bilgi ve becerilerin yanında iş eğitimi uygulamaları ile toplumun üretken ve meslek sahibi bir bireyi haline getirmek ve nihayetinde onları hayatın içinde tutmak istiyoruz.

Konaklama seyahat hizmetleri alanı ile birlikte hafif zihinsel yetersizliği olan bireylere, ön büro ve kat hizmetleri dallarına ait yeterliliklerinin kazandırılması hedeflenirken, yiyecek içecek hizmetleri ile hafif zihinsel yetersizliği olan bireylere, Mutfak, Servis ve Bulaşık dallarına ait yeterliliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.”

-Okula kayıt nasıl yapılır?-

Okul kayıtları için bilgi veren Coşkan; “Şuan kayıtlı öğrenci sayımız 30 olmakla beraber bu sayı her geçen gün artmaktadır. Okulumuzun kayıt ve nakil için zaman sınırlaması yoktur. 23 yaşından gün almamış ortaokul mezunu hafif zihinsel öğrenme yetersizliği olan bireyler kayıt olabilmektedir. Kayıtlar Ünye Rehberlik ve Araştırma Merkezinin yönlendirme ve İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunun yerleştirme kararına bağlı olarak yapılmaktadır.” diye konuştu.

Ordu’da da özel öğrencilerine yönelik eğitim öğretim veren okulda iki bölüm bulunurken, Ünye’de imzalanan protokolle bölüm sayısı üçe çıkmış oldu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.