Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Teşvikleri bazı işverenler süistimal ediyor”
“Teşvikleri bazı işverenler süistimal ediyor”
9 Kasım 2017 Perşembe 19:06
ÜTSO’nun “Sizleri Dinliyoruz” adıyla düzenlediği Meslek Grupları toplantısına katılan İŞKUR Ünye Şube Başkanı Recep Özcan, İŞKUR’un işverenlere verdiği teşviklere ilişkin meslek gruplarının sorularını cevapladı.
İş başı eğitim programlarında sürenin 6 aya çıkarılmasının da görüşüldüğünü müjdeleyen Recep Özcan, işverenlerin teşvikleri süistimal etmesi nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını da dikkat çekerek, “Bazı işverenler teşviki süistimal ediyor. Çalıştırmadan karşı tarafa para aldırıyor. Biz istiyoruz ki çalışsın, hem o işi öğrensin hem de parayı alsın.” dedi.
Ünye’de OSB’nin olmamasının İşbaşı Eğitim Programını olumsuz etkilediğini belirten Özcan; “Ünye’de OSB olamadığı için büyük firmalarımız yok. Sadece fındık sektöründe büyük firmalar var. Onlarda da personel sayılarının kış döneminde düşmesi konusundan sıkıntı çekiyoruz. O iniş çıkışlardan dolayı onlara çok şey veremiyoruz.”diyerek OSB’nin teşviklerden yararlanma konusunda önemine vurgu yaptı.

 

 

 

 

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) meslek gruplarının üyelerine yönelik düzenlediği “Sizi Dinliyoruz” programı devam ediyor. Bu haftaki programa 3, 7 ve 11. meslek gruplarında yer alan madencilik taş ocağı, katı ve sıvı yakıt ticareti, karayolu ile yük ve yolcu taşımacılığı olan meslek grup üyelerini davet eden ÜTSO yönetimi, alanında uzman kişilerle bir araya geldi.

Her hafta farklı meslek gruplarıyla toplantı düzenlediğini söyleyen ÜTSO Başkanı Durmuş Zor, "Farklı meslek gruplarımızdaki sorunları çözmek için toplantılarımıza devam ediyoruz" dedi.

- Ünye'de iş başı eğitiminde olan 350 kişi var-

ÜTSO’nun meslek grupları toplantısına katılan İŞKUR Ünye Hizmet Merkezi Müdürü Özcan, ilçede yaklaşık 350 kişinin iş başı eğitim programında olduğunu belirterek, "Sayının düşmesi sürenin kısalmasından dolayı olmasıdır. Önceden 800 kişiye kadar çıkıyordu. Ünye'de Organize Sanayi Bölgesi olmadığı için büyük firmalarımız çok fazla yok. Sadece fındık sektöründe var, onlarda da personel konusunda sıkıntı çekiyoruz" dedi.

Katılımcılardan gelen, “İşyerimde personel olarak işimizin gereği 15 kişi çalışanımız var. Bunun 10-12 kişisi şoför olarak çalışıyor ama İŞKUR’dan bu anlamda bir teşvik alamıyoruz. Bunun nedeni nedir?” sorusu üzerine İŞKUR Ünye Şube Başkanı Recep Özcan; “ Şimdi veriyoruz. Bir ara denetlemesi zor olduğu için vermiyorduk” dedi.

-“İşbaşı eğitim programları 6 aya çıkabilir”-

Katılımcılardan gelen 12. aydan itibaren verilecek olan teşvikler nelerdir sorusu üzerine Özcan; “İşbaşı eğitim programlarımız 3 aylık olarak devam ediyor. Geçen hafta İl Müdürleri Toplantısı vardı. Orada İşbaşı Eğitim Programlarının 6 aya çıkma ihtimali üzerinde duruldu, belki yılbaşından sonra olabilir. Net bir bilgi olmadan konuşmak da yanlış olur. İnşallah 6 aya çıkar. 3 ay kısa bir süre, 6 ay biraz daha mantıklı oluyor. Burada işverenlerimize biz şunu öneriyoruz, zaman zaman arkadaşlarımız geziyor ama tüm işverenlerimize de gidemiyoruz. Sizler de bizimle irtibat halinde olursanız bu tip şeyleri zamanında öğrenmiş olursunuz. Bu işler de daha kolay yürümüş olur.” diye konuştu. 

-“Teşvikleri bazı işverenler süistimal ediyor”-

Özcan, İŞKUR’dan teşvik alan bazı işverenlerin bunu süistimal ettiğini belirterek; “Bizim asıl problemimiz, işverene teşviki veriyoruz, bazı işverenler bunu süistimal ediyor. Çalıştırmadan karşı tarafa para aldırıyor. Biz istiyoruz ki çalışsın, hem o işi öğrensin, hem de parayı alsın. Böyle bir surum söz konusu olmasın diyoruz.” dedi.

-“Bağkurlulara maaş ile ilgili bir düzenlemeye gidiliyor”-

İşsizlik maaşları konusuna da değinen Müdür Recep Özcan, şunları söyledi:

“İşsizlik maaşlarına ilişkin kanundaki durum, 3 yıl içerisinde 600 gün pirim olması gerekiyor. Son 120 günde kesinti olmaması gerekiyor. Bu kesintiden kasıtta şu giriş çıkış olmaması gerekiyor. Hastalık veya başka sebeplerden dolayı mazeret olabilir. Bir de kişinin işten kendi isteği ile çıkmamış olması gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildiği zaman işsizlik maaşı alınabilir. Bununla ilgili süre 600’ün altına düşme ile ilgili veya başka değişiklerle ilgili şu ana kadar konuşuluyor ama uzun süredir değişiklik olmadı. Bildiğim kadarıyla işsiz kalan Bağkurlulara maaş ile ilgili bir düzenlemeye gidiliyor. Büyük ihtimalle o olabilir.”

- OSB’nin olmaması İşbaşı Eğitim Programlarını etkiliyor-

İŞKUR Ünye Şube Müdür’ü Recep Özcan, Ünye’de OSB’nin olmamasının İşbaşı Eğitim Programını da olumsuz etkilediğini belirterek; “Ünye’de OSB olamadığı için büyük firmalarımız yok. Sadece fındık sektöründe var. Onlarda da personel sayılarının kış döneminde düşmesi konusundan sıkıntı çekiyoruz. O iniş çıkışlardan dolayı çok şey veremiyoruz onlara.  Bizde ki firmalar daha çok küçük, hizmet sektöründe hizmet eden kuruluşlar. Burada fazla işbaşı eğitim programları uygulayamıyoruz. Örneğin 150 program yapıyoruz ancak 1 ve ya 2’şer kişiye verebiliyoruz. Bu da sayımızı yükseltmiyor. Ama 100 kişi çalışan bir yer olsa 30 kişiye kadar verebiliyoruz. Burada da sıkıntımız var. Bir de programın süresi 3 aya düştüğü için ayrıca yılsonuna da yaklaştığı için sayımız aşağıya düştü.” dedi.

"Döviz cinsinden borçlanmak ciddi bir risk sorunu olur"

Meslek grubu toplantısına katılan bir diğer konuk da Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Akademik Danışmanı Alperen Yiğit oldu.

Yiğit, yatırım konusuna değinerek şu açıklamayı yaptı:

“Yatırım konusunda dışarıda ki gelişmelere bağlı olarak hareket etmek gerekiyor. Gerek döviz piyasaları olsun, gerek faiz oranları olsun, gerekse altın olsun. Sizler hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz. Ekonominin bir numaralı kuralı gelirinin cinsinden borçlanmaktır.  Her türlü sektör yatırımlarında veya borçlanmalarında riskleri göz önünde bulundurarak bir nevi ayağını yorganına göre uzatmanda fayda var. Tabi gerek işletmelerimiz, gerekse bireysel tüketicilerimiz, özellikle işletmeler döviz cinsinden borçlanacaklarsa mümkün olduğu kadar ihracata dayalı ürünler, üretip satmalı. Ekonominin bir numaralı kurallarından biri gelirinin cinsinden borçlanmaktır. Geliriniz TL bazında ise döviz cinsinden herhangi bir geliriniz yoksa döviz cinsinden borçlanmak ciddi bir risk teşkil etmektedir. Bunun en güzel çözümü de ihracata dayalı ürünleri artırabilmek, katma değerli ürünler yaparak kendimizi tanıtabilmektir. İlerleyen zamanlarda da Ünye’de OSB ile daha teşvikli diğer bölgelerin oluşması ile bu işlemelerin sayısını artırarak, hem Ordu ilinde ihracatı artırmak. Sadece fındık bazlı değil, diğer yüksek katma değerli ürünlerle fındık dışında da ihracat yapabilir bir il olmamız ve Ünye’de de bu şekilde ki işletmelerin sayısını artırabilmemiz gerekir. Eğer bunları sağlayabilirsek hem il ekonomisi, hem de ilçe ekonomisi bu işten karlı çıkacaktır.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.