Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia ettiler
Sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia ettiler
13 Kasım 2017 Pazartesi 16:57
Ünye’de bir tekstil fabrikasında 3 yıla yakın çalışan Reyhan Yılmaz, Ömer Yılmaz ve Hatice Tiryaki adlı işçiler, işçi sendikasına kayıtlı oldukları gerekçesiyle işten baskı ile çıkarıldıklarını iddia ettiler.
26 yaşındaki Reyhan Yılmaz işten çıkarıldıkları tekstil yönetimi için, “Çalışanlar odaya çekilip zorla e-devlet sistemine sokuluyor. Sendikalı olan işçilere sendikadan çıkmaları konusunda baskı yapıyorlar. Aksi takdirde çalışanlar kendileri işi bıraksın diye ‘işinize son veririz’ diye tehdit ediliyor ve sendika konusunda duruşunu bozmayan çalışanları da fabrika da en düşük kıdemde sağda solda sürtüyorlar.” dedi.

Ünye’de 3.5 yıldır bir tekstil fabrikasında çalışan Reyhan Yılmaz, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmak için baskı gördüklerini ve çıkarıldıklarını iddia etti.

- “Tekstilde sendikalı işçilere büyük baskı yapılıyor” -

Gördükleri baskı nedeniyle mağdur olduklarını belirten Reyhan Yılmaz, başkalarının da mağdur olmaması için işten çıkarılma olayını şu şekilde anlattı:

“May Denim Tekstil’de çalışıyorum. 6 Ekim 2017 tarihi itibari ile işten çıkarıldım. Ünye’nin en çok istihdam sağlayan May Denim Tekstil firmasında sendikalı işçilere dair büyük bir baskı yapılmaktadır. Çalışanlar odaya çekilip zorla e-devlet sistemine sokuluyor. Sendikalı olan işçilere sendikadan çıkmaları konusunda baskı yapıyorlar. Aksi takdirde çalışanların kendilerinin işi bırakmaları için ‘işinize son veririz’ diye tehdit ediliyor ve sendika konusunda duruşunu bozmayan çalışanları da fabrika da en düşük kıdemde sağda solda sürtüyorlar. Fabrika Müdürü Muhittin Işık Ünye’de ki diğer tekstilleri arayarak ‘X şahıslı kişileri işe almayın’ diyor veya o iş yerinde çalışıyor ise işten çıkartılmasını isteyerek insanların ekmeği ile oynuyor. Biz sendikalı olduğumuz için işten atıldık. Ben sendikalı olmadan önce işimi ehli ile yapardım. Benim sendikalı olduğum öğrenildi ve benim bandım değiştirildi.

- İşten çıkmaları için yıldırma yöntemler uygulanıyor -

Çeşitli şekillerde yıldırma sürecine alındım, hakkımda tutanaklar tutuldu. Haberim yokken imza hükmüne alınıp tazminatsız kovalım, mağdur bırakalım düşüncesine kapıldılar. Bir şekilde benim haberim oldu, ben savunmalarımı yazdım. Sendika da benim arkamda durdu ve hakkımı her türlü savundu. İşyerinde ne iş verilirse yaptım, hazmedemediler; baktılar baş olmuyor atalım dediler. Sendika içimize yayıldı, insanlar güçlerini gösterdi, haklarını her türlü savunmaya başladılar. Çünkü insanlar artık haklarının farkına vardılar. ‘Bizim hakkımız bu, bize bu şekilde davranılmamalı’ dedikleri için kimse bizi orada istemedi. Baş olarak bizi gösterip, işten çıkardılar. Birçok arkadaşımız da bizden sonra odaya çekilip tehdit edildi ve işten çıkarıldı.”

-“Bu nasıl adalet?”-

Tekstilde kısa bir süre öncesine kadar çalışan ve o da sendikalı olduğu için işten çıkarıldığını iddia eden Ömer Yılmaz (29), tekstilden çıkarıldıktan sonra başka bir tekstilde işe başlayıp 1,5 ay çalıştıktan sonra eski patronu Muhittin Işık’ın telefonu üzerine işten çıkarıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Ben de sendikalıyım. İşyerinde bizim maaşlarımızı ya kesintili yatırıyorlardı, ya da zamanında yatırmıyorlardı. Bizim maaşlarımız aksatıldığı zaman benim kiram, faturalım, kredilerim, ödemelerim aksıyor. Bize diyorlar ki Avrupa’nın firması tatile girdi, ödemeler için para gelmiyor. Biz işimizi aksatmıyoruz, yapıyoruz. Bize Avrupa’dan para gelmedi yanıtı veriliyor. Bizim paramız sadece Avrupa’dan gelen para ile mi ödeniyor? Başka bir firma çalışanları tıkır tıkır parasını alırken, biz paramızı alamıyoruz. Bu nasıl adalet? Ben 6 ay işsiz kaldım. Başka bir tekstile geçtim 1,5 ay çalıştım. Herhangi bir şikâyet gelmeden eşimin işten çıkarılacağı gün işyerim aranıyor ve ‘ben bu kişiyi sendika yüzünden çıkardım, sen de o adamı oradan kov’  denilerek ustalara baskı yapıldı. Ben de çok sık tuvalete gidiyorum gerekçesiyle işten çıkarıldım. Bana gerekçe sunun diyorum, gerekçe sunulmuyor. Sendika mı diyorum susuyorsun. Muhittin Işık mı? Diyorum, ‘evet olabilir detay bilmiyorum’ deniyor.” 

 

Hatice Tiryaki adlı kişi de tekstilden sendikalı olduğu gerekçesiyle çıkarıldığını iddia ederek, mağdur olduklarını ifade etti. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.