Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Çocuk parklarının daha güvenli olmasını istediler!
Çocuk parklarının daha güvenli olmasını istediler!
6 Kasım 2017 Pazartesi 09:09
Tüm ailelerin gözbebekleri olan çocukların güvenlikleri her zaman önemli ve ön planda olmalı. Peki çocuklarımızın vazgeçilmezi olan, onları eğlendiren çocuk parkları yeteri kadar güvenli mi? İşte aileler bu soruyu soruyor.
Ünye'nin çeşitli parklarında görüştüğümüz ailelerin ortak kanaati parklara güvenlik kamerası yerleştirilmesi ve Atatürk Parkı’nda görevli yardımıyla güvenlik önlemlerinin arttırılması yönünde.
Genel olarak Atatürk Parkı’nın çocuklar için diğer parklara göre daha güvenli olduğunu belirten aileler, mahallelerdeki parkların bakımının yapılması gerektiğine işaret ettiler.
Ünye şehrinde özellikle yazları artan nüfus nedeniyle Atatürk Parkı’nın da yetmemeye başladığını belirten aileler, ikinci büyük park ihtiyacının doğduğunu ifade ettiler.

 

 

Ünye’de çocuk parkları yeterli mi, parkların güvenliği nasıl ve parklara yönelik ailelerin talepleri neler? Bu soruları yönettiğimiz aileler, parkların kullanımı ve bakımını değerlendirirken, kamera ve güvenlik konularak tedbirlerin arttırılması yönünde taleplerini yetkililere ilettiler. 

Aileler Ünye’de ki çocuk parkları için düşüncelerini şöyle açıkladı.

- Ünye’de çocuk parkları yeterli değil -

Ünye’deki çocuk parklarının yeterli olmadığını ifade eden Özel Güvenlik Görevlisi Tuncay Tiryaki  (38): “Sadece Atatürk Parkı var, burayla yetiniyoruz. Bakım ve onarım olarak içler acısı, kırık dökük. Parklar güvenli değil. Güvenlik yok, kamera yok, yalnızca Atatürk Parkı’nı biraz güvenli görüyoruz. Başka da bir yer yok yani çocuk getirmeye. Mahalle aralarında olanlarda pek iç açıcı değil” diyerek güvenlik tedbirlerinin arttırılması gerektiğini belirtti.

- Çocuklara hitap edecek hizmetler verilmeli -

Ev hanımı Seyhan Kuru Öztürk (40), Ünye’de çocuk parklarının yeterli olmadığını, olanların da çocuklara hitap etmediğini belirterek, “Çocuklardan daha fazla büyükler oynuyor. Sağlıklı bir şekilde kullanılmıyor büyükler, kullandığı için hep kırık dökük yani gördüğüm kadarıyla küçük çocuklara hitap etmiyor” dedi.

Herhangi bir olaya karşı bir güvenlik kamerası olmadığını da belirten Öztürk, “Parklarda bez kullanan bebekler için herhangi bir bakım odası yok, en azından böyle bir yer olması lazım bu sıkıntıları çok çektim. Güvenlik sistemleri olmadığı için rahat değiliz, sürekli takip etmek zorundayız. En azından bir güvenlik sistemi olsa gönül rahatlıyla oturabiliriz. Büyüklerin giremeyeceği, sigara içilmeyen bir ortam, temiz bir ortam olsa yani korkusuzca gönül rahatlıyla çocuklarımız oynayabilir” diye konuştu.

- “Kamera sistemiyle park güvenliği arttırılabilir” -

Nurcan Somun (31), “Çocuk parklarımız yeterli. Parkların sistemi gayet güvenli olarak yapılmış. Artı olarak parklarımıza kamera sistemi gerekli ki güvenlik konusu tamamlansın. Çocuklarımı parka getirdiğimde sürekli başlarında durduğum için herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmadım” dedi.

- “Bazı parklar ıssız yerlere kurulmuş” -

Esnaf Fatih Mehmet Tekin ( 30): “Ünye’de aşağı yukarı bütün mahallelerde çocuk parkları mevcut. Sanki ihtiyaçları karşılıyor gibi. Bazı park alanları ıssız yerlere kurulu olduğu için çocuklarımız rahat oynayamıyor, biz de rahat olamıyoruz. Özellikle güvenlik kameraları olsa daha iyi olur. Güvenlik kamerasının yanında her parka bir güvenlik görevlisi de olabilir.”

- “Ünye nüfusuna Atatürk Parkı yeterli gelmiyor” -

Yusuf Gönül (38): “Ünye’de çocuk parkları ihtiyaçları karşılamıyor. Özellikle yaz sezonunda Ünye’de nüfus aşırı derecede artıyor. Atatürk Parkı’ndaki çocuk oyun alanında 300 belki de daha fazla çocuk aynı anda oyun oynamaya çalışıyor. Ben çocuklarımı hafta sonu değil de hafta içi parka getirmeyi tercih ediyorum yoğunluktan dolayı. Bu da parkların yetersiz olduğu anlamına geliyor.  Ünye büyük bir ilçe, bir Korgan, bir Kumru değil. Oralar olsa karşılar belki ama Ünye’de ki parklar ihtiyaçları karşılamıyor. Güvenlik konusunda biz çocuklarımızı tabi tek başına oyun oynamak için bırakamıyoruz. Çocuğumu takip etmek zorundayım. Güvenli olan alanlar da var, olmayan alanlarda var. Burada bir görevlinin ve güvenlik kamerası sisteminin olması lazım. Benim 5 e çocuğum var, anne baba olarak bizim göremediğimizi görevliler görüp müdahale edebilirler. Onun için böyle bir sistemin olması sağlıklı olur.”   

Serpil Sarıgül (35): “Ünye’de çocuk parkları yeterli değil, her mahallede olması gerekiyor. Parklar güvenli değil, çocuklarımızı tek başına gönderemiyoruz. Özellikle güvenlik kamerası olması gerekiyor. Parklarda güvenliklerin de olmasını isteriz.”

Mukaddes - Ömer Gökçe (32):  “Parklarımız yeterli değil. Ünye’ye büyük bir tane daha park lazım. Aileler çocuklarının başında olduğu sürece güvenlik var. Kamera sistemini kurulması gerekiyor.”

- “Eğlendirmek için çocuklarımızı getirmek zorunda kalıyoruz” -

Yasemin Şişman (31): “Ünye’de çocuk parkları yeterli değil. Doğru düzgün bir park yok. Bir Atatürk Parkı var, birkaç tane de mahalle aralarında var. Atatürk Parkı gibi bir park daha olması gerekiyor. Atatürk Parkı diğer parklara göre daha güvenli. Tabi ki güvenlik kamerası yok ama yine de diğer parklardan daha güvenli. Oyuncakların kalitesi de pekiyi değil, fakat yine de eğlenmek için çocuklarımızı getiriyoruz.”

- “Çocuk parkları çok kalabalık” -

Ayşe Palabıyık (36): “Ünye’de maalesef parklar yeterli değil. Parklar çok kalabalık. çocuk sayısı çok fazla. Daha büyük parklar istiyoruz. Güvenlik açısından Atatürk Parkı daha iyi Özel Güvenlik var, diğer parklarda böyle bir şansımız yok. Parktaki oyuncaklar plastik malzemeden yapıldığı için ne kadar kullanışlı olur onu bilemiyorum. Aileler çocukları parktan getirdikten sonra banyo yaptırması gerekiyor. Çünkü çocuklar mikroplarla temas halinde.”

Can Ağır (40): “Parklar yetersiz. Ben Çamurlu Mahallesi’nden Atatürk Parkı’na geliyorum. Park yeterli olsa gelme gibi bir durumum olmaz. Parklar güvenli değil, sadece kamera bile olsa yeterli olur. Atatürk Parkı’nda kullanılan malzemeler ve insanların kullanımı gayet iyi ama aynı şeyi mahalle arasındaki parklar için söyleyemem. Kullanıldıkça yıpranan malzemeler düzeltilmiyor zeminler kötü.”

- “Mahalle parkları yeterli değil, Atatürk Parkı’nda hizmet güzel” -

Öğretmen Gül Demirci (27): “Ünye’de Atatürk Parkı yeterli fakat bölge bölge yine böyle parklar olsa daha avantajlı olur. Parktaki oyuncakları güvenli buluyorum. Çeşit açısından da güzel, küçük ve büyük boyutlarda her çocuğa hitap ediyor. Aileler çocuklarını parkta yalnız bırakmıyor, fakat büyük çocuklar için güvenlik kamerası olması gerekiyor. Mahalle aralarındaki parklar kullanılmayacak derece de kötü biz o yüzden Atatürk Parkı’na geliyoruz. Belediye burayı zaman zaman yeniliyor. Geçenlerde burada bir salıncak kırılmıştı ertesi gün geldiğimizde tamir edilmiş. Buranın takibi güzel, ara mahallelerde bulunan parklara da böyle bir ilgi olursa daha iyi olur.”

- “Küçük parklar bakımsız ve gereken önem verilmiyor” -

Bankacı İrfan Boğaz (35): “Ünye’de çocuk parkları yetersiz. Büyük olarak bir Atatürk Parkı var, diğer parklar çok küçük ve az. Parklar güvenli, bir sıkıntısı yok diye düşünüyorum. Güvenlik açısından Ünye’nin bir sıkıntısı yok. Diğer küçük parklar bakımsız gereken önem verilmiyor.”

Öğretmen Kemal Köroğlu (39): “Buradaki kalabalığa bakarsak yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Hemen hemen her mahalleye park yapılıyor fakat yine de yetersiz biraz daha sayı artırılabilir, daha nitelikli hale getirilebilir. Parklar tam olarak güvenli değil, olmuş olsa sürekli çocuğumuzun peşinde her saniye beklemek zorunda kalmayız. Bazen dikkat ediyorum aileler elinde sigara ile çocukların yanında duruyorlar. Normalde sigara ile çocuk parklarına girişin yasak olduğunu biliyorum. Güvenlik tedbirleri daha da artırılabilir artırılmalı da. Kamera olsun, diğer güvenlik elemanları olsun, denetim mekanizması artırılabilir.” 

Nuri Aytekin (26): “Atatürk Parkı büyük yeterli gibi görünüyor ama yetersiz bence. Fevzi Çakmak Mahallesi’ne yapıldı ben daha farklı bekliyordum tesisleri. Durum o ki yine buraya geliyoruz. Çocuklarımızın oynayacağı fazla bir oyun alanı yok. Güvenli değil, güvenlik kamerasının olmaması bir eksiklik. Parkların kullanımında gereken önem verilmiyor, yerler çöp içinde. Sağlık açısından düşünürsek olumlu değil.”

- “İş yetişkinlerde bitiyor” -

 

Hakan Yanıkdağ (32): “Parklar yeterli değil, Atatürk Parkı için konuşursak çok da güvenli bir ortam yok. Küçük çocukların oynayabileceği bir alan pek fazla yok. Tabi bunlar zamanla değiştirilebilecek şeyler. Çocuk parkları var ama eksikleri de var. Onlarda düzeltilebilecek şeyler. Parkların kullanışında çocuklar pek fazla duyarlı olamıyor yetişkinler kadar, orada da iş tamamen yetişkinlerde bitiyor. Ailelerin çocuklara bu bilinci aşılamaları gerekiyor. Mesela kaydıraklarda çocuklar kaymak yerine ayakları ile tırmanıyorlar. Çocuklara pek bir şey diyemem ama iş ailelerde bitiyor.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.