Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Ayrımcılık değil, fark edilmeyi bekliyoruz”
“Ayrımcılık değil, fark edilmeyi bekliyoruz”
11 Ekim 2017 Çarşamba 17:19
Ünyeli engelli vatandaşlar en çok fiziksel engellerden şikâyetçi. Engellileri anlamak için engelli olmaya gerek olmadığını dile getiren engelliler, “Her sağlam birey bir engelli adayıdır. Bizler ayrımcılık gösterilmeyi değil fark edilmeyi bekliyoruz.” dediler.
Yerel yöneticilere çağrıda bulunan engelli vatandaşlar, “Aslında çok şey istemiyoruz. Yerel yöneticiler şehir yapılaşmasında bizleri unutmasınlar, hareket alanlarımızı ve erişebilirliğimizi kolaylaştıracak fiziksel alanları arttırsınlar bu bizler için yeterli” diye konuştular.

Ünyeli engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarını kamuoyuna yansıtmak amacıyla kendileriyle söyleşi yaptık. Ünye’de en çok hangi konuda sıkıntı çektiklerini, yerel yöneticilerden ve vatandaşlardan neler beklediğini sorduğumuz Ünye Sakatlar Derneği üyesi engelli vatandaşlar, en çok fark edilmeyi beklediklerini dile getirerek, fiziksel engellerden şikâyetçi oldular.

-“Coğrafi koşullar yüzünden sıkıntılar çekiyoruz”-

Ünye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Arslan Güdek (54):

“Coğrafik koşullar nedeni ile ulaşılabilirlik yönünden sıkıntılarımız var. Yolda, kaldırımlarda yapılan çalışmalar ile alakalı engelli araçlarının ilerleyememesi yönünden sıkıntılarımız var. Engelliler olarak Samsun’a Ordu’ya gidecek, sefer yapan engelli ulaşımı rahat olan bir otobüs veya minibüs yok. 2018’de erişilebilirlik kanunu neticesinde bütün otobüs ve minibüslerde engellilerin ulaşımını kolaylaştıracak alanlar olacak. Bununla ilgili şu an da yapıcı bir çalışma da göremiyoruz maalesef. Ama ilerleyen zamanlarda bunlar tabi olacak. Cezai işlemler başladıkça, uygulandıkça bu eksikler giderilecek.”

-“Kaldırımlar ve rampalar düzeltilmeli”-

“Kaldırımların girişleri düzeltilirse, yoldaki kimi yüksek kimi alçak örülmüş taşlar düzeltilirse, iş yerlerine girişteki rampalar daha düzgün olursa, kamu kurum ve kuruluşlarına okullara yönelik asansörler randımanlı çalışırsa engellilerin pek bir sıkıntısı kalmaz diye düşünüyorum. Bu isteklerimizin hepsi mülki ve idari amirlerden oluşan isteklerimiz. Çünkü maddi imkânları, araç gerek imkânları hepsi onların ellerinde. Örneğin belediyemizden bu yolların daha düzgün bir şekilde yapılmasını, asansörlü binaların sıkı bir şekilde denetiminin yapılmasını, iş yerlerinin girişlerine mutlaka engelli rampalarının konulup konulmadığına dair gereken çalışmalar sıkı takip yapılıyor mu bunları denetlemelerini isteriz.”

-“Aynı kaderi paylaşan dostlarız”-

Ünye’de Cumhuriyet Meydanında aynı anda 20 tane engelliyi bir arada görebilirsiniz. Bunu Türkiye’nin hiçbir yerinde göremezsiniz başka. Hepimiz dostuz. Aynı kaderi paylaşan, aynı sıkıntıları yaşayan, aynı zorlukları çeken insanlar olarak elbette dostluklarımız da çok sıkı. İnşallah böyle devam eder.

-“Trafikte dikkatli olun!”-

Biz Ünyelilerden şunları bekliyoruz. Aracı olanlar lütfen engelli girişlerine, engelli rampalarının önlerine araçlarını park etmesinler. Örneğin evime giderken Niksar caddesinde 300 metrelik bir mesafede en az beş defa asfalta inmek zorunda kalıyorum. Fındıkçılar kaldırımın ortasına fındıklarını koyuyorlar. Mobilyacılar masasını sandalyesini koltuğunu kaldırımın ortasına koyuyorlar ben o yüzden asfalta inmek zorunda kalıyorum. Asfalta indiğim için 2 kere trafik kazası geçirmiş ve vücudunun çeşitli yerleri kırılmış bir insanım. Bir de engelli geçişlerini insanlarımız kendileri için yapılmış zannediyorlar. Hep oradan gidiyorlar. Bir basamak kaldırımı atlamıyor, engelli rampalarını kullanıyorlar. Görme engellilerin yolundan yürüyorlar görme engellilere yol vermiyorlar. Biraz dikkat etmeleri lazım. O yolun görme engelliler için, rampaların da engelliler için yapıldığını bilmeleri lazım.

-“Yaşantımızı incelesinler”-

Engelli Ahmet Altun (50) : Ünye’de bizim yaptığımız kavgalar rampalardan, yoldaki engellerden ibaret. Yetkilileri bu konuda uyarmakta fayda var. Evdeki yaşantımıza baksınlar. Hangi kapıdan giriyoruz, hangi odalarda dolaşıyoruz, lavaboya tuvalete nasıl gidiyoruz. Bunların düzeltilmesi için neler yapılabilir gelsinler yerinde incelesinler. Öyle daha rahat konuşuruz.”

-“Sadece bedensel engellilerin değil, görme ve duyma engelli kişilerin de sorunları var”-

Engelli derken sadece yürüme engelli yok bu memlekette. Körü, topalı başka türlü hastalığı olan bir sürü insan var. Bunlar için toplu bir çalışma yapılmasında yarar var ama biz yürüme engeli olduğumuz için biz kendimize dönük olan sorunları daha kolay dile getiririz. Görme engelli arkadaşım var, onların sorunları benden çok daha farklıdır. Fakat bu sorunların tespitini kişilerin kendileri ile yapmakta yarar var.”

-“Turistik ziyaret haricinde evlere çözün odaklı ziyaretler yapılsın”-

Mesela bir çalışma yapsalar bu engellilerin isimlerinin listeleri kendi ellerinde var. Hepsini kendi evlerinde ziyaret etsinler, sorunlarını yerinde tespit etsinler. Ama bunu turistlik ziyaret olarak değil orada tespit ettikleri sorunları problemleri çözerek geri dönsünler. O zaman engelliler çok daha mutlu olacaktır.”

-“Bakışlar önemli”-

“Engelli bir vatandaş karşısındaki kişinin kendisine ne gözle baktığını yani acıyarak mı bakıyor, duygusal mı bakıyor ya da normal bir vatandaş gibi mi bakıyor bunu çok iyi hisseder. Bir noktada da ben onlara hak veriyorum. Yani farklı görüyorlar bizi. Ama bizde normal insanız herkes gibi hayatımızı yaşıyoruz. Bu yönden bakarlarsa onlar içinde bizler içinde bir sorun olmaz zannediyorum.”

-“İnsanların bize acıyarak bakmalarını istemiyoruz”-

Engelli Tenzile Pursah (28):

“Ünye’de çoğunlukla insanların bakışları, kaldırım önüne araba park etmeleri, iş konusunda daha duyarlı olmaları ya da iş alanlarında bizim için girişi müsait yerler yapmaları bizim için daha iyi olur. Daha fazla engelli işçi alımı yapmaları gerekiyor. Hastaneye gidip gelirken zorluk yaşıyoruz. Ünye dışına çıkamıyoruz. Otobüsler bizlerin seyahati müsait değil, bu yüzden Ünye dışına çıkamıyoruz. İnsanların bize acıyarak bakmalarını istemiyoruz. Yolda giderken yanımızdan geçerken “vah vah” “”tüh tüh” demelerini istemiyoruz.”

-“İnsanlar bize saygı duymuyor”-

Engelli Cemil Çetin (38):

“Kaldırımlarda sorunlar var insanlarımızda sorunlar var. İnsanlarımız bizlere saygı duymuyor. Ünye’nin engelliler için daha yaşanabilir bir kent olması için çok uğraşılması lazım. Mülki ve idari amirlerden beklentimiz, engelli rampalarını daha geniş yapmaları. Ünye’de engelli vatandaşlar arasında birlik ve beraberlik çok güzel, ben her zaman onların arasındayım benim için hiçbir sorun yok.Ünyelilerden de bize saygıyla sevgiyle bakmalarını rica ediyoruz.”

-“Biz karınca yuvası gibiyiz”-

Engelli Sporcu Engin Ustaoğlu (50):

 

“Karşılaştığımız sorunların başında kaldırımlar, binalara erişemememiz, resmi yerlere ulaşamama sıkıntısı geliyor. Spor için söylemek gerekirse okçular olarak bazen müsabakalara gidiyoruz, müsabaka yapılan spor alanlarına girişlerde sorunlar yaşıyoruz. Mülki ve idari amirlerimizin duyarlı olduklarını biliyorum. Onlardan tek istediğim, engellilerle ilgili yapacakları işlerde bizlerden de görüş almaları. Birlik ve beraberlik konusunda hiçbir sorunumuz yok. Vatandaşlardan istediğimiz bizlere acıyarak değil güzel bir şekilde bakmaları.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.