Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ya ümitsizsiniz, ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz”
Ya ümitsizsiniz, ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz”
9 Kasım 2017 Perşembe 09:19
Organ ve Doku Bağış Haftası kapsamında etkinliklerine başlayan Ünye Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağış Koordinatörü Hemşire Songül Cumur Baykal, bir hafta içerisinde 500 bağış topladıklarını söyledi.
18 yaşını dolduran ve kendi iradesi ile hareket edebilen herkesin iki şahit huzurunda organ bağışı yapabileceklerini söyleyen Baykal, “Ya ümitsizsiniz, ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz” diyerek organ naklinin önemine dikkat çekti.
Ünye’de bağışçı sayısının oldukça iyi olduğunu belirten Baykal, “Ünye halkı organ ve doku bağışında duyarlı. Türkiye genelinde hastanemiz bağışsı sayısında ilk 25’in içinde. Tek sorunumuz yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşen kişilerin ailelerin, ölen yakınlarının hayattayken organlarını bağışlar mıydı düşüncesi” dedi.
En çok böbrek ve kornea naklinin beklenildiğini, organ bağışının daha da artırılması için eğitimlere sıklık verilmesi gerektiğini belirten Songül Cumur Baykal, “Unutmayalım ki organ ve doku bağışı için söyleyeceğimiz dört harfli bir ‘evet’ dört kişinin hayatını kurtaracaktır” dedi.

 

 

Ünye Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağış Koordinatörü Hemşire Songül Cumur Baykal, gazetemiz muhabirine yaptığı özel açıklamada, organ bağışının önemine dikkat çekti. 

Baykal, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası kapsamında etkinliklerimiz Ünye Kaymakamlığı’na stant kurduklarını ve vatandaşları organ bağışının önemine ilişkin hem broşürlerle hem de sözlü olarak bilgilendirdiklerini söyledi.

Baykal, 18 yaşını dolduran ve kendi iradesi ile hareket edebilen herkesin iki şahit huzurunda organ bağışı yapabileceklerini söyledi.

- En çok böbrek ve kornea naklini bekleniyor -

Türkiye’de ekim ayı itibari ile ülke genelinde 30 bine yakın doku ve organ nakli bekleyen kişi olduğunu belirten Koordinatör Songül Cumur Baykal; ”Bu hastalarımızın tek çaresi organ nakli olmak. Nakil beklenen gruplara baktığımızda en çok böbrek ve kornea nakli bekleniyor. Kornea nakli dediğimiz şey gözün kendisi değil, gözün üzerindeki saydam olan kısımdır. Organ bağışı konusunda vatandaşların duyarlı olmasını istiyorum.“ diye konuştu.

-“Bir haftada 500 bağış topladık”-

Ünye Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağış Koordinatörü Hemşire Songül Cumur Baykal, Organ Nakli Haftası kapsamında etkinlikler yapan ve bir hafta içerisinde 500 bağış topladıklarını dile getirerek, “Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi, Ünye Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Çaybaşı Belediyesi, Ünye Devlet Hastanesi’nde stant kurup sunum yaptık, broşürlerle bilgilendirme yaptık. Biz bu hafta dışarısında da eğitimlerimize devam ediyoruz. Bir hafta içinde 500’e yakın bağış topladık. Kurumlarımıza da duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

-“Ünye organ naklinde duyarlı”-

Ünye’de bağışçı sayısının oldukça iyi olduğunu belirten Baykal, 2016 yılı organ nakli oranlarını şu şekilde değerlendirdi:

“Ünye halkı organ ve doku bağışında duyarlı. Türkiye genelinde hastanemiz bağışsı sayısında ilk 25’in içinde. Tek sorunumuz yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşen kişilerin ailelerin, ölen yakınlarının hayattayken organlarını bağışlar mıydı düşüncesi. Bunu bilemedikleri için olumsuz yaklaşımlarda olabiliyor.”

- “Bilgilendirme kısmına önem verilmeli”-

Organ bağışının daha da artırılması için eğitimlere sıklık verilmesi gerektiğini vurgulayan Koordinatör Baykal; “Bakanlığımızın desteği çok fazla. Mesela Türkiye’de 138 nakil merkezi var. Bu büyük bir sayı; hava yolu, kara yolu her türlü imkan sağlanıyor. Sadece bilgi eksikliğinin giderilmesi lazım. Biraz daha bilgilendirme kısmına önem verilmeli. Örneği üniversitelerde ekstra bir ders verilmeli, hatta müfredata alınabilir. Haftada veya ayda bir de olsa öğrencilere bu konuda sunum yapılabilir. Liseler olsun üniversiteler olsun okullarda bununla ilgili ders verilebilir.” diye konuştu.

Baykal, “Unutmayalım ki organ ve doku bağışı için söyleyeceğimiz dört harfli bir ‘evet’ dört kişinin hayatını kurtaracaktır” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.