Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Fındık 9 liraya yaklaştı
Fındık 9 liraya yaklaştı
30 Kasım 2017 Perşembe 18:22
Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımlarının piyasayı olumlu etkilediğini ve fiyatların yükselerek 9 lira seviyelerine ulaştığını söyledi.

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, TMO’nun fındık alımlarının devam etmesinin serbest piyasayı olumlu etkilediğini söyledi.

Fındık fiyatının 9 lira seviyelerine dayandığını belirten Uslu, fiyat düşüşünü bu tarihten sonra beklemediklerini ifade etti.

-“Fiyatlar yükselme eğiliminde”-

Fındık fiyatlarının yükselme eğiliminde olduğunu belirten Uslu, “Fiyatlarda küçük de olsa bir hareketlenme yaşandı ve 8.75 liraya ulaştı. Üreticiler, fiyatlar 9 lirayı bulsa daha fazla satış yapacak gibi görülüyor. Fındık kilo fiyatı 9 liraya çıkarsa insanlar hem TMO kapısında beklemez, hem de serbest piyasaya da daha çok ürün gelir.” dedi

- “TMO’da yoğunluk azaldı”-

Uslu, TMO’nun beklenmeyen seviyede alım yaptığını belirterek, “TMO, geçen hafta sonu itibariyle 141 ton fındık aldı. Bu rakam sanırım 150 bin civarında kalacak gibi görünüyor. TMO yaptığı bu alımlarla piyasayı olumlu etkiledi.” diye konuştu

-“Yılbaşından sonra piyasa daha da netleşir”-

Yeni sezon fındığa göre fiyatların daha da şekilleneceğini belirten Uslu, şu açıklamayı yaptı:

“Piyasa, ihtiyacı olan fındığı bir şekilde buluyor. Üreticinin elinde fındık var, hala yok derecesinde değil. Bu yıl rekolte beklenenin üstünde gerçekleşti. Şu anda mevsim şartları iyi gidiyor, fakat fındığı konuşmak için henüz erken. Yılbaşından sonra dala bakılarak fındık fiyatı daha da şekillenir. Fındık fiyatlarının geldiği seviyeden aşağıya düşeceğini zannetmiyorum, 9 liranın üzerine de çıkacağını beklemiyorum. Fiyatların durumunu yılbaşından sonra daha net göreceğiz. Fiyatlar insanlarımızı memnun etmese de bu yılki rekolteye bakılırsa iyi.”

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.