Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Açlık ve yoksulluk göçlere neden olur
Açlık ve yoksulluk göçlere neden olur
12 Ekim 2017 Perşembe 18:49
Ünye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Dünya Gıda Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, açlık ve yoksullukla birlikte ortaya çıkan sorunlar ve nedenlerine dikkat çekildi.
Açlık ve yoksulluğun göçlere neden olduğu vurgulanan açıklamada, bu yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun ana temasının “Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın’’ olduğu belirtildi.

Ünye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Dünya Gıda Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaparak bilgilendirdi.

- 150’den fazla ülke açlığa karşı mücadele ediyor -

Açıklamada, dünya üzerinde 150'den fazla ülkenin herkesin açlığa karşı mücadele için çalışmasının, sağlıklı ve aktif yaşamlara sahip olmamıza yetecek kadar gıdaya sahip olduğumuzdan emin olmanın ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya anlatmak için Dünya Gıda Günü etkinlikleri düzenlediği belirtildi.

- “Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” -

2017 yılı Dünya Gıda Günü sloganının “Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Açlığın ve yoksulluğun olmadığı bir dünya, çalışmalarımızın tam kalbinde yer almaktadır. FAO Sıfır Açlık hedefine erişmek için, hükümetler, şirketler, çiftçiler, diğer kuruluşlar ve bireylerle birlikte çalışmaktadır. Çalışmalarımızın büyük bir bölümü, dünyadaki yoksul ve aç insanların çoğunluğunun yaşadığı kırsal alanlarda yürütülmektedir. İtalya, Roma merkezli olmamıza rağmen dünyanın 130 ülkesinde ofisimiz mevcuttur.” 

- “Her gece 800 milyon insan yatağa aç giriyor” -

Her gece yaklaşık 800 milyon insanın aç yattığı belirtilen açıklamada, “Bu, yaklaşık her dokuz kişiden biri demek. Geçtiğimiz yıl gezegenimizde herkesi doyurmaya yetecek kadar gıda ürettiğimizi öğrenmiştiniz, ancak pek çok farklı sebepten ötürü insanlar yine de açlıktan muzdaripler”  denildi.

Açlık sorununun önüne geçmek için 193 ülke arasında başlatılan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleşebilmesi için herkesin çaba göstermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “İki yıl önce, herkes için daha iyi bir dünya yaratmamıza ve 2030 yılına kadar açlığı ortadan kaldırmamıza yardımcı olmak amacıyla, 193 ülke Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni (SKH) gerçekleştirme taahhüdünde bulundu. Ancak, dünya liderleri bunu tek başlarına başaramazlar. 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne erişebilmek, çiftçiden şirketlere, okuldan üniversitelere ve uluslararası kuruluşlardan size kadar herkesin sorumluluğundadır” denildi.

- İklim Dostu Tarım  -

FAO’nun yaptığı çalışmalar hakkında bilginin verildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İnsanların ve topraklarının iklim değişikliğinin ve doğal afetlerin şokunu daha iyi atlatabilmelerini sağlamanın yollarından biri de mümkün olduğunca bunlara karşı hazırlıklı olmalarına yardımcı olmaktır. Topraklarımızı korumamız önemlidir ve FAO, çiftçileri İklim Dostu Tarım konusunda yetiştirerek bu konuda onlara yardımcı olur. İklim Dostu Tarım, toprakta bulunan değerli besin maddelerine zarar vermeden ya da onların topraktan uzaklaşmasına sebep olmadan sürdürülebilir yöntemlerle toprakta çalışmayı ve gıda yetiştirmeyi ifade eder. İklim Dostu Tarım aynı miktar arazi üzerinde çoğunlukla daha az su kullanarak daha fazla ürün yetiştirmeye yardımcı olur. Bu, çiftçilerin daha fazla para kazanabilmeleri anlamına gelir. Çiftçilerin kuraklık gibi afetlere hazırlıklı olmaları anlamına da gelir.”

Açlık ve yoksulluk konularına değinilen açıklama şöyle tamamlandı:

“Dünya genelinde 2,1 milyar yoksul insanın bulunduğunu ve dünyadaki 800 milyon aç insanın çoğunluğunun kırsal alanlarda yaşadığını biliyor muydunuz? Kırsal kesimdeki yoksul ve aç insanların, kendileri ve aileleri için yeterli miktarda gıda satın alamayacaklarını ya da yetiştiremeyeceklerini anladıklarında ne yapacaklarını düşünürsünüz? Birçoğu daha iyi bir yaşam arayışıyla kasaba ya da şehirlere taşınır. Ailelerini geçindirmek amacıyla eve para gönderebilmek için iş bulmayı umar. Bazı insanlar kırsal alanlarda yaşamayı sürdürürler, çünkü çiftçi oldukları için her zaman topraklarında çalışırlar. Sorun şu ki, kendilerini ve ailelerini beslemek için yeterli miktarda gıda yetiştiremedikleri gibi pazarlarda satmak için yeteri kadar ürün de yetiştiremezler. Ailelerine para kazandırabilecek yeni bir faaliyete başlamak için kredi alabilmek amacıyla bankalara bile erişemezler.

- Açlık ve yoksulluk göçlere neden olur -

Bazen insanlar yeni başlangıçlar yapmak, okumak ya da aileleriyle birleşmek amacıyla taşınmayı isteyebilirler. Ancak insanlar kimi zaman da yaşamlarını tehdit eden olaylar sebebiyle göçe zorlanır. Çatışmalar ve savaş ya da deprem ve tsunamiler gibi yaşadıkları evleri tahrip eden doğal afetler bu tür olaylardandır. Göç; çoğunlukla yoksulluk ve açlık, az sayıda iş olanağı, devlet desteklerinin yokluğu, su, sağlıklı topraklar gibi doğal kaynakların azlığı ve iklim değişikliğinin etkileri karşısında, kişilerin yaşamlarını iyileştirecek tek seçenek olabilir.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.