Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“ABD’nin Türk fındığına ihtiyacı var”
“ABD’nin Türk fındığına ihtiyacı var”
11 Ekim 2017 Çarşamba 17:16
Karadeniz'de iş dünyası temsilcilerinden KFMİB Başkanı Edip Sevinç, “Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı var” diyerek Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasını değerlendirdi.

Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize'den, bu yılın 9 aylık döneminde ABD'ye 16 milyon 384 bin 222 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Söz konusu dönemde yapılan ihracat önceki yılın aynı dönemine oranla miktarda yüzde 68, değerde ise yüzde 31,1 arttı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı askıya almasını değerlendirdi.

Sevinç, ABD'nin Türkiye'ye karşı haksız ve kasıtlı tutumundan kaynaklanan bir durum yaşandığını söyledi.

Bunun müttefiklik, dostluk ölçüleri içerisinde kabul edilebilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Sevinç, "Türkiye kendisine karşı hem ajanlık hem de düşmanlık gösteren, terör örgütleriyle iş birliği yapan, diplomatik pozisyonu olmayan personelle ilgili adli ve idari tedbirleri almak zorundadır, almıştır da. Tabii bunlar siyasi konular. Bunları devletimiz mutlaka kendi perspektifi içerisinde değerlendirmektedir" dedi.

Sevinç, Türkiye'nin ABD'ye yaklaşık 4 ile 7 bin ton arasında, fiyatlara ve rekolteye göre iç fındık ihracatı yaptığını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"ABD kendisi de fındık yetiştiren bir ülkedir artık. Zaman zaman da haksız birtakım kontrol uygulamalarıyla beraber ülkenin ihracatını da baltaladığına şahit olduk, ancak bu yıl Türkiye'de fiyatların ve ihracat imkanının iyi olması nedeniyle Türkiye'nin ihracatını artıracağı kanaatindeyim. Bu vize krizi, fındığa vize söz konusu olmadığına göre veya Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı olduğuna göre çok fazla etkileneceği düşüncesinde değilim ama elbette ki ihracatçının, iş adamının, her kesimden insanımızın istediği zaman Amerika'ya seyahat edememesinin ticarette olumsuz etkileri de olabilir."

 

Sevinç, bu durumun çok uzun süreceğini tahmin etmediğini sözlerine ekledi. 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.