Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Sağlık, ağız ve diş sağlığı ile başlar”
“Sağlık, ağız ve diş sağlığı ile başlar”
24 Kasım 2017 Cuma 18:16
Ünye Özel Karayalman Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş Hekimi Onur Özdemir, vücut sağlığının ağızda başladığını söyleyerek, “Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemekte.” dedi.
Ağız ve diş sağlığının son derece önemli olduğunu söyleyen Dt. Özdemir, “Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları, kalp- damar, kronik solunum yolları, mide-bağırsak, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker ve kadınlarda erken doğum gibi hastalıkların risklerini arttırmaktadır.” diye konuştu.

 

 

Ünye Özel Karayalman Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş Hekimi Onur Özdemir, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla gazetemize yaptığı açıklamada, ağız ve diş sağlığının vücut sağlığı için önemli olduğunu söyledi.

Diş Hekimi Özdemir, bazı hastalıkların ilk ve en önemli belirtilerinin ağızda görüldüğünü, bu nedenle de ağız ve diş muayenelerinin düzenli aralıklarla yapılması gerektiğini belirtti.

- Diş çürükleri ve diş et iltihaplanmaları nelere yol açar? -

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalığın diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları olduğunu belirten Diş Hekimi Onur Özdemir, “Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp- damar hastalıkları, kronik solunum yolları hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum gibi hastalıkların risklerini arttırmaktadır.” dedi.

-“ Diş sağlığının bozulmasının vücuttaki diğer organları da etkileyebilir”-

Diş sağlığının bozulmasının vücuttaki diğer organları da etkileyebileceğini belirten Diş Hekimi Özdemir, “Kan dolaşımıyla ağızda oluşan bakteriler vücutta dolaşarak bütün organlarda hastalıklara neden olabilir. Böbrek enfeksiyonları ve özellikle kalp kapakçıklarında iltihaplanma ve tahribat en sık rastlanılan hastalıklardandır.” diye konuştu.

- “Dişlerinizi düzenli fırçalayın” -

Diş Hekimi Sevda Ustaoğlu ise, dişleri korumanın en etkin yolunun düzenli olarak dişlerin fırçalanması olduğuna dikkat çekti.

Ustaoğlu, doğru diş fırçalamaya ilişkin şu bilgileri verdi:

 

“Diş fırçalamasında önemli olan da doğru fırça seçimidir. Reklamlarda olduğu gibi fırçaya boydan boya macun sürmek doğru değildir. Kuru bir fırçanın üzerine mercimek tanesi kadar macun sürülmelidir. Fırça ise orta sertlikte olmalıdır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilmesi açısından fırçanın baş kısmının kısa olması gerekiyor. Uygun fırça seçtikten sonra dişlerinizi günde en az iki kez düzenli olarak fırçalayın.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.