Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Turizm otelcilik öğrencilerine, sektörle ilgili farkındalık semineri
Turizm otelcilik öğrencilerine, sektörle ilgili farkındalık semineri
29 Kasım 2017 Çarşamba 17:39
Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okulu son sınıf öğrencilerine, Ünye’yi daha iyi tanımaları, turizm sektörüyle ilgili bilgi sahibi olmaları amacıyla eğitim semineri düzenlendi.
Seminerde Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi ve Ünye Yerel Tarih Araştırma Gurubu Üyesi gazetemiz yazarlarından Ahmet Derya Varilci, öğrencilere çalıştıkları yerlerde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundular.

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Başkanı Berati Çobanoğlu, okul yönetimi işbirliğiyle 12. sınıftaki arkadaşlarının Ünye’yi daha iyi tanımaları, sektöre girip çalışmaya başladıklarında çalıştığı yerlerle ilgili neler yapmaları gerektiği konusunda farkındalık oluşturmak için eğitim semineri düzenledi.

Eğitimini aldıkları turizm sektörü alanında daha donanımlı olmak için bu eğitim semineri düzenlediklerini belirten Çobanoğlu, “Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanımız ve Ünye Yerel Tarih Araştırma gurubuna müracaat ettik. Kendileri de bizi kırmayarak okulumuza geldiler. Amacımız farkındalık yaratmak, bir şeyler uyandırmak; turizm ve tarih adına Ünye’mizin değerlerini ortaya koymak.” dedi.

-“Turizm şehri kimliğinin alt yapısını turizm işletmecileri, kaliteli hizmet ve çalışanlar oluşturuyor”-

Seminerde konuşan Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, “Ünye’yi turizm şehri yapmak konusunda turizm işletmecilerine çok önemli görevler düşüyor. Bundan 40 yıl önce ilçemizde turizm kimliği yoktu ama turizm işletmeleri vardı. Yani turizm şehri kimliğinin birinci öncelikli alt yapısını işletmeler ve kaliteli hizmet oluşturuyor. Bununda başında turizm işletmeleri ve bunun içinde çalışan sizin gibi kıymetli, değerli personellerimiz olacak.” dedi.

-“Sizler birer yönetici olmak için eğitiliyorsunuz”-

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Sobi, “Sizler burada garson olarak yetişmiyorsunuz, geleceğin yöneticileri olarak yetişiyorsunuz. Yönetici olmak içinde basamakları birer birer çıkmanız gerekiyor. Yani garson olmadan garsonun sorunlarını bilemezsiniz, oda servisinde çalışmazsanız oranın da sorunlarını bilemezsiz. Bunları bilemezseniz de yönetici olamazsınız. Bu noktada öğretmenlerinizin yönlendirme ve eğitim noktasında ki desteklerini ciddiye almanızı rica ediyorum.” diye konuştu.

- “Hedeflerinizi büyük tutun” -

Kendisinin de Perşembe Turizm ve Otelcilik Lisesi mezunu olduğunu, ilk iş deneyimini Marmaris’te ba-boy olarak yaptığını ifade eden Sobi, “Ben sektörde 1990 yılında çalışmaya başladım ve 27 yıl geçmiş. Şu anda kendi işletmemi yönetiyorum. Sizlerin de aynı noktaya gelmek için hiçbir eksiğiniz yok. Hatta fazlanız ve şansınız var. Çünkü bizim zamanımızda ki eğitim ve malzeme kalitesi bulunduğunuz konumda değildi.  Bu yüzden hedeflerinizi büyük tutun.” dedi.

-“Çalıştığınız şehri tanımalısınız”-

Ünye Yerel Tarih Araştırma Gurubu Üyesi gazetemiz Araştırmacı Yazarlarından Ahmet Derya Varilci ise seminerde yaptığı konuşmada, “Buradan öğrenecekleriniz size rehber olacak ve en iyi hizmeti sunmaya çalışacaksınız. Ama nasıl bir yerde bulunuyorsunuz, burada neler var, otelde kalacak kişi buraya geldiğinde nereye ilgi gösterecek, nereleri gezmek isteyecek veya size nasıl sorular yöneltecek ve siz bunları nasıl cevaplandıracaksınız. Bunun için öncelikle kendinizin bilgilenmesi gerekiyor.” dedi.

-“Çalıştığınız şehirle ilgili belli bilgilere sahip olmalısınız”-

Turizm ve otelcilik alanında çalışan kişilerin çalıştıkları şehri tanımaları gerektiğini ifade eden Varilci, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Çalıştığınız şehirle ilgili belli bilgilere sahip olmalısınız. Gelen kişi meraklı bir kişiyse ona yönlendirici ve yol gösterici olmalısınız. Böylelikle kaldığı yeri daha iyi tanımasına vesile olmalısınız. Bu bağlamda bir Ünyeli ve Türkiyeli olarak yaşadığımız yere sorumluyuz. Bu sorumluluk gereği de mesleğiniz gereği bunları öğrenmek ve gelen misafirlere ve çevrenize anlatmak gibi bir yükümlüğünüz var.”

Seminerin sonunda Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsa Ünel, Adnan Sobi ile Ahmet Derya Varilci’ye teşekkür ederek çiçek takdim etti.

 

Sobi, öğrencilerden staj yaptıkları yerlerle ilgili sorunlarını dinleyerek, bu konuları turizm işletmecileriyle görüşeceğini ifade etti. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.