Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye kırsal kalkınmayla desteklenecek
Ünye kırsal kalkınmayla desteklenecek
11 Kasım 2017 Cumartesi 18:07
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK ) Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan hedeflerinin, “Ordu il sınırları içerisinde Avrupa Birliği Fonları ile kurumumuz üzerinden desteklenen çok sayıda sektörlere maksimum seviyede destekleme ödemesi yapabilmek ve ilimizi bu fondan maksimum düzeyde bir aktarım sağlayabilmek.” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK )Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nda kurumu yatırım ve destekleri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörü Ethem Gözkonan yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki süreçte çıkacağımız çağrı ilanı ile ilgili ön çalışma yapmak amacı ile buradayım. Diğer ilçelerde de benzer çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz Ordu il sınırları içerisinde Avrupa Birliği Fonları ile kurumumuz üzerinden desteklenen çok sayıda sektörlere maksimum seviyede destekleme ödemesi yapabilmek ve ilimizi bu fondan maksimum düzeyde bir aktarım sağlayabilmek. Bunun için potansiyeli olabilecek her türlü yatırımcı ile bir araya gelmeye çalışıyoruz.” dedi.

-“Bizim projeden başka bir işimiz yok”-

 TKDK kurumunun şeffaf standartlar içerdiğini belirten Gözkonan; “ Kurumumuzun Avrupa Birliği Fonu kullandığı için zorunlu olan akreditasyon gereği gayet şeffaf standartlar içeriyor. İnsanların bize ulaşması, nasıl ulaşacağı, bizim projeleri incelerken nasıl yol izleyeceğimiz gibi detayların tamamı kuralları belirlenmiş olarak çalışan bir kurumuz. Bürokratik engellerin kesinlikle yatırımlarla ilgili söz konusu olmadı. Bizim projeden başka bir işimiz yok.” diye konuştu

-“Kurumumuz vergi muafiyeti avantajı sunmakta”-

Kurumun diğer kurumlara göre sunduğu avantajlardan bahseden Gözkonan; “ Kurumumuz Avrupa Birliği Fonu kullanıyor olması nedeni ile ulusal bütçe üzerinden destekleme ödemesi yapan kuruluşlardan farklı olarak vergi muafiyeti avantajı sunmaktadır. Yani yapacağınız yatırımın gerçekleştirildiği sırada KDV, ÖTV ve gümrük vergisinden muaf olmanızı artı kalan kısımdan belirlenen oranda alacağınız hibe desteğinden de gelir vergisinden de muaf olmanızı sağlıyor. Bu diğer kurumlara göre bizim kurumumuzun yatırımcıya sunduğu ekstra bir avantaj.” dedi.

-Kurumun desteklemediği alanlar-

Kurumumuzun desteklemediği ve desteklemediği alanları da açıklayan Koordinatör Gözkonan; “Desteklemediğimiz yatırım alanı yani maliyeti var. Tesisin kurulmasından önceki yer tesisi sırasında satın alma, kiralama gibi unsurlar bizim için uygun çalışmalar değil. Bazı sektörlerde kullanılan canlı materyaller, yani hayvancılıkla ilgili ise hayvanın kendisi, bitkisel üretim ile ilgiliyse bitkinin kendisi bizim için uygun harcama değil. Bir de işletme giderleri de desteklemediğimiz alanları kapsıyor. Bunların dışında yapılacak olan tesislerin tamamında tüm inşaat işleri ve makine ve ekipman, yine doküman ve çağrı ilanlarının duyurduğumuz detaylar bizim için uygun harcamadır. Sektörüne bağlı olarak değişen oranlarda Hibe Desteği şeklinde yatırımcıya aktarılmakta.” diye konuştu

-“Birçok sektörde desteklememiz var”-

Birçok alanda destekleme verdiklerini ifade eden Gözkonan, küçük ve büyük işletmelerin hemen hemen hepsine destekleme sağladıklarını söyleyerek, “Genel başlıklarımızda hayvancılık ile ilgili süt, yumurta, kırmızı, et, beyaz et, küçükbaş, büyük baş ve kanatlı şeklinde sektörlere desteğimiz var. Bir diğer başlık da işleme tesisleri dediğimiz, en büyük bütçeli yatırımlar yani kırmızı veya beyaz etin işlendiği kesimhanelerin kurulduğu, meyve ve sebzenin işlendiği, depolandığı alanlar, su ürünlerinin işlendiği depolandığı alanlar gibi daha önce de Ordu’da destek verdiğimiz sektörlere destek veriyoruz. Bir de çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi konusunda küçük işletmeler ve büyük işletmeler hemen hemen hepsine destek verebiliyoruz.” dedi.

-“Turizm işletmelerine de desteklerimiz var”-

Turizm işletmeleri konusunda da destekleme verdiklerini belirten Gözkonan; “Ünye’nin sadece yerleşim yerleri dışında ki tüm alanları, yani nüfusun 20 binin altında olduğu bir sınırlama var. Ünye, Fatsa ve Altın Ordu’nun merkez yani yerleşim yeri dışındaki tüm alanlar bunun için uygun yatırım alanı. Oteller, konaklama içeren yeme içme tesisleri, konaklama içermeyen yemek içme tesisleri, kafeteryalar, hastaneler ve sportif eğlence içeren doğa sporlarına yönelik yatırımlar uygun destekleme alanlarımız. Bizim destek verdiğimiz yer hem nitelik bakımından, projenin hazırlık sırasında ücretsiz danışmanlık sunmak gibi bir nihai durum ortaya çıkmış oluyor. Çünkü karşılıklı görüşerek tesiste ulusal ve minimum standartların sağlanmasına yönelik yatırımlarında projenin içerisine konulmasını da sağlamaya çalıştığımız için ortaya çıkan tesis Turizm Bakanlığı’ndan isterse sınıf belgesi alabiliyor. Bunu biz zorunlu tutmuyoruz.” diye konuştu.

-“Sözleşme bizim için bağlayıcı”-

Destekleme de imzalanan sözleşme hakkında bilgi veren Gözkonan sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bizim destek verdiğimiz alanlardan birisinde yatırım yapmak isteyen yatırımcının bize bir başvuru paketi ile başvurması, bu başvuru paketinin bizim tarafımızdan yine daha önce ilan ettiğimiz kriterlere bağlı olarak incelendikten sonra karşılıklı olarak sözleşme imzalanması yatırımın gerçekleştirilmesi ve bizim kurumumuz tarafından ödemenin gerçekleştirilmesi şeklinde oluyor. Uygun bulunursa sözleşme imzalıyoruz, imzaladığımız sözleşme yatırımcıyı korumak için dizayn edilmiştir. Bu sözleşmeyi imzaladı diye yatırımcı herhangi bir yükümlülük altına girmiyor. Yeri kiralayıp sonradan vazgeçen yatırımcımızda oldu. Bu sözleşmede projenin içerisinde ki unsurlar dikkate alınarak sizin yatırımı gerçekleştirmeniz durumunda hangi tarihte bize ödeme talep paketi dediğimiz faturalarınız ve bununla ilgili diğer dokümanlarınızı sunacağınız ve bunun kabinde de hangi tarihte bizden almanız gereken destekleme miktarını alacağınız yazıyor. Bizim için bağlayıcı olan bu.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.