Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“İpin ucu nereye gidiyor?” Türkiye birincisi oldu…
“İpin ucu nereye gidiyor?” Türkiye birincisi oldu…
14 Kasım 2017 Salı 09:48
Özel Eğitim Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu ‘Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın’ yarışmasına ‘İpin Ucu Nereye Gidiyor?’ adlı projeyle katılan Bayramca Anaokulu Özel Eğitim Öğretmeni Ayşegül Kıncıoğlu Ürkmez, Türkiye birincisi olurken, özel çocukların gelişimi için yeni bir fikrin öncüsü de oldu.
Hem görme,hem de bedensel yetersizliği olan bir öğrencisini yürütmek amacıyla hazırladığı projeye ilişkin Ürkmez, “Çocuğumuz sadece ayakta durabiliyordu. Bir yerden sonra yürümeye teşvik etmek için böyle bir uygulama geldi aklıma. Onun sınıf içerisinde gayet güzel başarılı olduğunu gördükten sonra, bu çalışma başkalarına da ışık olsun diye yarışmaya başvurdum” dedi.

 

Ünye Bayramca Anaokulu Özel Eğitim Öğretmeni Ayşegül Kıncıoğlu, Özel Eğitim Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, materyal ve etkinlik kategorilerinden oluşan ‘Fikirler Yarışsın Engeller Aşılsın’ yarışmasından Türkiye 1.liği ile döndü.

Görme ve bedensel yetersizlik de yaşayan kız öğrencisine yürüme azmi kazandırmak için hazırladığı “İpin ucu nereye gidiyor?” çalışmasıyla başka çocuklara da umut olmak için yarışmaya etkinlik kategorisinden katılan Ayşegül Öğretmen, bu projeyle başka çocuklara da ışık olacağı için mutlu.

-Yürütmeye teşvikten çıkan birincilik-

Yarışmaya katılma sürecini gazetemize özel anlatan Ayşegül Kıncıoğlu Ürkmez, “Yarışma aslında çok zorlandığım bir döneme denk geldi. Öğrencim hem görme, hem de bedensel yetersizliği olan bir çocuk. Sadece ayakta durabiliyordu, bir yerden sonra yürümeye teşvik etmek için böyle bir uygulama geldi aklıma. Onun sınıf içerisinde başarılı olduğunu gördükten sonra, bende bu uygulama ile katılabilirim diye düşünerek etkinlik kategorisinden başvuru yaptım. Sonucu da böyle güzel oldu. Yarışmanın sonunda böyle bir derece beklemiyordum, sürpriz oldu. Aslında basit ama uygulaması akla gelmeyen bir çalışma yaptığımı düşünüyorum.” dedi.

-“Uygulama AR-GE çalışması ile geliştirilecek”-

Ürkmez, ARGE çalışması ile birinci olan uygulamanın geliştirileceğini belirterek, “Sadece benim öğrencime değil; engelli, bedensel yetersizliği olan çocuklara uygulanabilecek olması çok güzel bir şey. Ödül töreninde iken bile hiç tanımadığım bir öğretmen arkadaşım ‘aynı öğrenci bendede var, gittiğimde aynı uygulamayı bende yapacağım’ demişti. Demek ki insanlar buna ulaştığında uygulayacaklar diye düşündüm. Sadece bir çocuğumuz değil, birçok çocuk faydalanmış olacak. Biz Özel Eğitimciler için bence güzel bir şey bu.” ifadelerini kullandı.

-“İpin ucu nereye gidiyor?”

Kendisine Türkiye birinciliği getiren etkinliğe ilişkin olarak da Ayşegül Öğretmen, şu bilgileri verdi:

 “Etkinliğimin adı ‘İpin ucu nereye gidiyor?’ Etkinlik, erken çocukluk dönemindeki yürüme ve gecikmiş yürüme problemi olan çocuklara yürümeyi teşvik etmek, görme engelli öğrenciler için de, dokunma alanı dışındaki yerlerinde varlığını keşfetmelerini sağlamayı hedefliyor. İp ile bir güzergâh yaptım, ipin üzerine ise sesli ve dokusu farklı oyuncaklar kullandım. Parkur gibi bir alan yaptım. Çocuğumu başlangıç noktasına getirdim elini ipe yerleştirdim. Sağ elini ilerletip sol elini onun yanına getirmesini ve yürümeye devam etmesini istedim. Yürürken de asılı olan oyuncaklara denk geldiğinde onlara dokunup incelemesini ve tekrar devam etmesini istedim. Bu şekilde başlangıç noktasına kadar geri dönmesini sağladım. Öğrenci bunları yaparken bağımsız yürüdü, bir yerden bir yere tek başına gidebilmiş oldu. Buna teşvik etmek ve yürütebilmek amacıyla yapmış olduğum bir etkinlikti. Hayatta başarılamayacak bir şey yok yeter ki isteyelim, hayal edelim, ufkumuzu geliştirelim, çocukları düşünelim. Onun yerinde ben olsam nasıl hareket ederdim, diye düşündüğümüzde ortaya bir şeyler çıkıyor.” 

-“Benim ve ailesi için çok güzel bir gurur oldu”

Ürkmez, bu etkinliğin öğrencisinde gelişen durumun kendisine ve aileye büyük bir gurur olduğunu ifade ederek; “O çocuğun dünyasında çok önemli bir yerimin olduğunu düşünüyorum. Ailesine, çevresine bir şeyler söyleyebiliyor artık. Ya da bizim söylediklerimizi anlayıp tepki veriyor, bizi anlayıp anlamadığını biliyoruz. Benim ve ailesi için çok güzel bir gurur oldu. Benim ona katkım oldu, onun da bana böyle güzel bir katkısı oldu.” diye konuştu.

-“Çocuklarınıza fırsat verin!”-

Ailelere tavsiyelerde bulunarak özellikle engeli olan özel çocuklara fırsat verilmesi gerektiğini de vurgulayan Ayşegül Hoca, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Özellikle engelli bireylerin genelde bebeklik döneminde yürümeye teşvik edilmemesi, emeklememesi veya da sese yöneltilmemesi çocukların bıraktığınız yerde kalmasına sebep oluyor. Bu çocuğumuz da geçmişe dönerek düşündüğümde böyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü bedensel problemi çok fazla olsa yürüyemeyeceğini düşünüyordum ama çocuk şu an yürüyor. Çocuklara fırsat sunması lazım ailelerin, yürümeye teşvik etmeleri lazım. Çocukların her şeyini aile yapmamalı, özellikle engelli çocukların. Hayır, o çocuğu çocuk olarak göreceğiz. Bir çocuk ne yaparsa onu ondan yapmasını bekleyeceğiz. Yani fırsat sunmamız lazım kaşık tutmasını fırsat sunacağız. İyilik yapayım derken çocuklarımıza istemeden kötülük yapmış oluyoruz. Çünkü o çocuk büyüyecek, büyüyünce sorunları büyük olacak. Kucakta taşınamayacak. Bu çocuğa sürekli bir ebeveyninin yemek yedirmesi, altının temizlenmesi yani bu küçük görünen sorunlar büyüdüğü zaman çok büyük sorunlara dönüşecek. Onun için ben fırsat sunmalarını istiyorum, acıma duygusuyla yaklaşırlarsa çocuklarının çok ilerleyeceğini düşünmüyorum.”  

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.