Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Fındığı entegre ürün olarak satalım”
“Fındığı entegre ürün olarak satalım”
14 Kasım 2017 Salı 14:45
OTSO Başkanı Servet Şahin, “Biz artık fındığı çuvallarla değil de entegre ürün olarak satmak durumundayız. Fındığı iki alıcının elinden kurtararak, onların dünyaya pazarlayacağı fındığı bizlerin pazarlaması gerekmektedir” dedi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, oda olarak yapılan projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Şahin, üç yılda 13 milyon liralık projelerle Ordu ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini belirterek, fındık ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamasında fındık ile ilgili önemli konulara değinen fındığı çuvallarla satmak yerine entegre ürün olarak satılması gerektiğine dikkat çekti. Fındığı iki alıcının elinden kurtarılması gerektiğini belirten Şahin, şunları söyledi:

“Biz il olarak dünya fındığının dörtte birini kendimiz üretiyoruz. Biz fındığı tüketmek zorundayız bunu ham halde değil de, entegre ürün olarak üretmek zorundayız. Bunun için bu ürünü bu tür büyük gıda fuarlarında fındığı tanıtmamız lazım. Bu projeler sayesinde fındığı tanıtarak birkaç alıcı yerine daha çok alıcıya ulaştırmamız gerekmektedir. Biz artık fındığı çuvallarla değil de entegre ürün olarak satmak durumundayız. Bunu yapmamız içinde dış alıcılarla bir araya gelerek fındığı ve fındıktan elde edilen entegre ürünlerimizi tanıtmak durumundayız. Fındığı iki alıcının elinden kurtararak, onların dünyaya pazarlayacağı fındığı bizlerin pazarlaması gerekmektedir. Bunu önlemek için bu tür projelerle fındıkçılarımızı desteklememiz gerekiyor.”

-“Çikolata başkenti olabiliriz”-

“Biz fındığı çikolata olarak tüketmek istiyoruz” diyen Başkan Şahin; “Biz ürettiğimiz fındığın en az üçte birini entegre ürün haline getirerek ihraç etmek istiyoruz. Bunun içinde biz çikolata projesi gerçekleştirdik ve bu proje sayesinde 60 kursiyerimiz butik çikolata üretimi yapabiliyor, pazarlayabiliyorlar. Biz sadece eğitim vermedik, biz bu proje sayesinde 60 girişimci adayı da kazandırmış olduk. Bizde çikolatayı birbiri ile buluşturabileceğimiz hammadde var. Bizim Türkiye’de fındık var, şeker var sadece kakaoyu ithal etmek gerekiyor. Bizde çikolata başkenti olabiliriz. Bizim imkanlarımız Brüksel’e baktığımızda daha ekonomik ve daha ulaşılabilir olduğunu görüyoruz. Biz fındıkla birleştirdiğimiz çikolataları Ortadoğu ülkelerine rahatlıkla pazarlayabiliriz. Biz bu proje ile öncülük yaptık, inşallah imalat sektöründeki işletmeler artık çikolata üretmeye başlarlar” ifadelerinde bulundu.

 

 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.