Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye tarihi “Genç Kalemler”le masallaştırılıyor
Ünye tarihi “Genç Kalemler”le masallaştırılıyor
14 Kasım 2017 Salı 17:02
Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi işbirliğiyle yürütülen “Yazarlık Atölyesi” çalışmasında Ünye’nin tarihi mekânları “Genç Yazarlarla Ünye Masal ve Öyküleri” olarak kaleme alınıyor.
Proje boyunca yazılan masal ve öyküler birleştirilerek Ünye’nin tarihine ışık tutup, turizmine katkı sunacak “Ünye Masalları ve Öyküleri” kitabı adıyla Ünye Belediyesi’nin destekleri ile bastırılması planlanıyor.

Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi işbirliğiyle yürütülen, Öğretmen Erdal Kara tarafından koordine edilen “Yazarlık Atölyesi” çalışması kapsamında ilçenin tarihi yerleri keşfediliyor.

“Genç Yazarlarla Ünye Masal ve Öyküleri” projesi kapsamında “Yazarlık Atölyesi” çalışmasına katılan 12-16 yaş arası çocuklar ve Öğretmenleri Erdal Kara, Canik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gazetemiz Ünye Kent’in yazarlarından Araştırmacı Yazar Yaşar Karaduman eşliğinde, Ünye’nin tarihi ve kültürel yerlerini gezerek bilgi aldılar.

Öğretmen Kara, 1 yıla yakın süre içerisinde Şeyh Yunus, Topçu Dondurma, Bakırcılar Çarşısı ve Mehmet Usta, Çömlekçi Salih Dede,  Ünye Kalesi, Ünye Müzesi vb. mekanların gezildiğini, öyküleştirilip masallaştırıldığını belirterek, “Her mekânın gezilmesinde, o mekânı tanıyan ve Ünye tarih araştırması yapan şahsiyetlerinin rehber olarak desteğini aldık.” diye konuştu.

Ünye masalları üzerine yapılacak olan kitap çalışması için gezilerin yapıldığını belirten Öğretmen Erdal Kara, “Asıl hedefimiz, Ünye’nin kültürel ve tarihi değerlerini hem gelecek kuşaklara taşımak, hem de evrensel değerler haline gelmesini sağlamak. Çocukları yazarlığa hazırlıyoruz; mekân gezileri yaptırıp düşünmelerini ve hayal güçlerinin gelişmesini; öykü ve masal yazma tekniklerini öğretip yazmalarını sağlıyoruz.” dedi.

Araştırmacı Yazar Yaşar Karaduman’la birlikte yapılan geziye ilişkin olarak da Öğretmen Erdal Kara, şu bilgiyi verdi:

“Sırasıyla Ünye- Japon Dostluk Anıtı, Fok Fok Kıyısı, Ayanikola Kilisesi mekânı ziyaret edildi. Yaşar Karaduman’ın bilgilerinden faydalandık, notlarımızı aldık. Ünye’nin üç tarihi mekânı hakkında masal ve öykü kurgularımızı yaptık. Öğrenciler arasında görev dağılımı yaptık. Öğrencilerimiz bu tarihi mekânlarımızın anlatımından o denli heyecanlanmışlardı ki; henüz gezideyken kalem ve defterlerini çıkarıp masal ve öykülerini yazmaya başlamışlardı. Yazılacak Ünye’nin masal ve öykülerini proje boyunca yazılanlarla birleştirip, Ünye’nin tarihine ışık tutup turizmine katkı sunacak bir “Ünye Masalları ve Öyküleri” kitabını Ünye Belediyesi’nin destekleri ile bastırmayı planlıyoruz.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.