Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Doların yükselmesi ihracat gelirini arttırır ama maliyeti de yükseltir”
“Doların yükselmesi ihracat gelirini arttırır ama maliyeti de yükseltir”
14 Kasım 2017 Salı 17:03
Ünye Dost (Atik) Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Atik, doların yükselmesinin fındık ürününden ihracattan elde edilecek gelir rakamlarını arttıracağını, ancak diğer taraftan da üretim maliyetlerini yükselttiğini söyledi.

Fındık fiyatının yeni haftaya 8,5 lira brüt 8,25 lira net olarak başladığını söyleyen Ünye Dost (Atik) Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Atik, gazetemize fındık fiyatını ve piyasadaki durumunu değerlendirdi.

- TMO yılbaşından sonraya randevu vermiyor -

Ünye KENT Haber / Yücel ARSLANTEKE

TMO’nun fındığı 10 lira seviyelerinden almasının üreticiyi TMO’ya yönlendirdiğini belirten Sinan Atik, “Fiyatlar geçtiğimiz hafta ve daha önce ki haftalarda 8 lira seviyelerindeydi. TMO’ya çok yoğun bir talep vardı ve bu talep halen devam ediyor.  Serbest piyasa fiyatı ile TMO fiyatı arasında yaklaşık 1.5 lira fark var. Bunu gören üretici de haklı olarak TMO’yu tercih ediyor. TMO’nun aldığı fındık bugüne kadar yüz bin tonu geçti. Ama yılbaşından sonraya randevu vermiyorlar. Yılbaşından sonra nasıl olacak. Alınan fındıklar nasıl değerlendirecek bilmiyoruz. TMO’ya yoğun bir fındık gidişi var. Serbest piyasaya gelen fındıkta azalınca insanların ister istemez fiyatla ilgili beklentileri oluyor. Ama şu anda gerek ihracatçı, gerekse fındığı işleyen entegre tesisleri rahatça fındık buluyor. Ama ilerleyen dönemde fındık bulunmazsa bu defa fiyat yavaş yavaş yukarı gitmeye başlayacaktır. Fakat şu an böyle bir durum yok” dedi.

 

Doların yükselmesiyle ihracattan elde edilecek gelirin artacağını, ancak dolara bağlı olarak da maliyetinde yükseldiğini ifade eden Atik, “Doların yükselmesiyle ihracatçının sattığı ürünün dolar cinsinden fiyatı ucuzlar ve alıcı ürünü daha ucuza almış olur. Böylece de daha rahat ihracat yapılır. Bu sektör açısından ihracatın daha rahat yapılması açısından iyi bir şey. İhracat rakamları da bu doğrultuda artar. Ama öte yandan ise dolardaki aşırı yükselişler elektrik, gaz, nakliye, ambalaj gibi üretim maliyetlerinde hızlı bir yükseliş anlamına geliyor.” diye konuştu. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.